צילום: אסף פרידמן פיצוץ עז החריד בשעה 2 בלילה שבין שבת לראשון שעבר את הבניין ברחוב אסירי ציון בשכונת פאר בחדרה. מיד לאחר הפיצוץ פרצה שריפה והעשן הסמיך סגר על דירות הבניין. דיירי הבניין הזעיקו מיד את כוחות ההצלה ובמקביל חלקם החלו לקפוץ דרך החלונות ואחרים סגרו עצמם בתוך הבית וחיפשו מקום מוגן בחדרים הפנימיים.

עוד ב-mynet:
גנב מניידת משטרה - וננעל בתוכה
תובעים 200 אלף שקלים מאביהם על כך שעזב את הבית
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את החדשה של mynet

לאחר שכוחות ההצלה הגיעו למקום, פונו 34 דיירים למרכז הרפואי הלל יפה לקבלת טיפול רפואי בעקבות שאיפת עשן. מרביתם שוחררו לביתם, אך לדאבונם גילו, כי לא נותר זכר לדירתם המפויחת. חסרי אונים נותרו עשרות דיירי הבניין לשבת עד שעות הערב המאוחרות מחוץ לבניין מבלי שניתן להם, לטענתם, סיוע מינימלי.

"חזרנו מחדר מיון בשעה תשע וחצי בבוקר בערך ועד שמונה בערב. הדיירים ישבו בחוץ בלי אוכל, בלי מים ובלי מקלחת", סיפרה דיירת הבניין, בתיה בלאי. "יש כאן דיירים מבוגרים שזקוקים לתמיכה נפשית, לסיוע פסיכולוגי, אבל לאף אחד לא אכפת. אם זה היה קורה בשכונה אחרת, ראש העירייה, צביקה גנדלמן, היה מגיע עוד לפני שהיה עולה עשן. כנראה שאנחנו לא מעניינים אותו. יום שלם התושבים שלו היו זרוקים בחוץ, בלי מענה, ואיפה הוא?"."דיירים קפצו מהחלון"
הלילה הזה בין מוצ"ש לראשון הפך לסיוט עבור הדיירים. שוב ושוב הם נזכרים בקולות העזים ובתחושת המחנק שאפפה את הדירות. "הפיצוץ העיר את כל הדיירים בבניין ולא ידענו מאיפה זה בא", סיפר אלירן בריהון, מדיירי הבניין. "קמנו מהמיטה וראינו שכל הבית אפוף עשן וחיפשנו בבהלה דרך להימלט. התקשרנו מיד למכבי אש ולמשטרה שיבואו להציל אותנו וחלק מהדיירים קפצו מהחלונות".

"הבן שלי לא הפסיק לצרוח", סיפרה אשתו של בריהון. "הדלת של הכניסה ננעלה לנו ולא הצלחנו לצאת החוצה. הכבאים שהגיעו גם לא הצליחו לפרוץ את הדלת. עד שבסוף הם דפקו עליה עם גרזן ונוצר פתח צר שממנו נמלטנו עם הילדים החוצה. זה היה סיוט".

לדברי הדיירים, במשך דקות ארוכות הם נאלצו להמתין סגורים בתוך הבתים חנוקים מעשן וחסרי אונים. "לקח לכוחות ההצלה זמן להגיע לכאן", סיפר סטודנט שמתגורר בבניין. "לדיירים לא הייתה אפשרות לצאת מהבתים כי העשן עלה כלפי מעלה. אני הייתי סגור בתוך הבית וחיכיתי שיצילו אותי. מהשעה 5:00 בבוקר ועד עכשיו אני מנקה את הדירה. כל הדירות פרוצות, שכן עזר לי לשפץ באופן זמני את המנעול שלא יפרצו ויגנבו את החפצים בתוך הבית".

בתום פינוי הדיירים מהבניין, פונו כאמור 34 איש למרכז הרפואי הלל יפה. שבעה דיירים אושפזו במצב קל והשאר שוחררו לביתם כבר ביום ראשון בבוקר. "אף אחד לא הגיע לכאן לתת לנו הנחיות אם מותר לעלות לדירה או שזה מסוכן", אמר גבי גטה, שחמותו וילדיו מתגוררים בבניין. "לחלק מהדיירים נותר חשמל, אז הם עלו לנקות את הדירות, ומי שלא היה לו אור בדירה נשאר להסתובב סביב הבניין".סיבת הדליקה היא ככל הנראה שריפה של שני אופנועים שנמצאו בחדר המדרגות. לטענתם הדיירים, כבר שנים הם מתלוננים במשטרת חדרה על פעילות לא חוקית של מוסך מאולתר לאופנוענים בחדר המדרגות, אך המשטרה לא עשתה דבר, ובכך לטענתם סיכנה את חייהם. "הפיצוצים הגיעו מהאופנועים בחדר מדרגות, אבל אף אחד לא יודע מה הסיבה שהם התפוצצו", סיפר בריהון. "התלוננו בעבר במשטרה, אבל נראה כי לא נעשה דבר. לפני כשבועיים שוב התלוננו, המשטרה הגיעה לכאן ולא עשתה כלום. ידענו שיבוא יום וזה יתנקם בנו, וזאת התוצאה. אנשים ניצלו בנס. כולנו יכולנו להיהרג".

רעייתו מספרת כי הם סבלו מהמצב שבו מתקנים אופנועים בחדר המדרגות עוד בעבר. "כשהתינוק שלי היה בן שבוע הוא נחנק מריח הדלק. זה הרס לו את הריאות. התקשרתי למשטרה והתחננתי שיבואו לבדוק. הם הגיעו אבל לא עשו כלום, אז פניתי בעצמי לדייר שהאופנועים בבעלותו, ביקשתי ממנו שיפסיק ויעביר את זה למקום אחר. אמרתי לו שהוא מסכן את החיים של הבן שלי. אבל זה לא עניין אותו".

ניצלנו בנס
הדיירים מבינים כי ניצלו בנס. קיר אחד בלבד הפריד בין האופנועים שהתפוצצו לתשעה בלוני גז גדולים שהאש לא הצליחה להגיע אליהם. "האופנועים עמדו בסמוך לחדר בלוני גז. בנס לא קרס הבניין". סיפר גטה. "האש הלכה לכיוון המדרגות ולא לכיוון הקיר ובנס ניצלו חיי הדיירים. אני לא רוצה לחשוב מה היה עלול לקרות".

התושבים מאוכזבים מכך שבמשך כל היום לא טרח לטענתם ראש העיר או מישהו מבכירי העירייה להגיע למקום ולהרגיע אותם. "כשנפלו המרפסות בבית אליעזר, ראש העיר רץ לתושבים. אצלנו בניין שלם נשרף, והוא לא הגיע", סיפר בריהון.

"היינו ערים מהלילה ואף אחד לא הגיע מהעירייה, למעט ממחלקת הרווחה שבאו לרשום את מספר הדיר