צילום: index open מורן סרוסי מצליחה ליישב באישיותה קונפליקטים שלמתבונן מהצד יכולים להיראות בלתי אפשריים. היא דתייה לאומית (משפחתה מגדירה עצמה כ"מסורתית"), אבל תומכת נלהבת במפלגת נשים חרדית; היא שיחקה כדורגל בליגת העל לנשים במדי מכבי כישרונות חדרה ובמקביל הייתה תלמידת אולפנה; היא מאמינה באלוהים, אבל מטילה ספק בממסד הרבני; את לימודיה האקדמיים בחרה לעשות במכללה עם אוריינטציה חילונית.

עוד ב-mynet:
ריקודים בהפרדה: מסיבות טראנס למגזר הדתי
ליטל, 36, אם ל-2, מפקדת משמרת בכלא
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

סרוסי, בת 23, היא תושבת גבעת אולגה. משפחתה גרה בשכנות למשה כחלון. "אבי תמיד סיפר על חוויות הילדות שלו עם משה כחלון", היא מספרת, "אנו גאים בו ומעריכים אותו כאן. אני לא יכולה לזקוף לזכותו את הפעילות הפוליטית החדשה שלי, אבל הוא בהחלט מעורר השראה מבחינה זו שגם במקום כמו אולגה יש לכל אחד סיכוי, אם הוא משקיע ורוצה את זה ויש לו האומץ לצעוד את הדרך. אני באופן אישי אף פעם לא חשתי קיפוח, אבל מאז לימודיי התחלתי להסתכל בעין ביקורתית יותר על מה שקורה בשכונה. אני בהחלט חושבת ששכונה כזו מוציאה ממך רצון לפרוץ, אבל לא לכולם המזל מאיר פנים והם מצליחים לעשות זאת".

נשים חזקות
היא סטודנטית שנה ג' ב"מכללת אורנים" ושוקדת על תואר דו-חוגי (חינוך ותקשורת). במערכת הבחירות שהסתיימה בשבוע שעבר הייתה פעילה בולטת במפלגת "ובזכותן" - רשימת נשים חרדיות הקוראת תיגר על הממסד הרבני ועל הרשימות החרדיות הוותיקות (ש"ס, יהדות התורה, יחד של אלי ישי) הכוללות גברים בלבד. המפלגה השיגה 1,977 קולות (בחדרה הצביעו לה 14 בוחרים).

במפלגה נתקלה סרוסי במקרה תוך שיטוט בפייסבוק ומיד התחברה למסרים ולאג'נדה. "ראיתי פוסט של מישהי שכתבה שהיא מחפשת מתנדבים להפקת סרטוני ותשדירי הבחירות של המפלגה", היא משחזרת, "הצעתי לה לפרסם את הפוסט בדפים ייעודיים יותר של אנשי מקצוע מתחום התקשורת כדי למקסם את האפקטיביות, ובתגובה היא הציעה לי לקחת את הפקת התשדירים על עצמי".

סרוסי התלבטה. חששה שזה גדול עליה ושהפעילות המפלגתית תפריע לה ללמוד למבחנים, אולם בסופו של דבר הבינה שמדובר בהזדמנות שעליה לחבק בשתי ידיים, או כהגדרתה: "חשבתי שזה עכשיו או לעולם לא". את הסרטונים שהפיקה בעמל רב ובסיוע מתנדבים רבים אמנם לא ראיתם בטלוויזיה - במפלגה סברו שאלה אינם מעבירים כהלכה את המסר המבוקש, אבל סרוסי המשיכה לתמוך ולסייע מאחורי הקלעים. "העבודה על הסרטונים הייתה חוויה של העצמה אישית שהביאה לי תחושת מסוגלות נפלאה", היא אומרת, "יתרה מכך, זה גרם לי להבין עוד יותר את חשיבות הריצה של הקבוצה הזו לכנסת וכמה העבודה הפרלמנטרית בתחום תהיה חשובה. נולד בי רצון לקדם ולעשות".אז את מתכוונת ללכת לפוליטיקה?
"אולי בעתיד המאוד רחוק. במהלך העבודה גיליתי שפוליטיקה זה עסק רקוב, אבל ב'ובזכותן' אנחנו מאמינות, שאם נמשיך לברוח מהפוליטיקה משום שהיא רקובה ודוחה לעתים ורק נתבונן מהצד, לא נוכל לעולם להיות חלק משינוי, לא נוכל להשפיע מבפנים. החברה זקוקה לנשים חזקות עם יכולת להשפיע לטובה על כל מה שקורה כאן".

ייתכן שהחיבור שלך כדתייה לאומית למפלגת נשים חרדית נעוצה בעדתך? ידוע שהדת שיושמה בקרב יהודי המזרח הייתה מאוד פרגמטית
"בהחלט. איני יודעת כיצד נהגו במדינות המערב, אבל ביהדות המזרח ההלכות לא היו כה מחמירות. זה משהו שהרבנים המזרחיים למדו בארץ והחלו להקצין את עמדותיהם יותר ויותר. לפעמים התחושה היא שיש מין תחרות ביניהם מי מייצר יותר הלכות ופסיקות נוקשות. זה לא היה כך במקור".

לפני הבחירות, מייסדותיה של "ובזכותן" הגישו עתירה לבית המשפט (שנדחתה) במטרה לחייב מפלגות חרדיות לשלב בהן נשים. סרוסי מזדהה מאוד עם המסר: "אצל נשים חרדיות יש מין תקרת זכוכית כזו בעקבות פסיקות הרבנים שלהן. כך למשל, הן לא יכולות לכהן בתפקידים רבי השפעה אלא רק בהוראה, להיות מורות או גננות. וגם כשהן עוסקות בתחום הצר הזה יש עושק מאוד גדול, ומי שמתמרמרת אומרים לה שתחדל אחרת תפוטר, כי יש פה אלף נשים שרוצות את העבודה הזו. זה משהו שאני לא יכולה לקבל בשום אופן.

"דבר נוסף שחורה לי מאוד והוא מנת חלקן של נשים חרדיות, הוא האיסור לדבר על סרטן השד, משום שרבנים פסקו או החליטו שזה לא צנוע. כתוצאה מכך, נשים חרדיות חולות ומתות מסרטן השד פי שניים מנשים חילוניות או דתיות לאומיות. זו מציאות שצריך לשנות. לכן אני מאוד מזדהה עם 'ובזכותן', אני רואה חשיבות גדולה מאוד בקידום נשים וחושבת שצריך להעמיד את הממסד הרבני בסימן שאלה. אני מאמינה באלוהים ושומרת מצוות, אבל לא חושבת שרבנים יכולים להחליט ולפסוק בשבילי".

אחוז החסימה היה מחסום גדול מאוד בשבילכן
"כולן מבינות שזו