בשבוע שעבר נתן בית משפט השלום בתל אביב תוקף של פסק דין להסכם פשרה שנחתם בין ראש עיריית חדרה לשעבר חיים אביטן לבין מי שהיו לפני כשנתיים חברי אופוזיציה במועצת העיר - צביקה גנדלמן, חדוה יחזקאלי, אוהד מרחב ואהרון כהן, שתבעו אותו בגין לשון הרע.

עוד ב-mynet:
צפו: שוטר יס"מ השתכר, המאבטח היכה אותו
השמיצה את המאהבת של בעלה - ותשלם לה
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

לפי הסכם הפשרה, נדרש אביטן לשלם סך של 100,000 שקלים פיצויים בגין לשון הרע לארבעת התובעים. את כספי הפיצויים מחויב אביטן לשלם בתוך 30 יום, ולכך מתווסף גם שכר טרחת עורך דינם של האופוזיציונרים, עו"ד יוסף וינראוך, בסך 15,000 שקלים.

התובעים מצידם התחייבו שלא יגישו קובלנה פלילית נגד אביטן בנושא בגינו תבעו אותו: פרסומי לשון הרע כנגדם, ולא תהיה להם כל טענה נוספת בנושא. כמו כן התחייבו אביטן וארבעת התובעים לקיים שיח ציבורי מכובד, והצהירו כי ההתרחשויות המפורטות בתביעה מוטב היה שלא היו מתרחשות.

תזכורת: לפני כשנתיים הציתו אלמונים את רכבו של ראש העיר דאז אביטן, שחנה בסמוך לביתו בבית אליעזר. באותה עת הוצת גם מחסן של העירייה באזור התעשייה שבו אוחסנו תלבושות שיועדו לתהלוכת פורים, שצפויה הייתה להתקיים 3 ימים לאחר ההצתות.בהתייחסו לשני האירועים הללו, טענו ארבעת חברי האופוזיציה דאז בכתב תביעתם, כי אביטן אמר דברים "שיש בהם בכדי לפגוע בהם, תוך ניסיון להטיל עליהם אשמה, להעיד על מעורבותם או לחיבורם לגורמים פליליים, או לרמוז למעורבותם במטרה להופכם ללעג ולשנאת הבריות בחדרה ובסביבת מכריהם, פרנסיהם, מעגל מכריהם ולקוחותיהם".

בכתב התביעה גם הובאו דוגמאות לראיונות בכלי תקשורת, לרבות כלי תקשורת ארציים, שנערכו עם חיים אביטן ובהם הצביע כביכול על גורמי אופוזיציה כאחראים לאירועי ההצתות. בהתייחסו לכך, הסביר אביטן שמעולם לא הזכיר שמות, אלא טען רק שלאופוזיציה יש חלק בהתלהמות הציבורית כנגדו.

עפ"י התביעה, מכיוון שחברי המועצה האופוזיציונרים נאלצו לספק הסברים בגין האשמות אלו, הם דרשו ממנו להתנצל, אולם הוא סירב, "ולא כפר שדבריו כוונו אליהם", נכתב בכתב התביעה.

כעת, נוכח הסכם הפשרה, עומדת באוויר סוגיית תשלום הפיצויים. מחד טוענים הארבעה, שבתחילה ביקש אביטן להסיר את התביעה מעליו ובכך להשית את תשלום הפיצויים על עיריית חדרה, כלומר על הקופה הציבורית. בשל התנגדותם, כך נטען, המליץ בית המשפט לאביטן לחזור בו מן הבקשה ולקחת אחריות על מעשיו.

מנגד טוען אביטן, שבכל מקרה כספי הפיצויים יגיעו ממשלם המסים וכך הוא כתב השבוע בדף הפייסבוק שלו: "את הסכום יקבלו התובעים מכספי חברת הביטוח המבטחת נושאי משרה בכירה ברשויות מקומיות ולא מכיסי הפרטי, מאחר שהתביעה הוגשה כששימשתי כראש עיר. גנדלמן ישלשל לכיסו 25 אלף שקלים מכספי חברת הביטוח, כשמי שרכשה את הפוליסה ומשלמת את הפרמיה היא עיריית חדרה עצמה".

בנוסף הביע אביטן את תמיהתו על כך שתוצאות התביעה, שהוגשה לדבריו על ידי אנשים פרטיים (בשל פיזור המועצה בזמנו), מיוחצנת כיום על ידי מחלקת הדוברות של עיריית חדרה: "מדובר בתביעה אישית ולא ציבורית, ולכן יש טעם לפגם שמשתמשים בדוברות העירייה ומשתמשים בכספי משלם המסים לצורך יחסי ציבור", אמר.

מעיריית חדרה נמסר בתגובה: "לא ברור מה רוצה מר חיים אביטן, שכל פעם שינה את גרסתו בבית המשפט. מאחר שמדובר בפרמיה קבועה, הכספים לא יוצאים מהקופה הציבורית אלא מחשבונה של חברת הביטוח".