כל מי שיש לו כלב, יודע שממש כמו טיפול בתינוק, רגע אחד של חוסר תשומת לב עלול לגרום לבעיה רצינית. זה מה שקרה לאופק עודד מחדרה ולכלבה פאקו, שאכל את אחת הבובות שקיבל ממנה במתנה - וכמעט מת כתוצאה מכך.

"טסתי לשבוע וחצי בתאילנד, והכלב שלי מגזע פיטבול נשאר בארץ כמובן", מספרת עודד. "כשחזרתי ארצה, הבאתי לו משם בובת צעצוע בצורה של קופיקו".

"כשבאתי הביתה, הוא ראה אותי ומאוד התלהב, הוא קפץ עליי והתרגש מאוד. הוא התרגש עוד יותר כאשר ראה את הצעצוע שהבאתי לו. מרוב התלהבות וחיבה לצעצוע הוא פשוט בלע אותו".

הצעצוע, אגב, היה בגודל 30 ס"מ, כלומר די גדול יחסית לקיבה של הכלב. כעבור מספר ימים עודד שמה לב שלכלב שלה אין תיאבון כלל. "משעה שש בבוקר עד השעה 12 בצהריים הוא רק הקיא", היא מספרת.

צילום הרנטגן של הכלב פאקו. הבובה חסמה את המעי

"לקחתי אותו לווטרינר, ד"ר דני חסון, וזה מיד חשד שאולי הוא באמת בלע משהו לא טוב. בתור טיפול ראשוני נתנו לו זריקה נגד הקאות ואוכל מיוחד".

באותו הערב מצבו של פאקו הורע. "התקשרתי לד"ר דני חסון, אבל זה היה בשישי בערב, והוא הפנה אותי למרפאה וטרינרית שפתוחה 24 שעות ביממה, כולל סופי שבוע.

במרפאת החירום עשו לו בדיקות דם, אולטרא-סאונד, צילומים וראו שיש לו משהו בקיבה, אבל לא ראו במה מדובר", מספרת אופק.

"הציבו בפניי שתי אפשרויות: לעשות ניתוח או לחכות ולראות מה יקרה הלאה. התקשרתי לד"ר חסון, והוא המליץ על הניתוח. בשעה שלוש לפנות בוקר
הגענו למרפאה שלו, והוא התחיל לנתח את פאקו".

"בחמש בבוקר הוציאו את הבובה מבטנו. אם הבובה הייתה נשארת שם עוד כמה שעות, פאקו היה מת. מסתבר שהבובה הייתה שם כמה ימים".

רק כעבור שבוע, ביום שישי האחרון, התחיל פאקו לאכול באופן סדיר. "הרגשתי באותו רגע אשמה גדולה", מספרת אופק. "לפני כמה ימים הוא לקח בובה מהשכנים, אך לאור אירועי העבר לקחתי לו אותה".

"למעשה כל גוף זר מהווה סכנה לכלב", אומר ד"ר חסון, הווטרינר של פאקו. "כל גוף זר שנבלע בטעות עלול לגרום לדלקת של המעי וחסימה חלקית של המעי".

"במקרים הקשים יותר מדובר בגופים שממש נתקעים ולא יוצאים בעצמם, ואז נדרש ניתוח. הסיבוך מעבר לדלקת במעי שבשלב מסוים עלול לגרום להרס של דופן המעי, ואז דליפה של תוכן המעי לחלל הבטן עלולה לגרום למוות".

"כאשר יש גוף זר בקיבה, למשל חוט צמר שנבלע על ידי חתול, או סמרטוט ארוך, המעי מתכווץ סביב אותו גוף, כי הוא מנסה להוציא אותו".

"הגוף הזר יכול לגרום לקרע ממשי בחלקים נרחבים במעי, ואז יש צורך בניתוח. ניתוחים כאלה בדרך כלל מסוכנים ומסובכים. כשהבנו שאצל פאקו זה המצב, ערכנו לו ניתוח חירום, והצלנו אותו מקטיעת המעי".