מספר תושבי חדרה מעידים על כך שלאחרונה נעלמו כלבים מחצרות מגוריהם באורח פתאומי. זוהר מגילה, תושב העיר, מספר שעקבותיו של כלבו מזה 13 שנים, נעלמו ללא זכר. "היה לי כלב בריא ומטופל מסוג סטף אנגלי שהתגורר בחצר", הוא מספר. "לפני כשלושה שבועות וחצי הוא נעלם וכל מאמצינו למצוא אותו העלו חרס. בדקתי בכלבייה העירונית האם מצאו אותו משוטט והוא הובא לשם.

עוד ב-mynet:
חשד: התעלל בכלבת הלברדור שלו במשך שבועות
דולפין חולה הגיע לחוף בנתניה - וניצל
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות חדרה" בפייסבוק

"בדקתי גם ב"חדרה אוהבת חיות" ונסעתי לכל היישובים הסמוכים והרחוקים על מנת לבדוק בהסגרים שלהם, אבל הוא לא נמצא. תלינו שלטים ברחבי העיר וסביבותיה, אבל לא היה זכר לכלב". מגילה מניח שמכיוון שהכלב נחשב לזן מסוכן, הוא נגנב למטרת שימוש ב"קרבות כלבים" שהיו תופעה מוכרת באזורנו בעבר.

עידו הרניק, חבר סיעת "יחד למען חדרה" ופעיל למען בע"ח בעיר, מספר: "נגנבים כלבים מכל הסוגים ולא רק אלו הנחשבים מסוכנים. מצער לחשוב על זה, אבל הכלבים הקטנים שנגנבים משמשים ל"אימון" עבור הכלבים הגדולים". הרניק משוכנע שמדובר בגניבה וטוען, כי "לפני שנה נפרץ ההסגר העירוני ונגנבו כלבים בדיוק למטרה זו. אנשים מתלוננים על כלבים שנגנבו מחצרות עם שערים נעולים. לא מדובר במקרים ספורים של כלבים שבורחים, אלא ממש בפריצות, אחרי שבוצעו מעקבים. פעילים דיווחו לי שראו גוויות כלבים מרוטשות בפרדסים באזור חדרה".ורד ברוך מעמותת, "חדרה אוהבת חיות" מחזקת את דבריו. "ברור לי שכלבה בעלת חזות של אמסטף, שכבר 4 שנים אצל המאמצים שלה, לא ברחה כך סתם. כלב בוגר מעוקר אינו בורח ללא סיבה, אלא נגנב". ברוך מסבירה כי לאחרונה מתנקזות אליה פניות רבות יותר בנושא כלבים שנעלמו: "אני מבקשת מכולם לשמור על הכלבים שלהם.

"אם אתם חושבים שכלבים קטנים מוגנים מגניבה משום שאינם מתאימים לקרבות - אתם טועים. גורל הקטנים הוא לאפשר לגדולים להתאמן עליהם. הרבה אנשים מספרים שהכלב 'נעלם' בזמן ששיחררו אותו לעשות את צרכיו, לכן שימרו על הכלבים בטווח עין. אם לא, זה עלול לעלות בחיי הכלב שלכם. איני יודעת כיצד אדם שכלבו 'נעלם' יכול לישון בשקט בלילה, זה כאב לב גדול".

"עניין קרבות הכלבים הוא מכה ברמה הארצית, מכיוון שאין מי שיעשה סדר או יסייע", טוען יובל מנדלוביץ', בעל חוות כלבים בצור משה, המתמחה באיתור ושיקום
כלבים שעברו התעללות. "זה קורה בערים שלנו או בכפרים ערביים. אני יודע שזה קורה הרבה בחדרה, בנתניה, בטייבה, בקלאנסווה, בבקעה ובקלקיליה".

לדברי מנדלוביץ', המצב נמשך כבר הרבה מאוד זמן, ויש פער גדול לבין מה שהרשויות יודעות לבין האכיפה שלהן בפועל. עד שתתקיים אכיפה כלשהי בנושא, הוא ממשיך לכתת את רגליו בניסיונות לחלץ כלבים בצרה: "אני מסתובב כבר המון שנים בשטח, מכיר את כל הטיפוסים, מכיר את האזורים הבולטים בהם זה קורה, ובכל זאת, לא פשוט למצוא כלב שנעלם".

ממשטרת מחוז צפון נמסר בתגובה: "מוכרת תופעה של גינבת הכלבים והתלונות בנושא".