תושבי חדרה לא יכלו שלא להבחין בתקופה האחרונה בריבוי של חתולי רחוב משוטטים. פעילים למען בעלי חיים בעיר טוענים שמדובר ב"מכת" חתולים כתוצאה מגל המלטות בשנה האחרונה, הנובע מהעובדה שבשנה שחלפה לא היה תקציב עיקור וסירוס.

"מדובר בסך הכול בהגשת בקשה למשרד החקלאות וזו פרוצדורה שהעירייה פספסה, ובעטייה אנו עדים למצב תברואתי חמור בעיר", מסביר אחד הפעילים. "אתה לא יכול לחלוף ברחוב אקראי מבלי להיתקל בעשרה חתולים לפחות. חלקם סתם משוטטים וחלקם לצערי מרוחים על הכביש. יתרה מזו, חתול הינו חיה מוגנת וזו ממש התעללות לא לעקר אותה".

עוד ב-mynet:
דולפין הגיע חולה לחוף געש - וניצל
התעלל בכלבת הלברדור שלו במשך שבועות
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

אורית כסיף, הפועלת למען חתולי העיר, עומדת בראש עמותת "הבית להצלת חתולי חדרה". "אנחנו ארבעה אנשים שמטפלים לבדנו ומכספינו ב-550 חתולי רחוב מחדרה", היא מספרת. "אין לנו תקציב, אין מתנדבים, אין סיוע מהעירייה. הכול, לרבות ניתוחים, מזון וטיפול רפואי יוצא מכיסנו. אפילו דברים בסיסיים כמו חשמל ומים, לא מסופקים לנו מהעירייה בטענה שאנו יושבים באזור ללא היתרי בנייה. החתולים שרויים בחשיכה משעות אחה"צ, ובקיץ ללא איוורור בחום הכבד. לו היה תקציב לסירוס ועיקור, לא היינו נאלצים לשאת בכל העול לבדנו".כסיף מספרת שכבר שמונה שנים שהיא וחבריה דואגים לחתולים במצוקה. "זו זוועה מה שקורה", היא אומרת. "זורקים אצלנו חתולים ללא הכרה. אנחנו מסייעים לעיר להתמודד עם בעיית החתולים, זה האינטרס של העירייה לעקר ולסרס, אז מדוע אין תקצוב לנושא כה חשוב? אנחנו עושים את זה בעל כורחנו כי אף אחד אחר לא יעשה את זה". כסיף טוענת שהגידול בחתולי הרחוב כה חמור, עד שהיא חוששת לחשוף את מקום הימצאו של "הבית להצלת חתולים", מחשש שתוצף בעוד מאות חתולים שהיא אינה ערוכה לטיפול בהם.

אהרון ויסוצקי, תושב רחוב הנשיא בחדרה, מאכיל חתולי רחוב כבר למעלה מעשור. "יש לי שתי פינות קבועות ברחוב הנשיא 9 וברחוב הנשיא 42, שם אני מאכיל באופן קבוע, וגם במקום העבודה שלי בגבעת אולגה אני מאכיל חתולים די בהיחבא. אני מכיר עוד לפחות שתי קשישות מהרחוב שלי שדואגות גם כן להאכיל את חתולי הרחוב. ניסיתי לחשוב איך נוכל לסרס ולעקר לפחות חלק מהחתולים כדי להקטין מעט את מימדי התופעה, אבל הבנתי שזה לא ריאלי להוציא מכיסי, כי לא אעמוד בכמויות ובסכומים. אני מייחל שבעיר ימצאו תקצוב לנושא כל כך מדאיג. זה ממש עצוב", סיכם.

אירית אנגל, תושבת חדרה, תפקדה עד לפני חודש כדוורית, עבודה שאיפשרה לה לקיים תחנות האכלה בכל רחוב. "אם בעבר דובר על ריכוזים נקודתיים ששם הייתה הצפת חתולי רחוב כמו בשכונת גבעת אולגה ובבית אליעזר, היום כל העיר מפוצצת בחתולי רחוב", היא מספרת. "השנה שחלפה ובה לא נתבצעו עיקורים וסירוסים היא בעוכרינו. המצב עכשיו הוא ממש קריטי. אם חדרה לא תתחיל במבצע סירוס ועיקור רחב היקף, הבעיה תחריף מעבר לכל דמיון".

אנגל מגדלת בביתה ובחצרה עשרות חתולים שהיא דואגת לרווחתם, ואף הציעה עצמה ברחבי העיר כמי שמוכנה לקבל כל פנייה בנושא הצלת חיות. "מדובר במין משימת חיים כזו. זה הייעוד שלי, זו שליחותי", היא מסבירה. אנגל מתנדבת גם אצל הווטרינר ד"ר אברהם שוהם, שמרפאתו מספקת עיקורים וסירוסים במחירים מוזלים.

פעילים מרכזיים בתחום בעלי החיים בעיר הכריזו כי להערכתם כ-2,000 חתולי רחוב מסתובבים בחדרה. "בהנחה שחצי הן נקבות, אנו צפויים להסלמה במצב", הם מבהירים. "הנזק התברואתי שייגרם כתוצאה מאי עיקור וסירוס הוא גדול לאין ערוך מההוצאה הכספית הכרוכה בעיקור". כעת בכוונת הפעילים אף להרחיב את היריעה ולהקים ועדה לקידום מעמד בעלי החיים בעיר".

תגובת הווטרינר העירוני: "בשנת 2012 תקצבו משרדי החקלאות והגנת הסביבה את עיריית חדרה, מה שאיפשר לערוך למעלה מאלף עיקורים וסירוסים של חתולי רחוב. בשנת 2013 לא תקצבו משרדי החקלאות והגנת הסביבה את חדרה אלא העבירו תקציבים לרשויות אחרות, בנימוק שלא מעניקים שנתיים ברציפות לאותה רשות מקומית. העירייה הגישה בקשת תקצוב לשנה הקרובה וכבר כעת מתוכנן מבצע עיקורים לקראת שנת 2014, המתחילה בעוד כחודש, בשאיפה להיקפים גדולים אף יותר מבעבר".

תגובת משרד החקלאות: "הגשנו תקציב לעיקור וסירוס 2,000 חתולים, קרי 200,000 שקלים".

לתרומות עבור "הבית להצלת חתולי חדרה": בנק לאומי סניף גשר הירקון 826 חשבון 06532903.