אתר פסולת (צילום: המשטרה הירוקה)

תושבים בשכונת עין הים הודיעו בתחילת השבוע כי יחריפו את הצעדים והדיווחים אודות מפגע המטמנות. עד היום, היו התושבים מדווחים למוקד העירוני, שהיה מעביר (בצורה אוטומטית כמעט) את התלונות למייל של עמי חתוכה – פקח איגוד ערים לאיכות הסביבה שרון-כרמל.

לדברי התושבים - כשנתיים של העברות מידע, דיווחים על הריח והעשן ומיילים -ואף אחד לא מתייחס אליהם. לטענתם - הפקח מטעם האיגוד כושל בתפקידו.

התושבים הודיעו בימים האחרונים כי בכוונתם לפנות מעתה בדיווחים שוטפים לדרגים גבוהים יותר במשרד להגנת הסביבה. התושבים שסובלים כבר זמן רב מנושא המטמנות, העבירו ביקורת קשה על עיריית חדרה ואיגוד ערים שרון כרמל, זאת בשל "גרירת הרגליים" לדבריהם בנושא סגירת המטמנות. 

למי שאינו מעודכן נספר כי המטמנות (להטמנת פסולת וכד'), המצויות בסמוך לכביש החוף, פולטות אל האוויר עשן וכן חלקיקי אבק וריח כבר תקופה ארוכה.

במהלך החודשים האחרונים ניסו בעיריית חדרה לטפל במצב – אך התלונות נמשכות. לאחרונה ניטש אף ויכוח בין עיריית חדרה לאיגוד ערים על רקע מי אמור לטפל במפגעים מהמטמנות.

תלונות התושבים (צילום מסך מפורום פנימי)

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "נכון להיום, במקום פועלות שתי מטמנות לפסולת בניין בלבד. שתי מטמנות אלו קמו, לאחר מתן היתר בנייה ומתן רישיון עסק מטעם עיריית חדרה. המשרד להגנת הסביבה, יחד עם איגוד ערים חדרה, מבצע פיקוח שוטף על שני אתרים אלו ועל הקמת התשתיות הנדרשות לפי החוק. כמו כן, בוצע סקר אינטנסיבי לאיתור מקורות ריח, על ידי איגוד הערים, וסיורים על ידי כונני ופקחי המשטרה הירוקה של המשרד.

במרבית הסיורים בשנה האחרונה, לא ניכר ריח באתרים. במקביל, הוחמרו התנאים ברישיון העסק אשר המשרד מנפק, כך שיכולו לקבל פסולת בניין בלבד – פסולת שאינה מייצרת מפגעי ריח. המשרד קורא לציבור לדווח על מפגעי ריח בזמן אמת, על מנת שיוכל לאתר ולטפל בהם באופן מיידי. ניתן לפנות למוקד הסביבה בטלפון *6911".

מעיריית חדרה נמסר: "לפני כחודש וחצי כינס ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן ישיבה מקצועית לצורך הוצאת צו סגירה למטמנות. אנשי המקצוע הציגו בפניו חוות דעת של איגוד ערים והמשרד להגנת הסביבה לפיהן לא ניתן להוציא צו סגירה. עיריית חדרה תשמח לכל סיוע בנושא".

מאיגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון כרמל נמסר: "האיגוד הינו גוף מקצועי וככזה הוא מספק חוות דעת בנושאים סביבתיים שבתחום אחריותו. לאיגוד אין סמכויות אכיפה ו\או סגירה בכל הנוגע למטמנות. הסמכויות הן בידי העיריות והמשרד להגנת הסביבה. אנו נמשיך לפעול בשיתוף פעולה ובשיח מכבד עם כל הרשויות החברות באיגוד למען קידום איכות הסביבה ואיכות חיי התושבים".