האם חדרה הולכת ומתחרדת? האם העיר שפעם הייתה למעוז לאומי וחילוני, ששמרה על הסטטוס קוו בענייני השבת, יותר ויותר מחליפה פניה, מראה ואופיה? לדברי תושבים רבים בחדרה, כמות המוסדות שנפתחו עבור מגזר חרדי בעיר, בשילוב עם כמות התלמידים שלומדים בהם ואינם לומדים את לימודי הליבה - כל אלו מעידים על הכיוון שחדרה פונה אליו. "הגיעו אלינו פניות בנוגע לשינוי האופי הרוחני של העיר", אומר אודי אלפנדרי, מתנועת "ישראל חופשית" בחדרה. העירייה: "המגמה היא הפוכה".

עוד ב-mynet:
חרדי הותקף באכזריות בשל "שנאת דתיים"
המורים: "הופכים אותנו לבית ספר חרדי"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות חדרה" בפייסבוק

דו"ח משרד החינוך שהתפרסם בשבוע שעבר, הנוגע למספר התלמידים בכל העיר אשר לומדים במוסדות פטור, מוסדות חינוך שאינם מלמדים את מקצועות הליבה, מעלה חששות לגבי הלימודים בעיר. דו"ח משרד החינוך עוקב משנת 2001 אחר מספר התלמידים במוסדות אלו בערים בישראל. מהדו"ח עולה כי בשנת 2001 עמד מספר התלמידים הלומדים במוסדות הפטור בעיר על אפס. בשנת 2012 עומד מספר התלמידים הלומדים במוסדות הפטור על 223 תלמידים, מתוך 14,626 תלמידים בכלל. מדובר על אחוז וחצי מסך התלמידים בעיר.

תופעת ההתחרדות העירונית נמדדת, לטענת התושבים, גם במספר הבקשות להקצאת קרקע המיועדת, לטענתם, למגזר אחד בלבד - החרדי. בזמן שתושבי שכונת "האוצר" נמצאים בעיצומו של מאבק נגד הקצאת הקרקע לטובת הקמת מרכז רוחני של עמותה חרדית, ותושבי שכונת נחליאל וביל"ו נלחמים גם הם בכמות עצומה של מוסדות שנפתחו בשכונתם הקטנה, תושבי שכונת בית אליעזר מתכוננים גם הם למחאה, בעוד העירייה מתכננת להקצות מבנה בשכונה למגזר החרדי. מדובר בבית ספר קפלן הישן, שישמש ככל הנראה להפעלת בית ספר יסודי חדש.

לטענת התושבים, הקצאת המבנה הינה נקודת אל חזור בשינוי אופי השכונה. "אנחנו לא מבינים מאיפה יגיעו התלמידים לבית הספר הזה", אמר השבוע תושב השכונה. "אצלנו, בשכונה, אין כל כך הרבה תושבים דתיים, ובטח שלא חרדים. אם העירייה תקצה את המבנה של בית הספר לחב"ד, זה יחסום את האפשרויות לשאר התושבים, שדורשים מקום לשעות פנאי לתושבי וילדי השכונה".השמועה אודות הקצאת המבנה הציבורי לטובת הזרם החרדי החלה להתפשט בשכונה, ובימים אלה מתארגנים התושבים להגיש התנגדות. "אנחנו לא מבינים איך עושים דבר כזה", מתפלאה טטיאנה פופב, יו"ר ועד שכונת בתי הדר בבית אליעזר. "אין לנו מקומות למשחקי ילדים, אין מקום מסודר להעביר שיעורי עזר - ועכשיו לוקחים לנו את בית הספר? אנחנו מנסים עכשיו לארגן כמה שיותר תושבים למאבק בנושא. השכונה שלנו די קטנה, ולא מזמן גם פתחו כאן גן חרדי, כל זאת כשאין לנו בכלל תושבים חרדים".

מרד תושבים
שכונות נחליאל וביל"ו שנמנות בין השכונות הוותיקות בעיר, היו הראשונות להיאבק בנושא. "כשהבנו שמדובר במגמה שהולכת ומתעצמת, תושבי השכונה התחילו לצאת כנגד התופעה", מספר חבר ועד הפעולה בשכונה. "יש להבין כי אין לנו התנגדות לדת, אלא לזרמים חרדיים קיצוניים שכופים את אורחיהם על כל תושבי השכונה. זה בא על חשבון טובת התושבים, שמרגישים את הכפייה".

השינוי באופי השכונה, לדברי התושבים, מורגש כמעט מכל עבר. לכל אורך הרחובות, על לוחות המודעות, על עמודי החשמל ועל העצים מודבקים שלטים הקוראים לתושבים לשמוע דבר תורה במוסדות הקיימים בשכונה. "יש חוקים ברורים האוסרים לתלות שלטים במקומות האלה, למעט על לוחות המודעות", טוענת תושבת השכונה, "אבל אצלנו בשכונה, תולים שלטים בכל עבר, ואף אחד לא אוכף את הנושא".

רשימת בתי הכנסת, בתי המדרש ותלמוד התורה שנמצאים בשכונות נחליאל וביל"ו הקטנות יכולה להספיק לעיר שלמה. בשכונה לא פחות מ-11 בתי כנסת, שלושה כוללים, ישיבה ובית ספר חרדי. כל אלו בשכונה קטנה, בה יש כ-5,000 תושבים.

מסתבר כי הרשימה הזאת לא מספיקה, ולטענת התושבים, מזה כשנתיים מתפרסמות מודעות להקצאות קרקעות נוספות בשכונה לטובת הזרם החרדי, שיוצרות התנגדות נחרצת מצד התושבים. חברי סניף "ישראל חופשית" בחדרה מספרים כי הם מודעים למגמה.

"אנחנו יודעים שה'תופעה' הזאת קיימת בחדרה", אומר אודי אלפנדרי מהתנועה. "בסופו של דבר, לכל אדם יש את הזכות לגור בכל מקום והיכן שירצה - השאלה
אם הוא בא במטרה לשנות את האופי של המקום. הגיעו אלינו פניות בנוגע לשינוי האופי הרוחני של שכונת נחליאל וביל"ו. הפתרון היחיד הוא אכיפה והתערבות העירייה. לגבי הקצאת הקרקעות - בדומה למאבק של תושבי חריש, שכונה לא אמורה להיות מיועדת למגזר אחד וכך גם קרקע לא אמורה להיות מיועדת לאוכלוסייה מסוימת".

בעיריית חדרה דוחים את הטענות לסימנים לכאורה של התחרדות וטוענים כי אף חלה מגמה הפוכה. "בחומש האחרון נרשמה עלייה של עשרות אחוז