בישראל ישנם לא מעט נחלים מזוהמים, אבל נחל חדרה זכה לתואר המפוקפק 'הנחל המזוהם ביותר בארץ'. לאחר שנים רבות מדי בהן הזרימו כל יישובי האזור שפכים אל הנחל, החליטו בחודשים האחרונים במשרד להגנת הסביבה לפתוח תיקי חקירה למי שנחשד בזיהומו.

נחל חדרה הוא נחל אכזב ברובו, שזורם מצפון השומרון ונשפך לים התיכון באזור חדרה, כמה עשרות מטרים דרומית לתחנת הכוח "אורות רבין", שבצפון העיר. בשנת 1946 התפעל המשורר נתן יונתן מיופיו וייחודו של שפך הנחל וכתב עליו את השיר המוכר "חופים".

אלא שכבר שנים רבות אי אפשר להתפעל מיופיו ועד לשנים האחרונות היה חלקו התחתון, מחדרה ועד הים, בחזקת מפגע אקולוגי חמור. בחלק זה של הנחל זרמו שפכים עכורים ומעלי צחנה. חדרה, אור עקיבא, ג'יסר א-זרקא, פרדס חנה, יישובי מנשה ויישובי ואדי ערה - כולם אחראים במידה זו או אחרת למצבו העגום כל כך של הנחל וחלקם
ממשיכים לזהם אותו עד עצם היום הזה ממש.

הממונה על מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, שנכנס לפני כשנה לתפקידו, החליט לא לוותר ולשים קץ לקלות הבלתי נסבלת שבה ממשיכים לזהם את הנחל. בחודשים האחרונים נאסף חומר רב במשרדי המחוז ומתבצעות חקירות תחת אזהרה, על ידי המשטרה הירוקה, לראשי רשויות, מנהלי מכוני טיהור ובעלי מפעלים אודות מקורות הזיהום בנחל.

לטענת הממונה, בחודשים הקרובים יוגשו כתבי אישום, אבל עצם החקירות נגד האחראים לזיהום, הן צעד משמעותי בדרך לשיקום הנחל. בשיחה עם "ידיעות חדרה" מסר כץ: "תיקי חקירה נפתחו למנכ"לי מפעלים, ראשי רשויות והאחראים על מכוני הטיהור באזור".

"בעקבות תיקי החקירה הללו כבר הפעילו את מט"ש באקה אל-ע'רביה, יצאו לעבודות נמרצות להפעיל את מט"ש עירון ולשדרג את מט"ש מנשה וחדרה. ארבעת המט"שים האלה הם גורמי הזיהום העיקריים לנחל".

"אין ספק שהדרך הנכונה היא הדרך של אכיפה נמרצת. כתבי אישום יוגשו אני מניח בעוד חצי שנה, אבל עצם החקירה עצמה עושה עבודה נפלאה - הגורמים נחקרים תחת אזהרה והם כבר מדברים אחרת, מתייחסים באופן שונה, עושים פעילות. לא סתם הפעילו את מט"ש באקה מעכשיו לעכשיו ולא סתם יוצאים לשדרוג המט"שים", הוא מציין.

את הפעולות להצלת הנחל יש לזקוף גם לזכותה של עמותת "צלול", שבשנתיים האחרונות מנהלת קמפיין רחב היקף בחדרה וביישובי האזור לטובת שיקום הנחל ומניעת הזיהום הקשה בו.

במסגרת פעילותה פנתה "צלול" בדרישה למשרדי הממשלה השונים, המשרד להגנת הסביבה, משרד הפנים ורשות המים, להפעיל לאלתר את סמכותם כנגד מזהמי הנחל. במקביל, רתמה העמותה למאבק את תושבי האזור והחתימה אותם על עצומה הקוראת לרשויות המקומיות ולמשרדי הממשלה לפעול ללא דיחוי להפסקת הזיהום ולהפעיל את המכונים לטיהור שפכים שהוקמו בהשקעה של עשרות מיליונים.

לדברי מנהלת קמפיין הנחלים בעמותה, דליה טל: "הגיע העת שיישובי האזור יפסיקו להתנער ממחויבותם לטהר את שפכיהם, כפי שעשו עד כה, ישלימו בהקדם את הקמת המכונים לטיהור שפכים ויחדלו באופן מיידי מזיהום הנחל. אנחנו רואים בחקירות המשך של הפעילות. אנחנו דרשנו את החקירות הללו ואת אכיפת החוק במקום כבר הרבה זמן".

"אנחנו מקווים שכל המזהמים יבואו על עונשם, רק חבל שזה קורה כל כך באיחור וחבל שזה לקח כל כך הרבה זמן. אם היו מתחילים עם תהליכי האכיפה כבר קודם, היינו אולי יכולים לחסוך כמה שנים טובות של זיהום. לתושבי האזור מגיע נחל נקי וטבע פתוח ויפה", מציינת טל.

לפני כחודש התקיימה ישיבה בעיריית חדרה אודות תוכניות לשיקום הנחל. לדברי כץ, מנכ"ל העירייה, איקי צור, הקים צוות שעמל על שיקום הנחל והטיפול בו, יחד עם משרדי הממשלה. כעת נותר לקוות שבמקביל לשיקום הנחל, הביוב יפסיק לזרום לתוכו.