חבל על כל טיפה. מקרים רבים של גניבות מים על ידי תושבים התגלו בתקופה האחרונה על ידי פקחי חברת "מי חדרה", תאגיד המים והביוב של העיר. גניבות המים התבצעו באמצעות חיבורים בלתי חוקיים שנעשו בצנרת העירונית, כמו גם, שיטות שונות לשיבוש צריכת המים האמיתית, בעיקר בבתים פרטיים.

בתאגיד החלו לאחרונה במעקב אחר צריכות מים בבתים בהם מספר הדיירים גדול, לאחר שהבחינו כי הן נמוכות ולא הגיוניות. לטענתם, היה ספק לגבי כמות הצריכה שנראתה
כאילו גרים בבית רק אדם בודד או שניים.

השבוע, כאשר ערכו הפקחים סיור בעיר, הם הופתעו לגלות כי בבתיהם של עובדי אחת החברות הגדולות באזור (חברה ציבורית ארצית) משתמשים בשיטה מסוימת לגניבת מים, על ידי שיבוש מד המים.

מהנהלת תאגיד "מי חדרה" נמסר, כי "מדובר בתופעה חמורה. כנראה שהפטנט עבר מפה לאוזן והשיטה הייתה זהה בכל המקרים שנתפסו לאחרונה.

"גילינו כי האמצעי לשיבוש פעולת מד המים הוא מרכיב הנמצא בשימוש באותה חברה ארצית גדולה ומשמש אותה בחלק מפעולותיה. מדובר במעשה חמור ביותר", מסביר יו"ר תאגיד המים, יגאל אלחדד.

"המקרים צולמו, תועדו ונרשמו והועברו לטיפול היועץ המשפטי והמשטרה. מיותר לציין, כי לכל המשתמשים הבלתי חוקיים יוגש חשבון עם תשלום מלא של צריכת המים בתוספת ההוצאות שנוצרו בגין הטיפול בחקירת המקרה".

ואיפה מד המים שהרשות מתקינה?

"ראשית, חשוב לציין, גניבת מים זו עבירה על החוק פלילי. תושבים רבים צורכים מים ללא מד מים, או על ידי הרכבת אביזרים המונעים ממד המים מלפעול ולשקף את הצריכה האמיתית של המים".

"ישנם כאלה המנצלים את שכניהם ולוקחים מהם בדרך לא חוקית מים, כאשר בסופו של דבר, ישלמו המסכנים את הצריכה של המשתמש בצורה בלתי חוקית".

"ישנם מקרים בהם נתפסו תושבים שביצעו שימוש לא חוקי במים, והתברר כי הם עשו שימוש רב במים, ללא התחשבות במשבר המים. בפועל, בזבוז המים הזה, גורם להתייקרות מיותרת של המים לכל התושבים וכך כולם משלמים מחיר כבד".

ומה עונשם של גנבי המים?

"בשלב הראשון התושבים שנתפסים בגניבת מים מקבלים אזהרה וחותמים על התחייבות להימנע מעבירה דומה בעתיד. במידה ויחזרו על המעשה, ייפתח נגדם תיק פלילי בנוסף לתביעה אזרחית שתוגש כנגדם לפיצוי כספי".