הורי תלמידי בית הספר הדמוקרטי "גבעול" בחדרה הופתעו לגלות כי איש ממנהלי בית הספר אינו יוצא נגד ההחלטה שהתקבלה באסיפה שהתקיימה בתחילת החודש, לפיה מותר לעשן בפינה מוסכמת בתוך בית הספר. לטענת ההורים ההחלטה אינה חוקית בישראל ולכן אינה יכולה לעבור בבית הספר - גם אם התקבלה באופן דמוקרטי ברוב של 93 נגד 11.

עוד ב-mynet:
ההורים החביאו נשק מעל ארון הבגדים של הילדים
העונש שקיבל בן ה-9 שגנב מסטיק: כוויות בגוף
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות חדרה" בפייסבוק

חלק מההורים מופתעים בכלל שהתעורר הדיון בנושא. "מה שחמור מאוד בעיניי, זה שאף אחד לא קם ואמר 'רגע' אסור בכלל לעלות את ההצעה הזאת'", ציין אחד ההורים. "במשך חודש, אני מחכה שאחד מאנשי הצוות החינוכי יקום ויגיד 'מה שקורה כאן, זה לא חוקי', אבל זה לא קרה".

עישון אקטיבי
מאז שהוחלט להוציא את פינת העישון מחוץ לבית הספר לפני כשנתיים, נאלצים בני 16 ומעלה לעשן רק מחוץ לשער. לפני כן, העישון בין כותלי בית הספר היה מקובל ומורים ותלמידים היו מתקבצים ביחד בפינת העישון.

"אז הייתה פינה מסוימת בבית הספר שהגדירו אותה כ'פינת עישון' ותלמידים ומורים היו יושבים לעשן. זו הייתה ממש 'חגיגה' שלמה", מספר אחד ההורים. לפני כשנתיים החלה לקום מחאה של ההורים שהבינו כי הנוהל המקובל בבית הספר, עלול להזיק לילדיהם.

"מחאת ההורים התרחבה והם העלו את הנושא שוב להצבעה ואמרו שזה לא יכול להיות שבית הספר עובר על חוקי משרד החינוך ונותן לגיטימציה לילדים לעשן", הוא מסביר. בבית הספר מצאו פתרון וקבעו כאמור כי רק בני 16 ומעלה יצא לעשן מחוץ לגדר. "מאז, במשך שנתיים, התלמידים והמורים היו מעשנים אך ורק מחוץ לשער", הוא סיפר.

נראה כי הפתרון לא מצא חן בעיני התלמידים המעשנים שמעלים מאז את סוגיית פינת העישון בכל פעם מחדש. "בכל שנה, התלמידים המעשנים מנסים להעלות את הבקשה לפתוח פינת עישון", סיפר האב. "באסיפה האחרונה שהתקיימה בבית הספר, ההצעה הזאת הועלתה שוב ותלמידים בכיתות הנמוכות שלא מבינים את ההשלכות של העניין, הצביעו בעד באופן אוטומטי ויצרו רוב. באסיפה השנייה שהתקיימה, הגיעו חמישה הורים שהצביעו נגד, אבל זה לא הספיק".במכתב סיכום האסיפה שנשלח להורים, נכתב כי "הוחלט עקרונית על קיום המקום בו לא יופעל 'נוהל עצירה' למעשנים, אלא תגובה חינוכית". עוד צוין במכתב כי מקום זה מיועד אך ורק לילדי תיכון וילדים שישהו במקום יחויבו להשתתף בפעילות הסברה על נזקי עישון והמידע אודות העישון יועבר לידיעת הוריהם. כמו כן הבטיח בית הספר כי יוקם צוות ילדים וחונכים שיהיה אחראי על שמירת כללי המקום ותלמידים לא יוכלו לשהות במקום במהלך שיעור שלהם. בבית הספר ביקשו גם להבהיר כי מורים יגיעו למקום על מנת לסייע בשמירה על הכללים, אולם לא יורשו לעשן בו.

מנוגד לחוק
על אף הנהלים הברורים, נראה כי העובדה שעישון בבית הספר הינו בניגוד לחוקי משרד החינוך, והעובדה כי על פי החוק מכירת סיגריות לקטינים מתחת לגיל 18 נחשבת עבירה פלילית - לא נלקחו בחשבון על ידי הצוות החינוכי.

לדברי אחד מהורי בית הספר, לפני מספר שבועות הוא פנה למרכז הפניות של משרד החינוך בשאלה אם אפשר בכלל לעשות דבר כזה. "הם אמרו לי שבשום פנים ואופן לא, אז דיווחתי להם מה מתנהל בבית הספר, והם הבטיחו שזה יעבור לפיקוח", הוא מסביר.

כשהתשובות אחרו לבוא, החליט אותו הורה לפנות למנהלת בית הספר, והעלה בפניה את השאלה בדבר העבירה על החוקים שמציב משרד החינוך לגבי עישון בבית הספר.

"היא אמרה לי שאנשים מסוימים בצוות הצליחו למצוא פרצה בחוק נגד עישון כדי לאשר את הפינה הזאת. ברגע שתלמיד מעשן, להנהלה יש מספר דרכים להגיב: ליידע את ההורים ולחנך על ידי הסברה".

כעת מספר הורים מודאגים דורשים, כי בית הספר יחזור להתנהל על פי חוקי משרד החינוך ויוקיע את העישון בין כותלי בית הספר.

"מבחינתי מדובר בחשיפה מאוד לא בריאה לילדים הצעירים. מדובר בפינה שנחשבת לפינה ה'קולית' בבית הספר והיא עלולה למשוך אליה ילדים לעשן. אני לא רוצה שהילדה שלי תיחשף לכזאת השפעה ועוד באישור ההנהלה", אומר אחד ההורים. "שיחזירו את הנוהל הקודם, שרק התלמידים הבוגרים שמלאו להם 16 ומעלה יהיו רשאים לצאת".

מאגף החינוך בעירייה נמסר: "הנושא אכן הועבר לידיעת פניות הציבור במשרד החינוך, מפקחת בית הספר הבהירה להנהלת המוסד את הנחיות חוזר מנכ״ל. לאחר חופשת החנוכה יצא חוזר בדבר איסור העישון בתוך כותלי המוסד החינוכי, הכולל דרכי אכיפה. בליווי מפקחת בית הספר, הרשות המקומית והממונה המחוזית לבריאות, תבנה תוכנית מערכתית בית ספרית בנושא מניעת עישון".