שלט העץ "ברוכים הבאים לחדרה" מקדם את פניהם של הבאים לעיר מכיוון צפון על כביש חיפה תל אביב הישן. בסמוך, נמצאת שכונת חפציבה.

על הנייר היא שייכת חפציבה לתחום שיפוטה של העיר, אולם בפועל חלק מתושבי השכונה חשים כבר שנים שאיש אינו דואג להם והם בבחינת ילדים חורגים לעיר. לדבריהם העירייה מתנערת, מזניחה את השכונה ופוגעת באיכות חייהם.

מי שנכנס אל השכונה מבחין מיד בכבישים הישנים ובמעברי החצייה הדהויים. על פסי האטה אין בכלל מה לדבר.
גם מדרכות בשכונה הן בגדר המלצה.

כמו בשכונות מצוקה אחרות בעולם כתובות הגרפיטי שולטות ועוד לא אמרנו מילה על האפר שנוחת על ראשי התושבים באופן קבוע מתחנת הכוח הסמוכה.

עכשיו הם מבקשים לעשות מעשה. בשבועות האחרונים התקבלה החלטה של ראשי השכונה להתנתק מחדרה. היעד: קיסריה.

אולי זה נשמע כמו בדיחה או גימיק, אבל התושבים רציניים עד מאוד. הם אפילו ניסחו מכתב למבקר המדינה שישקול בחיוב את בקשתם.

שינוי בכל מחיר
לוועד הפעולה של שכונת חפציבה, שרובו חבר'ה צעירים בשנות ה-30 לחייהם, נמאס מהיחס המשפיל והמזלזל, לטענתם, של העירייה והם רוצים שמישהו אחר ייקח אותם תחת חסותם.

אחת מחברי הוועד, יעל שמור: "לפני כמה שבועות התקיימה הישיבה הראשונה ואחד התושבים העלה את הרעיון להתנתק מחדרה. התושבים התחברו לרעיון ותמכו בהצעה".

"בסך הכל אנחנו שכונה קטנה, במרחק של אולי שישה קילומטרים מקיסריה ולכן, אנחנו מאמינים ששם יתייחסו אלינו אחרת", מציינת שמור.

עזרא מנשה, אביו של אחד הצעירים ותושב ותיק בשכונה, הצטרף אלינו לשיחה. בניגוד לצעירים, הוא נראה סקפטי. בכל פעם שמישהו מהם מעלה את הרעיון להסתפח לעיר השכנה ממערב, הוא מעקם את פרצופו.

אבל הצעירים לא מוותרים. "מה יכול להיות רע?", שואלת שמור את מנשה. "אתה נותן את הכסף שלך לחברה לפיתוח קיסריה והם דואגים לך. ראית בקיסריה רחוב ללא מדרכות, ללא כבישים תקינים? אני לא ראיתי".

"אנחנו ניתן את הכסף שלנו ונדע שיש תמורה בעד האגרה ואף אחד לא יזרוק אותנו לכלבים", היא מנסה לשכנע אותו.

כבשים שחורות
חפציבה הוקמה בשנת 1943 כשכונה קטנה בצפון העיר. מנשה הגיע לשכונה חמש שנים לאחר הקמתה, אז חיו במקום 50 משפחות שעלו מתימן. "חפציבה נראית היום פחות או יותר כפי שנראתה אז, בשנות ה-50", טוען מנשה.

"לא כבישים, לא מדרכות, לא גנים, לא כלום. פעם השכונה הזו הייתה הירוקה ביותר באזור, היום היא המוזנחת ביותר והשחורה ביותר", הוא מציין.

אבל המטרד האמיתי והקשה ביותר הוא הפחם שנפלט מתחנת "אורות רבין". "בהתחלה הארובות לא הטרידו אותי", אומר מ', סגן אלוף בצה"ל. "חשבתי שהאבק פחם מהארובות עובר מעל השכונה ומגיע למקומות יותר מרוחקים".

אבל המציאות טפחה על פניו. "אני מגדל כבשים והצמר הלבן שלהן תמיד שחור. יש לי כבשים שחורות, ואני כל הזמן נאלץ לשטוף אותן", הוא מציין.

לפני חצי שנה ערכו ראשי הוועד סקר בין התושבים. הם עברו מבית לבית ובדקו כמה אנשים סובלים מבעיות נשימה. "לא היה בית שלפחות אחד מדייריו בו לא סובל מבעיות נשימה – אסתמה, קוצר נשימה, ברונכיט ועוד", אומרת סיוון מנשה.

תגובות
החברה לפיתוח קיסריה נמסר: "גבולות קיסריה מעוגנים בחוזה מול המדינה, ולא ניתן לספח אותה ולא להסתפח אליה. עם זאת, בקשתם של תושבי חפציבה מחמיאה לנו מאוד, שהרי ידוע לכולם ש'קיסריה. מכל המקומות!'".

מעיריית חדרה נמסר: "בשנתיים האחרונות השקיעה העירייה בשכונת חפציבה. לאור זאת לא ברורה הטענה כי העירייה לא נענית לצורכי התושבים. אין ספק כי התושבים שיזמו את הרעיון ההזוי להסתפח לקיסריה לא מייצגים את כלל התושבים".