צילום ועריכה: לירן טטרו

האם הבשורה לה חיכו מאות מתושבי חדרה והאזור – תגיע ממש בקרוב? ממידע שהגיע למיינט חדרה מתברר, כי בעקבות התלונות והערעורים של תושבים שחטפו דוחות מהירות ברמזור בצומת כביש 4- הרב עובדיה, החלה בדיקה בנוגע לתקינות תוכנית התנועה בכביש זה ובתוכה תמרור "כניסה לשטח עירוני".

לאחר הבדיקה הראשונית התברר: אין תוכנית תנועה לתמרור ועל כן חוקיותו מוטלת נכון לעכשיו - בספק. המשמעות היא כי אם יימצא שהתמרור הוצב במקום ללא תוכנית מאושרת – יהיה למשטרה קושי לאכוף את המהירות ברמזור ומאות דוחות על סך 250 שקלים שכבר ניתנו – יבוטלו.

הרמזור העוקץ? "נראה שמישהו החליט לעשות קופה על חשבוננו"

האם מאות דוחות יבוטלו? (צילום: לירן טטרו)

כפי שפרסמנו לראשונה כאן באתר לפני כחודש, טוענים תושבים ונהגים מהאזור כי הרמזור "עוקץ" אותם, וכי המשטרה, נתיבי ישראל, משרד התחבורה ועיריית חדרה, לא נוקטים בשום פעולה סבירה על מנת להתריע בכביש המדובר – לפני הרמזור – אודות מגבלת המהירות שעלולה להביא לדוחות גבוהים במיוחד.

יש לציין, כי תמרור "כניסה לשטח עירוני", מוצב לפני צומת חרושת בלבד, אולם בהמשך אין שום תמרור שכזה. על כן, כל מי שמגיע מכיוון "הלל יפה" אל העיר או לחילופין משכונת נווה חיים, עלול לטעות ולחשוב כי מדובר בכביש מהיר יותר, ולא בשטח עירוני אשר מגבלת המהירות בו היא 50 קמ"ש בלבד.

ממידע שהגיע לידי מיינט חדרה התברר כי ככל הנראה בעקבות ערעור ככל של אחד הנהגים שקיבל דוח מהירות בנקודת הרמזור המדובר, ביקשה המשטרה להמציא אסמכתאות לתמרור המוצב הרחק משם בתחילת הדרך – אך לא מצאה אישור לכך, באורח נדיר יש לציין.

בין היתר, פנה מהנדס תנועה משטרתי אל "נתיבי ישראל", עיריית חדרה וגורמים נוספים בבירור האם קיימת תוכנית תנועה מאושרת (ובתוכה התמרור שטח עירוני) – לכביש 4 בכניסה לחדרה.

התמרור בכניסה לחדרה ליד צומת חרושת (צילום: לירן טטרו)

"ניתן להבין הן מהמענה המצורף והן משיחתנו, כי כיום אין תכנית תנועה מאושרת בדרך הנ"ל", נאמר על ידי המהנדס המשטרתי. יש לציין כי ברוב מכריע של המקרים, אין בסמכות העירייה לאשר את התוכנית, שכן מדובר בכביש ארצי – המצוי באחריות נתיבי ישראל ומשרד התחבורה.

הנושא צף לאחרונה בעקבות אכיפה אגרסיבית יותר של משטרת ישראל ברמזור הנ"ל, זאת בעקבות ריבוי תאונות הדרכים בנקודה זו והרצון לאכיפה של מהירות נסיעה בטוחה. עד לאכיפה המוגברת – לא היה ניתן לעלות על בעיית התמרור. גורמים במשטרה ציינו כי הנושא מצוי בימים אלו בבדיקה מעמיקה.

בפנייתנו אל משרד התחבורה – לא נענינו האם יש תוכנית תנועה מאושרת לקטע הכביש המדובר. במשרד שלחו לנו תיעוד של הצבת התמרור – אך עובדה זו ידועה מאליה. התגובה של המשרד מובאת למטה.

ממשטרת ישראל נמסר: "עקב הטענות שהועלו בגין חוקיות הסדרי התנועה בכביש 4 חוצה חדרה, פנתה המשטרה לרשויות הדרך האחראיות להם על פי דין, בבקשה לקבל לידה את תכנית הקמתם. עם קבלת תשובת הרשויות, המשטרה תבחן את השלכות הנושא ותפעל בהתאם".

בעיריית חדרה הפנו אותנו אל "נתיבי ישראל"/משרד התחבורה.

ממשרד התחבורה נמסר: "קיים תמרור מתאים במקום (מצ"ב תמונות ובהן תיעוד השילוט "א'2", המסמנות כניסה לשטח עירוני). כמו כן, מצ"ב מיקומם המדויק של התמרורים ושל המקום שלדבריך ממוקמת המצלמה".

מ"נתיבי ישראל" לא התקבלה תגובה.