עיניים פקוחות לרווחה. מחקר ייחודי שנערך ביחידת העיניים במרכז הרפואי "הלל יפה", הצליח לאבחן את הגורם השכיח לאיבוד הראייה אצל חולי סוכרת.

במחקר החדשני, שנערך בראשותו של ד"ר אבינועם אופיר, נמצא כי ב-54 אחוז מהחולים שנגרמת להם בצקת במרכז הראייה שברשתית העין, הפגיעה היא תוצאה של משיכה מיכנית של הרשתית על ידי קרומים הנמצאים סביב מרכז
הראייה, ולא כפי שהיה נהוג לחשוב עד כה.

על פי הרופאים בבית החולים, מדובר בשינוי מהותי של שיטת האבחון והטיפול במקרים של בצקת ברשתית העין, שהיא הגורם השכיח לירידה בכושר הראייה בקרב חולי סוכרת.

עד היום, כאשר אובחנה בעיה של בצקת ברשתית העין, הסיבה לכך לא הייתה ידועה והטיפולים השגרתיים היו על ידי הזרקות של תרופות לרשתית, ניתוחי לייזר ולבסוף כירורגיה.

המחקר של ד"ר אופיר וצוותו הוכיח שבמצב בו מאובחנת הימצאות קרומים, יוצע לשקול ניתוח להסרתם כבחירה ראשונה.

האבחון המדויק והגישה הטיפולית המתאימה לכל מקרה יאפשרו סיכויי החלמה טובים בהרבה. "במקרים שיש משיכות של הרשתית, חייבים לוותר על הלייזר והתרופות ולפנות לניתוח על מנת לשחרר את המשיכה ולא לאבד זמן יקר", מסביר ד"ר אופיר. "ניתוח מעין זה משפר את הסיכוי לטיפול מיטבי ויעיל שיביא לשיפור איכות חיי המטופל.

"היו מספר לא מועט של חולים בשנה האחרונה שהופנו לטיפול בלייזר ומסתבר שהסיבה לבצקת היא משיכות בעין. חולה שראיתו נפגעת בגלל בצקות ברשתית, שזאת מחלה מאוד שכיחה אצל חולי סוכרת, מצפה לעזרה ושיפור בחדות הראייה. אנחנו מתאימים את הטיפולים. ולכן התוצאות גבוהות בהרבה ממה שהיה מקובל עד היום".

המחקר הנוכחי פורסם בחודש יוני השנה במגזין הלונדוני היוקרתי "EYE" וזכה להדים חיוביים במיוחד. בעקבות הפרסום הוזמן ד"ר אופיר לכנס רפואת עיניים גדול באירופה בספטמבר האחרון.

בחודש החולף הוזמן ד"ר אופיר שוב להרצות על מחקרו פורץ הדרך בפני קהל אנשי מקצוע בבית החולים "הר סיני" שבניו יורק, ארה"ב, וכן להרצות באוניברסיטת קולומביה בארה"ב.