מדו"ח שפירסם בשבוע שעבר איגוד ערים לאיכות סביבה שרון-כרמל, עולה כי קיימים מטרדי זיהום אוויר קשים של ריחות שריפה באזור חדרה והמועצה פרדס חנה-כרכור. בדיקה העלתה שהמטרד נגרם בשעות הלילה ונמשך עד שעות הבוקר המוקדמות ומקורו במפחמות בלתי חוקיות לייצור פחמים, שפועלות כבר שנים ביישובים הפלסטיניים בגדה המזרחית.
הסובלים העיקריים מהעשן והפיח אפופי רעלים וגזים הם היישובים הסמוכים למפחמות. כעת, מסתבר, האסון האקולוגי והבריאותי חצה כבר מזמן את גבולות הקו הירוק והוא מגיע גם לפתחם של תושבי האזור.

בחודש האחרון הגיעו תלונות של עשרות מתושבי חדרה ופרדס חנה-כרכור אודות מטרדי ריחות שריפה קשים. רק בין התאריכים 6-25 אוקטובר התקבלו במוקד העירוני בעיריית חדרה 57 תלונות של תושבים.

בדו"ח שמפרסם איגוד ערים מצוין, כי חלק מהתלונות הגיעו בזמן אמת אל פקח משמר הסביבה באיגוד, עמי חתוכה אך זה לא מצא, מלבד עדויות של שריפת גזם ושריפת פסולת באזור בקה-ג'ת וקבע, שום ממצא השווה לגודל המטרד.

באותה נקודה עלה באיגוד החשד שמקור הזיהום הוא מהמפחמות. כדי לאשש את החשד יזם חתוכה סיור משותף של פקחים ממספר רשויות במטרה לבצע סקירה של שטח נרחב במקביל, בעת תלונה בזמן אמת. הסיור נערך לפנות בוקר, בזמן שמתקבלות עיקר התלונות.

במסקנות הדו"ח נכתב: "זיהום האוויר של ריח שריפות בעיר חדרה עלה בד בבד עם העלייה בתלונות על זיהום אוויר מתושבי מצפה אילן ומצר. לטענת התושבים, בחודש האחרון בפרט, רמת זיהום האוויר הוא בלתי נסבל והם נמצאים במצוקה. תושבי חדרה, ופרדס חנה-כרכור חשופים אף הם לזיהום האוויר, מפעילות המפחמות הממוקמות באזור המועצה אזורית מנשה".

תושבת פרדס חנה-כרכור, מעיין איגלה, מספרת: "בחודשיים האחרונים, כל לילה אנחנו סובלים מריחות נוראיים. יש לילות שאני ממש מתקשה להירדם בגלל הריח".

בעקבות התארגנות התושבי בסביבה הציב המשרד להגנת הסביבה שתי ניידות ניטור לבדיקת איכות האויר באזור. הבדיקות העלו שב-37 אחוז מהזמן יש באוויר ריכוזים חריגים של חלקיקים נשימים עדינים.