"במסגרת עבודות הפיתוח והתשתית ברחוב יפה נוף, תיסגר הכיכר ברחוב העצמאות וייקבעו הסדרי תנועה חדשים. סגירת הצומת צפויה החל מה-20 בנובמבר לתקופה של כשישה חודשים". כך הודיעה בשבוע שעבר עיריית חדרה לתושבי שכונת בית אליעזר, על מנת שיהיה ניתן לחדש את הדרכים ולשפר את התשתיות ברחוב.

ההודעה לא תפסה את תושבי השכונה לא מוכנים שכן חלק מרחבותיה משוועים לשדרוג, אבל כנראה שלכאוס כמו שהתרחש בפועל – הם לא ציפו.

העבודות המתוכננות להתפרש על פני החודשים בקרובים כוללות סלילת רחובות, מדרכות, פיתוח כיכרות, תאורה, עבודות תשתית ופיתוח מערכת הניקוז לשכונה.

במסגרת הסדרי התנועה החדשים, הוסטו גם קווי האוטובוסים העוברים בציר הראשי של רחוב העצמאות שנחסם - אל רחוב יגאל. רחוב יגאל הוא רחוב צר, בחלקו אף אין מדרכות. תושבי הרחוב עוד התריעו מראש על הבעייתיות הצפויה עם האוטובוסים יעברו דרכו וחלק מתושבי השכונה אף הציעו נתיבים חילופיים, אך העבודות יצאו לדרך במתווה שנקבע מראש.

פקקים ברחוב יגאל, השבוע (צילום: איתמר רותם)

על פי התושבים, מדובר בסכנה תחבורתית של ממש ברחוב יגאל ובמיוחד בצומת יגאל/כ"ט בנובמבר, שם ישנה פנייה חדה וברגע שמגיעים שני אוטובוסים מכיוונים שונים, קשה עד בלתי אפשרי לפנות. את המצב הזה חזו מנהל אגד בחדרה ופקח שהגיעו במיוחד לשכונה באחד הבקרים האחרונים כדי לבדוק באופן אישי את תלונות התושבים.

מנהל אגד חדרה סינן במהלך הביקור במקום כי "זו קטסטרופה שתהיה חצי שנה, מסכנים הנהגים" . לדבריו ולדברי הפקח שהגיע למקום, הפתרון המהיר שניתן לעשות הוא לפרק את הגדר בטיחות בצומת ולהרחיב את הצומת כך שהאוטובוסים יוכלו להסתובב בבטחה. ההצעה טובה אולי אבל לדבריו "העירייה לא מוכנה להוריד את הגדר הזו, זה הזוי, הם כאילו אטומים. בינתיים אין לי עם מי לדבר".

הצוות שסייר הסכים שהמצב בשטח לא נראה טוב. אז האם ניתן למצוא מסלול אחר לאוטובוסים? "אין מסלול אחר, רק צריך לסדר את הצומת", מסרו לחגית אזולאי, תושבת השכונה שהתלוותה אל "מיינט חדרה". הם הוסיפו: "היה רעיון מקורי, להמשיך את רחוב לשם הסמוך בעוד 50 מטר, שם ניתן לחבר אותו לרחוב הפרדס, שהינו ציר ראשי ובכך להקל את העומס הרב שיש ברחוב יגאל. בשביל זה רק צריך שהעירייה תסלול את דרך העפר הקצרה".

עומס סמוך לבית ספר קפלן (צילום: איתמר רותם)

מחברת "אגד" נמסר בתגובה: "אנו מודים על פנייתכם בנושא. לאחר בדיקה שנערכה במקום, הוגש על ידי אגד דו"ח למשרד התחבורה, המפרט את המסקנות שהוסקו לשיפור תוכנית מערך התחבורה, בשכונת בית אליעזר. בין היתר נקבע כי במקום קיים שיפוע חד בכביש המגביל את הנסיעה של האוטובוסים ל- 5 קמ"ש, דבר שפוגע במהירות המסחרית של התחבורה הציבורית בכל העיר החדרה.

"עוד נקבע כי מעקות הבטיחות בצומת המוגבה הבולטים לכביש והנסיעה בסיבוב בשני הכיוונים בו זמנית מסוכנת עד בלתי אפשרית. כמו-כן התברר כי ברחוב יגאל אלון מוצבים תמרורים האוסרים כניסת אוטובוסים לרחוב. בנוסף, ריבוי החניות הפרטיות ברחובות הצרים מהווה מגבלה לעבירות האוטובוסים וההמלצה היא לאסור חניה באמצעות סימון אבני השפה באדום/לבן ולאכוף את איסור החניה כדי לשפר את עבירות האוטובוסים במקום. בסיכום הדו"ח הומלץ על הפסקת עבודות השטח לאלתר עד לתיאום סיור במקום וקבלת הנחיות בהתאם. אגד יפעל בשיתוף פעולה ובהתאם להנחיות שיתקבלו ממשרד התחבורה ובתאום עם עירית חדרה, לרווחתם של תושבי השכונה והעיר כולה".

מעיריית חדרה נמסר: "ביום חמישי יצא מהנדס העיר נועם גרייף לסיור עבודה שבסיומו הורה לחברה הכלכלית לעצור את העבודות עד לסיום בדיקה מחודשת של הסדרי התנועה שאושרו אל מול מה שבוצע בשטח. העבודות יחודשו רק לאחר שימצאו פתרונות לכל בעיות התחבורה."