בעקבות הסופה הקשה וגל הקור שפקדו את ישראל בסוף השבוע, התבקשו הורים לילדים מגן "נבטים" בשכונת בית אליעזר בחדרה, להוציא אותם מהמקום, בשל העדר אמצעי חימום בגן.

עוד ב-mynet:
"כל שנה מבטיחים שיהיה בסדר וכל שנה מוצף"
נתניה: הבית הוצף זו השנה השלישית ברציפות
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות חדרה" בפייסבוק

ביום שישי בבוקר הוקפצו הורי הילדים לאסוף את ילדיהם מהגן מחשש שייפגעו מן הקור. "שעה וחצי אחרי שהבאנו את הילדים לגן, קיבלנו הודעה מהגננת 'בואו תיקחו את הילדים מהגן, מאוד קר כאן, אין חשמל, המזגן לא תקין ותאורת החירום לא עובדת'", סיפרה קרנית קעטבי, אם לילד בגן.

לדברי ההורים, מתחילת השנה הם התריעו בפני מחלקת החינוך שהמזגן בגן לא תקין, אך נאלצו לשמוע כי עד לשנת 2014 לא יהיה תקציב. "מתחילת השנה המזגן מקולקל", טוענת קעטבי. "כל יום אנחנו פונים לעירייה. ההורים שלחו מכתבים וגם הגננת, אבל כלום לא עוזר. כל מה שאנחנו שומעים זה ש'אין תקציבים'".בעקבות כך נאלץ הצוות החינוכי בגן לתמרן רק עם מזגן אחד ישן, ולצופף את כל הילדים בפינה אחת שבקושי יכולה להכיל אותם. "הגן בנוי משני חדרים, יש חדר שבו הילדים יושבים ואוכלים וחדר נוסף שהוא חדר פעילויות", מספרת קעטבי. "בחדר הפעילויות המרכזי אין מזגן ובחדר האוכל יש, אבל המזגן מאוד ישן ובקושי מחמם. 22 ילדים צריכים להצטופף שם כל היום ולא יכולים אפילו לשחק בגן מרוב קור".

כאמור, הקור הקשה שפקד את המדינה בסוף השבוע, חדר לגן הילדים ושיבש את שיגרת היום. לאחר שביום שישי נקראו ההורים לקחת את ילדיהם מהגן, החליטו מספר הורים לא לשלוח את הילדים לגן ביום ראשון מחשש שיתקררו. "חברה התקשרה אליי בבוקר ואמרה לי במפורש, 'הייתי בגן, הידיים של הילד שלי קפאו מקור והחזרתי אותו הביתה, אל תביאי את הבן שלך לגן'. אז אני ועוד כמה הורים החלטנו שלא נשלח את הילדים לגן. זה קור כלבים, הם לא צריכים לסבול".

"כרגע הילדים מסתובבים בגן עם מעיל וצעיף, הם לא מורידים אותם בגלל הקור בגן", מספרים ההורים. "שיבואו להתקין לנו מזגן חדש, אחרת אנחנו לא נשלח את הילדים לגן".

לדברי ההורים, עשרות הפניות למחלקת החינוך בעירייה לא הועילו עד כה. בנוסף למחסור במזגן, העלו ההורים מספר ליקויי בטיחות שלא טופלו מזה שנים. "אחד העמודים של הנדנדה נותק מהבסיס והנדנדה איננה יציבה ולא בטיחותית. בסיס הדלת האחורית של הגן סדוק ושבור והדלת לא נסגרת. בחצר של הגן יש פתח של ביוב פתוח והמים שם עומדים, הפתח מתמלא בחול והדבר גורם לסתימה בכיורים בחדרי השירותים.

"עמודי ההצללה ממוקמים ליד מתקן המגלשה, הילדים שיורדים מהמתקן נחבלים מדי יום מהעמודים. רצפת הגן חלקה מאוד, הילדים נופלים ונחבלים לעתים
קרובות. בחצר הגן אין ארגז חול, הילדים משחקים בחול מפוזר שעליו צואת חתולים והם חשופים לזיהומים. אין בגן תאורת חירום".

תגובה מחלקת החינוך בעירייה: "ביום שישי האחרון, עקב תקלה בחשמל שנגרמה כתוצאה מהסערה, לא עבד המזגן בגן נבטים. ביום ראשון בבוקר טופלה התקלה והמזגן שב לפעול. במקביל הגישה הגננת בקשה להתקנת מזגן נוסף, ובקשתה אושרה על ידי אגף החינוך של העירייה. התקנת המזגן תבוצע בימים הקרובים. תקלות הבטיחות שדווחו במכתבם של ההורים טופלו אף הן. בקיץ הקרוב יוחלפו מתקני החצר במסגרת תוכנית רב שנתית לשדרוג חצרות גני הילדים בעיר.

תגובת משרד החינוך: "נושא אחזקת המבנים הינו באחריותה הבלעדית של הרשות המקומית. יש לפנות אל הרשות בנושא".