צילום: אסף פרידמן יום שני שעבר, 11:30 בבוקר. אנחנו נוסעים עם מפקד יחידת "צור" של שירות בתי הסוהר, סגן גונדר קובי אושרי, סמוך לאחד המרכזים המסחריים בצפון נתניה, במהלך סיור בשטח. "את רואה את שתי הילדות, שיושבות לבדן בכניסה לחנות גלידה?", הוא מסב לפתע את תשומת ליבי.

עוד ב-mynet:
שומר בית הספר תקף ילד בן 10, יפצה אותו באלפי שקלים
רעננה: הפסיכולוג הורשע בבעילת מטופלת
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את החדשה של mynet

"יכול להיות שבדיוק ברגעים הללו, איזשהו פדודפיל מסתכל עליהן ומתכנן את הצעד הבא. אנשים לא מבינים עד כמה קל לפתות ילדים קטנים. עברייני מין אפילו לא צריכים להיות יצירתיים במיוחד. הם יכולים להחמיא לילדה ולהציע לה לצלם אותה בטלפון, לבקש ממנה להראות כיצד להגיע למקום כזה או אחר, או למכור לה שני ממתקים במחיר של אחד ובכך לזכות באמונה.

"רוב עבירות המין מתבצעות בשכונות מגורים, מטרים ספורים מבתי הספר, מגנים או מבתים של הילדים. האנשים שלי כרגע פרוסים בשטח. הם עוקבים אחרי עבריין מין משוחרר בן 50, שהורשע בעבירות מין כלפי קטינים וריצה שלושה מאסרים. אנחנו יודעים שהוא מסתובב באזור. גם ידוע לנו שהוא הפר את תנאי הפיקוח שלו וניסה להתקבל לעבודה בחנות ממתקים, למרות שאסור לו להימצא באזורי ריכוז של ילדים. אדם כזה נחשב למפוקח ברמת סיכון גבוה, לכן יש עליו מעקב יום יומי צמוד".כשעה לפני המונולוג המטריד הזה, פגשנו את סגן גונדר אושרי לראשונה בבסיס של יחידת "צור", השוכן באחד מהמבנים של בית הסוהר "אשמורת" לשעבר, שנסגר לפני כמה שנים והוסב למתקן האימונים של שב''ס. מכאן, יוצאים לשטח מדי יום עשרות צוותים של לכל רחבי הארץ. המטרה שלהם הוא לעקוב ולפקח אחרי עברייני מין משוחררים, במטרה למנוע מהם לחזור ולבצע את העבירות בגינן הורשעו.

שיעור הרצדיביזם (תופעה בה עבריינים מורשעים חוזרים ומבצעים עבירות) בקרב עברייני מין אמנם אינו גבוה בהשוואה לעבריינים אחרים, אך ההשפעה שלו על תחושת הביטחון של הציבור היא מכרעת, כיוון שרוב המקרים של עבריינות מין חוזרת, מופנית כלפי ילדים.

לאחרונה נתפסו כמה וכמה עברייני מין, חלקם מוכרים וחלקם לא, אם בפעילות של אנשים פרטיים, ואם כשנצפו מסתובבים סמוך למוסדות חינוך וגנים ציבוריים. הדעה הרווחת הייתה במשך שנים כי מדינת ישראל לא עשתה די כדי לעקוב אחר עברייני מין, לטפל בהם ולהפחית את הסכנה. לכן בשנת 2006 הוקמה יחידת "צור" מכוח "חוק ההגנה על הציבור מפני עברייני מין (התשס"ו, 2006)". היחידה, כך ראשיה מעידים עליה, מובילה בארץ ובעולם בתחום המעקב והפיקוח על עברייני מין מוכרים, בצו בית משפט. כל זאת נעשה, נאמר, תוך שמירה על חירותו וכבודו של עבריין המין המפוקח.

סגן גונדר אושרי מאמין כי עברייני המין אינם מסוגלים תמיד לעמוד בפני הדחפים שלהם גם אחרי שנעצרו וריצו את עונשם. "עברייני מין הם אנשים חולים, שלא מסוגלים לשלוט בעצמם ולא מגלים שום אמפטיה כלפי קורבנותיהם", הוא המצהיר. "כמובן שבמהלך המאסר שלהם, הם עוברים כל מיני טיפולים ולומדים כיצד לשלוט בעצמם, אבל לצערי הרב, ברוב המקרים זה פשוט לא מספיק".מעקב סמוי
"עברייני מין מתחלקים לשני סוגים: לאלה שהורשעו בעבירות וריצו מאסרים, ואלה שהורשעו בעבירות קלות יחסית, ויצאו מזה עם מאסרים על תנאי או עבודות שירות", אומר סגן גונדר אושרי.

"כאשר האסיר עומד לסיים את מאסרו, הוא נשלח להערכה של קרימינולוג קליני מטעם משרד הבריאות, אשר קובע את רמת מסוכנותו. במידה והקרימינולוג ממליץ על הפיקוח, יחידת 'צור' מגישה באמצעות הפרקליטות בקשה לבית המשפט, שמאשר את צו הפיקוח וגם קובע את התנאים שלו בהתאם לחומרת העבירות שביצע אותו עבריין מין.

צו הפיקוח שניתן על ידי בית המשפט נמשך בדרך כלל כחמש שנים, אך גם ניתן להאריך אותו במידה ורמת המסוכנת המינית הנשקפת מאותו עבריין מין מוגדרת גבוהה".

השעה 10 בבוקר ואנשי יחידת צור מתכוננים לפעולה, למעקב אחר מספר עברייני מין משוחררים המתגוררים באזור השרון. שניים מהם ריצו בעבר מספר מאסרים בגין עבירות מין כלפי קטינים, ומוגדרים כמפוקחים ברמת מסוכנות גבוהה.

ש', קצין מעקב ופיקוח ותיק מוכן ליציאה. הוא לבוש במדים כחולים ובאפודה זוהרת, חובש על ראשו קסדת בנאים. אחרי התקנת ציוד אלקטרוני מתוחכם הכולל אמצעי תצפית, האזנה והקלטה, הוא לוקח סולם מעץ ונכנס לתוך טנדר לבן. היום ש' מגלם תפקיד של שיפוצניק מן המניין. מחר הוא יכול להפוך לחרדי ומחרתיים לטכנאי של חברת תקשורת.

קציני מעקב ופיקוח של יחידת "צור" עוברים הרבה הכשרות, ובין היתר הם רוכשים טכניקות מעקב והסוואה ולומדים להתחפש, כדי שהמפוקחים שלהם לא יוכלו לזהות אותם במהלך הפעילות הסמויה. לא תמיד המעקבים מסתיימים במעצר, כך היה