זהירות וירוס. במחלקת הילדים של המרכז הרפואי "הלל יפה", כ-20 אחוז מהילדים המאושפזים לוקים בווירוס הרוטה (Rota) בדרגות חומרה שונות.

וירוס הרוטה, שנוטה להופיע יותר בעונת החורף, הוא וירוס שתופעותיו דומות לקלקול קיבה - חום, כאבי בטן, שלשולים והקאות, ועלול להביא לכדי התייבשות וצורך באשפוז.

ההעברה או ההידבקות בווירוס נעשית מאדם לאדם בעיקר באמצעות מגע עם משטחים מזוהמים בווירוס, מזון ושתייה מזוהמים ובעיקר חוסר היגיינה.

כיום מאושפזים במחלקה שמונה ילדים שחלו בווירוס הרוטה. ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים במרכז הרפואי "הלל יפה",
מחלקת את המחלה לשתי רמות חומרה - קלה וקשה.

בשני המקרים יופיעו הסימפטומים שהוזכרו, אם כי בדרגות חומרה משתנות, כאשר בדרגה החומרה יכול הילד להגיע לכדי התייבשות ממשית ולקבלת טיפול תומך של נוזלים ומלחים דרך הוריד.

"חשוב שההורים יהיו עם היד על הדופק כדי לוודא שהתערבות רפואית תינתן במועד", מסבירה ד"ר קליין. "במקרים קלים, וכמובן על מנת למנוע התייבשות משמעותית, יש להקפיד על שתייה מרובה של הפעוט".

"אם הפעוט לא נתן שתן בזמן של מעל ל-6 שעות, הוא ככל הנראה מיובש ומומלץ לפנות לרופא המטפל או בשעות הערב והלילה לחדר מיון".

"בנוסף, במסגרת השגרה, יש להקפיד על היגיינה ורחיצת ידיים במידה שאחד הילדים בבית חולה כדי למנוע מעבר לשאר הילדים".

בשבוע שעבר התבשר הציבור הרחב כי החיסון לוירוס הרוטה, וירוס שהתגלה לפני כ-34 שנים והוא אחד השכיחים ביותר כסיבה לשלשולים אצל ילדים ופעוטות, עומד להיכנס לסל התרופות כחיסון שיגרתי לתינוקות ופעוטות.

"כמובן שמדובר בבשורות טובות במיוחד לאור העובדה שמדובר באחד הווירוסים השכיחים ביותר, אשר מדי שנה גורם לתחלואה רבה שיכולה להימנע בזכות החיסון", מסבירה ד"ר קליין.

"החיסון אמנם הותר לשימוש כבר בשנת 2006, אך עד עתה היה בתשלום של כמה מאות שקלים, ולכן לא כל ההורים יכלו לחסן את ילדיהם".

"מכיוון שהתהליך זה עתה הושלם, עדיין ישנם ילדים רבים שטרם חוסנו, ולכן גם ישנם עדיין אחוזים גבוהים יותר של ילדים שחולים בווירוס ומגיעים אלינו למיון ולמחלקה".

"אחד המקרים שהגיעו לבית החולים היה של ילד שכאשר הוריו היו מודעים לאפשרות לחסן נגד הווירוס הוא כבר עבר את הגיל בו ניתן לקבל את החיסון. הוא עדיין מאושפז וצפוי להשתחרר בימים הקרובים".