ליקויים רבים ב"קלפיות הנגישות" בחדרה במהלך יום הבחירות, הובילו לכך שמספר תושבים ויתרו על זכותם להצביע.

ועדת הבחירות הארצית הפנתה את ציבור הנכים לאתר להתעדכן ברשימת הקלפיות המונגשות, אולם יומיים לפני הבחירות האתר קרס ולא היה מענה טלפוני.

עוד ב-mynet:
נתניה: בעל הבית שתובע את כל השוכרים שלו
אלמוג התחשמלה בבית, הוריה תובעים את עמידר
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

עמותת "נגישות ישראל - חדרה" פרסמה ביום הבחירות את רשימת הקלפיות המונגשות לכאורה, אך גילתה ברגעי האמת כי במרביתן מצויים ליקויים רבים: החל מהסדרי חנייה לנכים, מדרגות ותיבות קלפי גבוהות.

"בשורה התחתונה, הרבה אנשים בעלי זכות בחירה במדינה דמוקרטית לא מימשו את זכותם להצביע לבחירות בכנסת", סיפר חבר בהנהלת העמותה, עמיחי גורפינקל.

"התקשר אליי בחור שהיה סדרן ביום הבחירות בקלפי בבית הספר 'תחכמוני', שאמר לי שהם פשוט סחבו אנשים בידיים על מנת שיוכלו להצביע. אני אישית הסתובבתי עם חבר בכל הקלפיות בחדרה וראיתי את הבעיות בשטח. הרבה מאוד אנשים מבוגרים ויתרו על הזכות האלמנטרית שלהם להצביע והלכו הביתה".על פי הרשימה שהתפרסמה, כ-13 קלפיות בחדרה הוגדרו כנגישות. "לפחות בחצי מהרשימה לא היה מקום חנייה לנכים", מסביר גורפינקל. "לא היה מנגנון פיקוח לקלפיות המונגשות, פשוט החליטו שהן נגישות ושמו שם שלט. אף אחד מוועדת הבחירות המרכזית לא בא ובדק שזה אכן מונגש. היו קלפיות שהוגדרו כנגישות, אבל תיבת ההצבעה הייתה גבוהה ולא נגישה. בבית הספר 'מדעים ואמנויות' תלו שלט של קלפי נגישה והיו שם מדרגות. זאת פשוט חלמאות".

עמותת "נגישות ישראל - חדרה", המנוהלת על ידי עמיחי גורפינקל וגולן לקס, שלחה למחרת הבחירות מכתב לשופטת ויו"ר הוועדה האזורית חדרה, טל תדמור זמיר.

במכתב ציינה העמותה את הליקויים שהתגלו בקלפיות במהלך יום הבחירות, וכבר ביום ראשון קיבלו תשובה למכתבם: "באשר לקלפי שהוצבה בבית הספר 'מדעים ואמנויות' בחדרה, אכן מדובר בתלונה מוצדקת. אב הבית, אשר היה אמון על הצבת הקלפי, שגה והציב אותה במקום שונה מזה שיועד לכך מלכתחילה. עם היוודע העניין, הוחזרה הקלפי למקומה המקורי, לכל המאוחר שעתיים אחרי פתיחת הקלפי.

"יצוין כי מוגבלים בראייה יכולים להיעזר במלווה בעת מימוש זכותם להצביע. גובה השולחנות בקלפיות נגישות נלקח בחשבון טרם הצבת הקלפיות באותם מקומות. להבא תעשה הוועדה מאמץ לבחון מיקום הקלפיות הנגישות ביתר דקדוק, למען תקלה מהסוג שתיארתם בפנייתכם זו, לא תישנה".

מדי יום ממשיכה עמותת "נגישות ישראל - חדרה" לקבל תלונות של אנשים מיום הבחירות, ודואגת להעביר את תלונתם לטיפול. כעת הם קוראים לתושבים להצטרף לסיירת הנגישות בעיר על מנת להבטיח לכל התושבים זכויות שוות.