היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) במשטרת ישראל פשטה ביום שני השבוע, בפעם השנייה בחודשיים האחרונים, על משרדים בעיריית חדרה. הפעם הביעו אנשי היחידה עניין מיוחד במסמכי אגף ההנדסה בעירייה ועוררו סקרנות רבה בקרב עובדי העירייה ונבחרי הציבור במיוחד לאור העובדה שהמשטרה לא הוציאה תגובה רשמית בנושא.

החוקרים עזבו את הבנייין לאחר שעות ארוכות כשבידיהם מסמכים הקשורים לחקירה שמתנהלת כבר חודשים רבים בעניין פרויקט "שערי חדרה" - מרכז מסחרי פתוח בכניסה הדרומית לעיר. גורמים בעירייה מספרים כי הם נטלו גם מסמכים ממשרדים נוספים, חלקם קשורים לפרויקטים של בניית מוסדות חינוך בעיר.

באותו יום שני, בסמוך לשעה 10:00 בבוקר, הגיעו ארבעה חוקרים של היחידה למאבק בפשיעה הכלכלית באגף להב 433 לבניין עיריית חדרה כשהם מצוידים בצו בית משפט לצורך החרמת מסמכים. "פתאום הופיעו שוטרים בלבוש אזרחי, הבנו שהם נכנסים לבניין העירייה לצורך חיפוש. הם עלו למעלה ולאחר מכן ירדו עם ארגז מלא במסמכים", סיפר עד ראייה, עורך דין במקצועו.

בעירייה מספרים שארבעת החוקרים הגיעו לאגף ההנדסה בקומה השנייה בבניין העירייה וכן ללשכה המשפטית ולגזברות בעירייה. חוקרת אחת חסמה את הכניסה לאגף ההנדסה ובמשך כשעתיים, עד שסיימו החוקרים את מלאכתם, האגף היה סגור בפני קהל.

תנאים מגבילים
על פי גורמים בעירייה, החוקרים ביקשו ממנהל האגף, אדריכל העיר אבישי קימלדורף, את כל החומרים הרלוונטיים לפרוייקט "שערי חדרה". בעירייה ציינו, כי קימלדורף ואנשי האגף שיתפו פעולה עם החוקרים ומסרו להם את החומרים הרלוונטיים שביקשו.

"קימלדורף ישב עם החוקרים ועבר איתם דבר דבר ומסמך מסמך. הוא בהחלט שיתף פעולה בפן המקצועי", מציין השבוע גורם בכיר בעירייה. "כל המסמכים שהוצגו בפני החוקרים שייכים לפרויקט", מוסיף הגורם.

לאחר שאספו את החומר והמסמכים בתוך ארגז יצאו החוקרים מבניין העירייה. אחד התושבים שעבר במקום ציין, כי המראה בו חוקרים ושוטרים פושטים על בניין העירייה וסוגרים בו אגפים לצורך חיפוש והחרמת מסמכים, הפך שגרתי.
לפני כחודשיים, בתחילת חודש נובמבר, הגיעו לעיר חוקרים מאותה יחידה כלכלית וככל הנראה באותו עניין. החוקרים ביקשו אז ממספר בעלי עסקים, ביניהם בכיר לשעבר במועצת העיר להתלוות אליהם לחקירה במשרדי היחידה בלוד. על פי גורמים בעירייה, חלק מבעלי העסקים שוחררו לאחר שעות ארוכות של חקירה ובתנאים מגבילים.

בעירייה מספרים כי עניינו של "שערי חדרה" התנהל במשך חודשים בוועדות הבנייה העירוניות. בעלי הפרוייקט ביקשו להרחיבו. בחודש יוני 2009 דחתה הוועדה המקומית לבניין עיר את הבקשה. שלושה חודשים מאוחר יותר הבקשה אושרה באותה ועדה עצמה.

"מתנהלים בשקיפות"
במקביל לפשיטה השבוע במשרדי העירייה, טוענים גורמים בעירייה כי במשטרה זימנו לחקירה מספר בעלי עסקים בעיר, והם שוחררו מיד לאחר מכן. בנוסף פשטו השוטרים על ביתו של בכיר לשעבר במועצת העיר, בניסיון להתחקות אחר מסמכים רלוונטיים שעשויים לסייע להמשך החקירה.

ממלא מקום ראש העיר לשעבר, סמי לוי, מסר השבוע: "למיטב הבנתי מדובר בחקירה בעניינם של קבלנים בכירים. הובא לידיעתי שהיו פשיטות נוספות של המשטרה שלא דווחו בתקשורת על גופים שונים. מעבר לזה אני לא יודע ואני גם לא קשור לעניין".

מעיריית חדרה נמסר בתגובה: "בעירייה מאמינים במשטרת ישראל ובזכותה לבצע את תפקידה. עיריית חדרה מתנהלת בשקיפות ובפתיחות מלאה, ואין שום מניעה שהמשטרה תבדוק כל נושא או מסמך שתרצה, ואף תזכה לשיתוף פעולה מלא וגלוי מצד כלל העובדים".

דוברת היחידה הכלכלית במשטרת ישראל, סיוון שוורץ, מסרה, כי היחידה איננה מוסרת פרטים מחקירות שהיא מנהלת

"טוב שהמשטרה עושה סדר"
אחד הבעלי מתחם "שערי חדרה", אבינועם כהן, אמר השבוע: "חוקרי היחידה הכלכלית לא הגיעו השבוע בגלל הפרויקט, חד וחלק. אני שומע כל מיני שמועות ואני לא מעוניין להתייחס אליהן. שמעתי על רשימה ארוכה של נחקרים השבוע ואני יכול להעריך במה מדובר, אבל מה שבטוח - זה לא קשור אלינו.

"הבקשה שהגשנו לוועדה המקומית ושאושרה בחודש ספטמבר נדחתה אחר כך על ידי הוועדה המחוזית, כך שהתוכנית הזו בכלל לא אושרה ואנחנו מתכוונים להגיש אותה לאישור שוב השבוע".

חברת האופוזיציה לשעבר, חדווה יחזקאלי, אמרה בנושא: "טוב שהמשטרה עושה סדר אם אין את היכולות מתוך העירייה לעשות סדר".

יו"ר האופוזיציה לשעבר, צביקה גנדלמן, מסר: "צר לי שחדרה שוב עולה לכותרות בהיבט השלילי. אני נותן אמוני ברשויות החוק שיעשו מלאכתן באמונה. אני מקווה שאיש מתושבי חדרה לא יורשע ושהשקט יפקוד את עירנו".