פרשת רחמים כובאני, עובד העירייה שביקש להתמודד במכרז על ניהול רובע בית אליעזר מול אחיו של ראש העיר והושעה מעבודתו, מסרבת לרדת מסדר היום העירוני. הפעם מעורבים בפרשה גם הסיירת העירונית ומשטרת חדרה, אשר ביום שישי האחרון ניסו למנוע משליחיו של כובאני לחלק עלוני מידע שהפיץ בעצמו ובהם ציטוטים מתוך השיחה בין מנכ"ל העירייה, איקי צור, וכובאני. העלונים הוחרמו ורק לאחר תשאול בתחנת המשטרה בעיר, הורשה כובאני לשוב ולחלק אותם.

עוד ב-mynet:
אין מאבטח בקניון: "שכחו את הפיגועים שהיו פה"
הסיבה לשחרור ממעצר: החשוד רוצה לטוס לחו"ל
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות חדרה" בפייסבוק

מדינה דמוקרטית?
תחילת הפרשה ביום שישי האחרון, אז ביקש כובאני לחלק את העלונים במרכז העיר. "רציתי שכולם יידעו את המעללים שעשו לי בעירייה, כיצד מתנהגים לאב שכול שכל חטאו היה שביקש להתמודד במכרז מול אחיו של ראש העיר", סיפר כובאני.

"הדרך הטובה ביותר לעשות זאת, זה באמצעות חלוקת עלונים. זה מה שהולך היום, כך התקשורת בעולם המודרני מתנהלת. רציתי לשתף ציבור רחב ככל האפשר בפרטי הפרשה ולכן החלטתי להדפיס עלונים ולחלקם במרכז העיר".

בעלוני המידע, אותם ביקש כובאני לחלק ושכותרתם היתה "מי מאיים 'לפרק' אב שכול בחדרה?", סופר תקציר הפרשה וכן ציטוטים מהשיחה בין מנכ"ל העירייה, איקי צור, לכובאני, בה לטענת האחרון, ניסה צור לשכנעו לסגת מהתביעה שהגיש, לאחר שנודע לו כי הפסיד לאחיו של ראש העיר, אלי אביטן.לצורך החלוקה שכר כובאני את שירותיהם של שני נערים כדי שאלו יחלקו את העלונים. "הסעתי אותם לפינת הרחובות תרנ"א והנשיא וביקשתי מהם שיתחילו לחלק את העלונים לעוברים ולשבים. לאחר מכן חזרתי לביתי", שחזר כובאני. "עוד בטרם הספקתי להגיע לכיכר על שמו של בני בבית אליעזר, קיבלתי טלפון מהנערים שסיפרו לי שפקח של העירייה לקח מהם את העלונים ומונע מהם לחלקם".

"מיד לאחר שהתחלנו לחלק את העלונים בא אלינו פקח של העירייה שהיה במקום, עצר אותנו ואמר לנו שאסור לנו לחלק את העלונים", שיחזר ל', בן 18, אחד הנערים שחילקו את העלונים. "הסברתי לו שאנו חיים במדינה דמוקרטית ושזכותי לחלק את העלונים. הפקח המשיך להתעקש וביקש ממני תעודת זהות, לקח מאיתנו את העלונים והזמין את הסיירת העירונית.

"למקום הגיעו שני רכבים של הסיירת שמהר מאוד גם הזמינו את המשטרה. תוך כמה דקות היו במקום שתי ניידות משטרה, שלאחר כמה דקות אחת מהן עזבה את המקום. בינתיים כובאני הגיע והתלווינו כולנו, כאשר חברת מועצה העיר לשעבר חדוה יחזקאלי שהגיעה למקום התנדבה להסיע אותנו לשם כדי שלא ניאלץ לנסוע בניידת.

"אחי הקטן שהיה איתי נלחץ מכל הסיטואציה, אבל אני אמרתי לו כל הזמן שאין לו סיבה לדאוג משום שלא חילקנו שום חומר מסית או פוגע. ידעתי שהצדק עימנו וניסיתי להרגיע את אחי כל הזמן. גם השוטר שהיה לידנו אמר לנו שאין מה לדאוג אבל בחרו לקחת אותנו לתחנה כדי לבדוק את העלונים".

לתחנת המשטרה הגיעו הנערים יחד עם כובאני. "השוטרים לא ביקשו ממני להתלוות אליהם אבל לא הסכמתי להשאיר את הנערים לבד, בכל זאת אני הוא זה ששלח אותם. אם הייתי יודע שזה יסתיים כך בתחנת המשטרה, לא הייתי שולח אותם לחלק את העלונים", סיפר כובאני.בתחנת המשטרה הנערים תושאלו ולאחר זמן קצר, משלא מצאה המשטרה עילה לעיכובם ולאיסור חלוקת העלונים, שוחררו הנערים והשלימו את מלאכת חלוקת העלונים במרכז העיר, הפעם מבלי שאנשי הסיירת העירונית ופקחי העירייה מעכבים אותם או מנסים למנוע מהם את חלוקת העלונים.

"זה פשוט היה מראה אבסורדי", משחזר ל', אחד הנערים, "12 שוטרים ואנשי סיירת עירונית על שני נערים, שכל חטאם היה שחילקו עלוני מידע לתושבי העיר.

לא התנגדנו בשום שלב לשום בקשה. לא של הפקחים, לא של אנשי הסיירת העירונית ולא של המשטרה. אפילו לא לבקשות מוזרות כמו של הפקח העירוני שרצה לראות תעודת זהות. ובכל זאת, למקום הגיעה תוך שתי דקות כמות גדולה של כוחות. זה פשוט שיגעון. ברגע שזה חומר פוליטי הקשור בראש העיר ובהנהלה הבכירה של העירייה, מהר מאוד מגיעים הכוחות", אמר ל'.

כובאני הזעיק למקום את חברת המועצה לשעבר חדוה יחזקאלי, שהתעקשה להסיע את הנערים במכוניתה לתחנת המשטרה וליוותה אותם גם בתהליך התשאול. "עושקים פה את אושיות הדמוקרטיה ברגל גסה", אמרה יחזקאלי. "זה פשוט טירוף מערכות מה שקורה פה בעיר. מדובר בעובד שביקש להביע מחאתו באופן הדמוקרטי. זו שערורייה ועוד לא אמרנו את המילה האחרונה בנושא. אנו נעשה הכול למנוע תופעות מסוג זה בעתיד".

"הנערים מבוהלים"
בעקבות האירוע החריג פנתה חברת המועצה לשעבר יחזקאלי במכתב למפכ"ל המשטרה בדרישה לחקור את השתלשלות האירועים שהובילה ללקיחת הנערים לתחנת המשטרה.