דמיינו לכם עולם אוטופי שבו אתם יכולים ללמוד סמוך לבית לימודים גבוהים ללא תנאי קבלה, ללא צורך בתעודת בגרות ומבלי לשלם שכר לימוד. כל מה שצריך הוא להיכנס לכיתה לשבת מול המחשב וללמוד באמצעות קורסים מקוונים יחד עם חבריכם.

עוד ב-mynet:
במקום המסע לפולין: המורה תיקח את התלמידים למסע בספרד
בגלל ביקור ראש הממשלה: ההורים לא ילוו את ילדיהם לכיתה א'
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות חדרה" בפייסבוק

בסופו של תהליך תוכלו לקבל תואר של אחת האוניברסיטאות הטובות בעולם. נשמע טוב מידי מכדי להיות אמיתי. ובכן, מסתבר שראש עיריית חדרה, חיים אביטן, נחוש לחולל מהפכת השכלה בעירו - והוא שואף להקים עד אפריל 2014 מכללה ייחודית בעולם, שתעניק קורסים פתוחים באינטרנט של אוניברסיטאות כגון סטנפורד, הרווארד ו-MIT."אנחנו מדברים על הקמת מכללה בחדרה כבר הרבה מאוד שנים", אומר אביטן. "היום כשהתנאים הבשילו אני יכול להגשים את החלום. במהלך השנה האחרונה אנחנו עובדים על בניית מרכז אקדמי ייחודי שאין כדוגמתו". לשאלה למה דווקא עכשיו, הוא עונה כי בעיניו ישנה בשלות עירונית הסוללת את הדרך למיזם אקדמי שכזה.

"חינוך זה תהליך, זה לא שנה או שנתיים. זה עניין של כמה שנים", הוא מוסיף. "היום אנחנו בשלים להגשים את החלום. לא יעלה על הדעת שבעיר חדרה אין מוסד אקדמי. לפני שמונה שנים חדרה מנתה כ-58 אלף תושבים עם אוכלוסיות חלשות והייתה הגירה שלילית. אז, מכללה לא הייתה מוצר מתבקש. היינו צריכים לפתור הרבה בעיות לפני שהגענו להחלטה להקים מוסד אקדמי.

"קודם היה צריך לדאוג ללחם ולחמאה, לכבישים ולביובים, לבנות עיר. עכשיו אנחנו הולכים להקים משהו חדשני שאין כדוגמתו. אנחנו הולכים לחולל מהפכה בהשכלה הגבוהה. לא רציתי עוד מכללה כמו רופין, נתניה וקריית אונו - רציתי משהו ייחודי שימנף את העיר וישים אותה על המפה העולמית".

תואר של הרווארד
רעיון ההשכלה המקוונת, נולד לפני כשנתיים על ידי שני מרצים מאוניברסיטת סטנפורד. אם עד לאותה עת, יכלו להתקבל לאוניברסיטה המובילה מעטי מעט, הקורס "בינה מלכותית" נפתח לכל דורש דרך האינטרנט. "זה הדבר הכי חם שיש היום בתחום האקדמיה". מסביר יעקב הכט, מחנך ויזם ישראלי, מייסד זרם החינוך האקדמי ומי שמוביל את הרעיון בחדרה.

"זה התחיל משני מרצים בסטנפורד שהובילו את הקורס 'בינה מלכותית' שנחשב להכי יוקרתי באוניברסיטת פרינסטון. לקורס יכלו להתקבל רק כ-900 סטודנטים בכל שנה. נשיא האוניברסיטה אמר להם תפתחו את הקורס באינטרנט בחינם לכל מי שרוצה. נרשמו לקורס 120 אלף סטודנטים מכל העולם. בלי תנאי קבלה, ללא תשלום וללא תעודת בגרות".

שיטת ההשכלה המקוונת הקרויה mooc) massive open online courses), החלה להשתלט על העולם האקדמאי ואיפשרה נגישות לכל סטודנט באשר הוא בעולם - ללמוד דרך האוניברסיטאות המובילות. כיום השיטה מונה 10 מיליון סטודנטים בכל העולם, בתוכם מאות ישראלים.

"בשנתיים האחרונות הוקמו מערכות באינטרנט שאפשר ללמוד דרכן לימודים אקדמאיים בחינם. שלוש החברות המובילות אודסיטי, קורסרה ו-edx, הוסיפו מאות קורסים וחברו לאותן אוניברסיטאות. משמעות המהפכה, שבירת הקונצנזוס שקיבע את התהילה והיוקרתיות לרכישת תואר אקדמאי.

"בדרך הזאת יש לך אפשרות לקבל תעודה מהאוניברסיטאות הכי נחשקות: סטנפורד, הרווארד, MIT – וזה בעצם כרטיס כניסה מובטח שלך לעבודה", אומר הכט.

"לא רק לאנשים עם כסף"
השאלה היחידה היא האם השיטה תתאים לתושבי העיר. לדברי אביטן אמנם הרעיון של mooc קיים כבר שנים אחדות ויש כאלה שלומדים גם בישראל מהבית, אבל החידוש שכמותו אין עדיין בעולם הוא למידה מקוונת ב-mooc בתוך מוסד אקדמאי עם סגל מרצים במטרה ליצור תחושה של מסגרת. "אם אתה לומד רק מול מחשב עלול לקרות לך מה שקרה לאוניברסיטה הפתוחה שמעטים סיימו את התואר. הרעיון שלנו ליצור קמפוס שבו אנשים ייפגשו אחד עם השני", אומר הכט.

הכט מסכם ואומר כי העולם האקדמי כפי שהוא היה קיים עד היום נהג בשיטה הממוסחרת: אתה תשלם כסף, ניתן לך תואר ותהיה לך עבודה. "הבעיה היא שהיום אתה משלם כסף ולא מוצא עבודה", הוא מסביר. "מהפכת ההשכלה המקוונת בעצם פתחה את הנגישות לידע, הידע הוא כבר לא רק לאנשים עם כסף וזה משהו שמתחבר למהפכה החברתית שמתרחשת בכל העולם".