ההיסטוריה הכואבת של העיר חדרה על פיגועי הטרור שהתרחשו בה, לא השפיעה ככל הנראה על ההחלטה שקיבלו בהנהלת קניון בית אליעזר, אשר בזמן שיפוצים של חלקים נרחבים ממנו, הותירה את הכניסה לקניון מכיוון החניון התת קרקעי ללא אבטחה.

עוד ב-mynet:
הורים: "לא רוצים מאבטחים זקנים בבית הספר"
העיריה: איננו יכולים למנוע את העישון בקניון
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות חדרה" בפייסבוק

תושבים שפקדו את החנויות הפועלות בקניון הזדעזעו מהגישה החופשית ומתלוננים על הפקרה של הביטחון שלהם בזמן שהותם במקום. ההנהלה מצידה מבהירה כי אין היא חייבת כלל לאבטח את הקניון בזמן השיפוצים על פי הוראת משטרת חדרה, וגם את האבטחה שהיא מבצעת בכניסה הראשית היא עושה על דעת עצמה ולמען ביטחון הלקוחות.

יום שני השבוע, קניון בית אליעזר נמצא תחת שיפוצים ומרבית החנויות בו סגורות. עם זאת, במתחם עדיין פועלות מספר חנויות וביניהן רשת המרכולים "יש", סניף יד שרה ומספר חנויות נוספות. בכניסה הראשית מרחוב הפרדס ניצב שומר ועל פניו נראה, כי תנאי ההבטחה מתקיימים כסדרם.

אלא שכמה מטרים בודדים משם נמצאת עמדת הכניסה לחניון התת קרקעי בלתי מאוישת, כפי שהיא נמצאת מאז החלו השיפוצים בקניון. אל החניון ניתן להחדיר בקלות לא רק מטען נפץ, אלא מכונית תופת שלמה מבלי שאיש יפריע.

בנוסף, גם הכניסה לקניון מקומת החניון התת קרקעי אינה מאוישת ולכן כל מי אשר יעלה בדעתו לבצע פיגוע, חלילה, דבר שבעיר כמו חדרה אינו תסריט בדיוני, יוכל לעשות זאת באין מפריע."הגעתי בשבוע שעבר לערוך קניות בסופרמרקט בקניון ונדהמתי לגלות שאני נכנס עם רכבי לקומת החניון מבלי ששומר או מאבטח יבדקו את הרכב", מספר גדי, תושב בית אליעזר. "לתומי סברתי שמדובר בתקלה רגעית, אבל בימים הבאים גיליתי שוב שהעמדה לא מאוישת והבנתי שמדובר בנוהל קבוע.

"אז נכון שלכאורה בתקופה האחרונה אנו חווים תקופה של שקט ללא טרור ופיגועים, אבל מישהו שכח את ההיסטוריה של העיר הזו? מישהו חושב שמדינת ישראל נמצאת ביחסי שלום עם כל שכנותיה, שנוכל כך לוותר על אבטחה בכניסה למקום הומה אדם? מישהו מהנפגעים בפעולות הטרור בתחנה המרכזית, באולם האירועים "ארמון דוד" או בשוק חשב שיקרה לו שם משהו?

"הרי פיגועי טרור יכולים לקרות כל הזמן ובמיוחד כאשר אנחנו לא מוכנים אליהם. מספיק כדי לראות מה קורה ברחוב הערבי, גם בשטחי הרשות, כדי להבין שאנו
חיים על קרקע בוערת ושתסריט לפיו הטרור יכול לחזור חלילה למחוזותינו הוא לא תסריט דמיוני. איך מאפשרים הפקרות כזו של הביטחון?", תהה גדי.

"באופן עקרוני, בביקורת של משטרת ישראל שמאשרת את רישיון העסק של הקניון, אין הנחיה להצבת אבטחה בקניון בשל העובדה שאבטחה כזו אינה מחויבת כאשר ישנם פחות מ-10 עסקים פועלים. על פי ההנחיות הללו, אני כלל לא מחויב להציב אבטחה", אומר חיים חורי, מנהל הקניון.

"יחד עם זאת, אם הדבר מפריע לתושבי בית אליעזר ולמי מהפוקדים את הקניון, אני אחזיר, אפילו בימים הקרובים, את האבטחה לקניון גם בכניסה לחניון התת קרקעי. צריך להבין שבימים אלו הקניון נמצא בשיפוצים וכמעט ואין תנועה של קונים. אם הדבר מפריע לתושבים, אני אעביר הנחיה להעביר את אחד המאבטחים לעמדת הכניסה לחניון, לפחות לתקופת החג".