הענן השחור, שהיתמר מעל בית הספר הדמוקרטי "גבעול" בגבעת אולגה, מסרב להתפזר. בעקבות הכתבה שפורסמה בשבוע שעבר ב-mynet אודות פינת העישון שהוקמה בבית הספר, החליט ועד ההורים לחדד את הנקודה, כי לא מדובר ב'זולה' לעישון אלא בפינת הסברה לתלמידים נגד עישון. "במקום הזה יופעל נוהל של עבודה חינוכית עם התלמידים המעשנים", מסביר נציג ועד ההורים נדב קוסביצקי. "אין כאן שום עבירה על החוק".

עוד ב-mynet:
"פתחתי את תיק האימוץ וגיליתי שאמי בת של רב"
סטודנטיות: "מכרנו את הבגדים שלנו כדי להתקיים"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות חדרה" בפייסבוק

לדברי קוסביצקי, הרעיון ליצירת 'פינת עישון חינוכית' עלתה מצד התלמידים המעשנים וקיבלה תמיכה מההנהלה רק לשם הטיפול המונע שיקבלו התלמידים מהצוות החינוכי. "הרי כולנו יודעים איך זה עובד בבתי הספר התיכוניים. יש כמה אפשרויות; או שמעלימים עין והתלמידים מעשנים באיזו פינה בבית הספר והמורים 'כאילו' לא יודעים, או שאוסרים על הילדים לעשן בבית הספר ואז הם פשוט בורחים ומעשנים ברחוב. אופציה אחרת היא בית ספר כמו 'גבעול', המחליטים להתמודד עם הבעיה, ושמים אותה על השולחן".לדברי קוסביצקי, להחלטה שהתגבשה קדמה הרבה עבודה ועיצוב חוקים מסודרים והגבלות שיתאימו לפינת עישון. "אנחנו ראינו את כל התהליך הזה שנעשה בצורה מאוד מסודרת מבחינת ההתנהלות של בית הספר. המורים עשו שיעורי בית ובדקו את כל העניין של חוזר מנכ"ל, הדברים האלה הובאו לידיעת ההורים, הן דרך המייל והן דרך האסיפה. אנחנו פועלים בשקיפות מוחלטת. החונכים שלנו בבית הספר עושים עם התלמידים עבודה של מניעה, כדי שהילדים יבינו מה זה העישון ומה הנזקים שלו, ובכך יעזרו להם להתמודד עם הבעיה וינסו לעזור להם להפסיק לעשן. גם חובה על החונכים לידע את ההורים, לערב אותם בנושא. בפינה הזאת לא נמצא אף ילד שלא מעשן, זאת לא זולה. כל העניין הזה קם לתקופה של מבחן, לראות איך זה עובד - אם לא יעמדו בתנאים האלה אז כל התהליך הזה מבוטל".

אולם לפי חוקי משרד החינוך, קיים איסור על כל עישון בשטח בית הספר, גם אם מדובר בניסיון למניעת עישון. משרד החינוך שהבהיר את האיסור שחל גם על בית הספר "גבעול", יופתע לגלות כי הפינה עודה קיימת. כמו גם, הורים נוספים שהצטרפו למחאה, המביעים את עמדתם בנושא. "חוזר מנכ"ל של משרד החינוך לגבי עישון במוסדות חינוך מדבר בעד עצמו", ציין אחד ההורים. "ההצעה עלתה כבר בשנה שעברה ונפסלה על ידי האסיפה. כבר אז ההורים טענו שאין להעלות את הנושא להצבעה באסיפה, כי הוא מנוגד לחוק. ועדת האסיפה סירבה להקשיב והעלתה אותו בכל מקרה. מדובר בכינוי "מכובס" לפינת עישון, האסורה על פי חוק.תגובת מחלקת החינוך בעירייה: "השבוע תתקיים פגישה בין מנהלת אגף החינוך, חני ויצמן, לבין מנהלי בית ספר גבעול ומפקחת בית הספר במטרה להעלות את
הנושא לדיון, תוך הקפדה על נהלי חוזר מנכ"ל".

ממשרד החינוך נמסר: "בהתאם להנחיות של מפקחת בית הספר, הנהלת בית הספר הוציאה חוזר הכולל הוראת איסור העישון בתוך כותלי בית הספר, הכולל את ההוראה מתוך חוזר מנכ״ל. החוזר נשלח לכלל בתי האב. בנוסף, החלה בניית התוכנית המערכתית למניעת עישון בקרב באי בית הספר".