העונה החמה כבר בעיצומה, אולם עבור המשפחות שבתיהן ניזוקו קשות בהצפות של חודש ינואר, זוהי דווקא תזכורת לכך שהחורף טרם חלף. חמישה חודשים חלפו מאז אירועי ההצפות בעיר. חלק מהמשפחות ניקו וסידרו בעצמן את עקבות נזקי הסופה בבית ובחצר, חלק רכשו רהיטים חדשים וניסו לחזור לשיגרה וחלק פשוט השאירו הכל כמו שהיה. אבל כולן, ללא יוצא מן הכלל, מייחלות לרגע בו יועברו כספי הסיוע של העירייה והמדינה כדי להתמודד עם הנזקים ולהתחיל בשיפוץ היסודי של הבית.

עוד ב-mynet:
הדיירים זועמים: "מצב הבניין מסכן את חיינו"
התושבים הפרידו פסולת, המועצה רוקנה הכל יחד
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות חדרה" בפייסבוק

כשנכנסים לביתם של רחל ויוסף גמליאל ברחוב מרדכי אפשטיין בשכונת נווה חיים, במבט ראשון וחטוף הכול נראה לכאורה שגרתי. אבל כשמביטים מקרוב, ניתן לזהות על הקירות את מפלס המים ומי הביוב שעמדו בבית ובחצר. הרהיטים בסלון ופינת האוכל שנקנו מחדש בעקבות אלה שנהרסו בהצפה, מסתירים את הפטריות שמתחילות להיווצר בקירות, וברווחים המשורטטים, המפרידים בין המרצפות, כבר מתחילים לראות את העובש.

"ממתינים לסיוע"
"כשאירעו ההצפות אנחנו בכלל היינו בטבריה", משחזרים בני הזוג גמליאל את אותו היום שחירב את ביתם. "המים הגיעו בחלק מהבית והחצר לגובה של כמעט מטר. כמה לילות אחרי ההצפה, אחרי שכבר ניקזנו את המים וניקינו, עוד יכולנו להריח את הביוב. כמעט הכל החלפנו מחדש. רהיטים בסלון, פינת אוכל, מייבש ומכונת כביסה, מקרר, ארונות, מיטות. כל מה שהיה בגובה של עד חצי מטר מהרצפה ובא במגע עם המים, פשוט נהרס. הקירות מתקלפים ומתפוררים. מתחת לרצפות הכל נותר רטוב והפטריות והעובש מתחילים לצאת בגלל החום ורואים כבר סימנים על המרצפות".

לאחרונה זכו בני הזוג לביקור של ראש העיר חיים אביטן בביתם, ושוב שמעו ממנו הבטחות לעזור בשיפוץ הבית והחזרתו למצבו הקודם. "הכל מתנהל בעצלתיים. הבטיחו לנו שתוך שלושה חודשים ילכו למכרז ויחליפו לנו את הריבוד בכביש, אבל שום דבר לא זז. הכול שבור ומוזנח. לפני הבחירות מבטיחים הכל, אבל לקיים, מסתבר, זה קצת יותר קשה. כשאנו שואלים מה עם הפיצויים, אומרים לנו 'זה בביטוח'. כמה זמן עוד חושבים שנוכל להמשיך ולחיות במצב הזה מבלי לטפל ברטיבות עד היסוד?"

לבני הזוג אין ביטוח פרטי על הדירה. ככל המשפחות שבתיהן ניזוקו כתוצאה מההצפות, קיבלו בני הזוג גמליאל הטבה מהעירייה על הארנונה בשיעור של 25 אחוזים, ובינתיים הם ממתינים לכספי הסיוע של העירייה כדי להתחיל בשיפוץ היסודי. "שבועיים לפני ההצפות סיימנו לעשות שיפוץ כללי בדירה וצבע חדש. עכשיו הכל נהרס. את הגינה שיקמנו ואת הרהיטים החלפנו, כי איך אפשר לחיות בזוהמה, אבל לשיפוץ היסודי אנחנו עדיין מחכים. מדובר בהמון כסף", אומר יוסי.

בני הזוג הזמינו שמאי לדירה כדי שיאמוד את הנזקים. "אני לא אחכה לעירייה עוד הרבה זמן. אם לא תהיה ברירה, אני גם אלך איתם לבית משפט. ההצפות האלו נוצרו לא מכוח הטבע אלא מתשתית שלא קיימת בכלל בשכונה הזו. אני לא מבין איך הולכים ומאשרים בנייה חדשה כשהתשתיות של הניקוז בעייתיות".מעברה השני של העיר, בבית משפחת דואני בשכונת אפרים, המצב נראה גרוע עוד יותר. המרתף בביתם של משפחת דואני ניקז אליו את מרבית כמויות המים והביוב וספג את הפגיעה הקשה ביותר. אך גם הגינה נהרסה כליל. חמישה חודשים אחרי, אב המשפחה משה עדיין מחפש את האנרגיות והממון להתחיל בשיפוץ. "לא יכול להיות שיעבירו את הכספים רק כאשר אנשים ישפצו את הבתים בעצמם וייבנו הכול חדש. עוד מעט תחלוף חצי שנה, אבל המצב שלנו לא מעניין אף אחד והכספים לא מועברים", טוען משה.

משה מעיד על עצמו כי הוא במצב של ייאוש כללי. "בבית עדיין לא נגעתי בכלום בקומת המרתף. מחברת הביטוח קיבלנו 15 אלף שקלים להוצאות ראשוניות
שלא מספיקות לכלום. ביום שישי האחרון הזמנתי שמאי, כי נמאס לי כבר לחכות לעירייה ולכולם. בכל זאת, אנשים גרים בבית הזה. אני מתכוון להילחם בכל החזיתות כדי לקבל את מה שמגיע לנו".

בקומת המרתף בביתם של משפחת דואני, סימני ההצפה ניכרים היטב. המים אמנם יבשו ונוקזו, אך יתר הסימנים הנלווים לא משאירים מקום לספק לגבי מה שהתחולל כאן. "אנו גרים בקומת הסלון וחדרי המגורים, אבל ביתר הבית הכל נשאר כשהיה לאחר ההצפה. אני אחכה עוד חודש, חודשיים לכל היותר, ואעשה את מה שמתבקש כדי להוציא את המינימום שמגיע לנו כדי לחזור לשיגרה. אני מיואש מאוד מקצב הטיפול בנזקים, משום שעם הזמן אני מגלה עוד ועוד נזקים שנגרמים כבר כתוצאה מהסחבת. עובר יותר מדי זמן עד שדברים זזים פה", אומר דואני.

זורקים אחריות
ממשרד הפנים נמסר: "1.5 מיליון שקלים כבר הועברו לקופת העירייה לכיסוי הוצאות דחופות ובקרוב יועברו סכומי כסף נוספ