בחדרה מתגוררות עשרות משפחות ערביות. מאז ומתמיד לומדים הילדים בבאקה אל-ע'רביה הסמוכה ומגיעים לבית הספר באמצעות הסעות במימון עיריית חדרה עם מלווה. גם לילדי גני החובה הקצתה העירייה בעבר הסעה מיוחדת עם מלווה, אולם השנה מסיבות שאינן ברורות להורים, לא נעשה כך ושבעה ילדים וילדות בני חמש שנרשמו השנה ללימודים בבאקה טרם פתחו את שנת הלימודים.

בסה"כ יוצאים השנה בכל בבוקר שני אוטובוסים מלאים בתלמידים ערבים מחדרה ללמוד בבתי הספר בבאקה, אבל ההורים של שבעת הילדים עומדים מתוסכלים וחסרי אונים מול תשובות העירייה. "אנחנו כל הזמן מקבלים הבטחות מהעירייה. הבטיחו לנו פתרון אחרי החגים ואני מקווה שהם לא מתכוונים לפסח", אומר אחד ההורים.

לדברי פואד קיסי, תושב שכונת נווה חיים, אב לילדה בגן חובה, הוא הופתע בתחילת השנה לגלות כי אין מקום בהסעות לבת שלו. "הלכתי כמו כל ההורים לעירייה ורשמתי את הילדה שלי כתלמידה שלומדת מחוץ לעיר וקיבלתי על כך אישור. אולם משום מה העירייה לא דאגה להסעה לבת שלי. פתאום אני מקבל תשובה שאני יכול לשלוח את הבת שלי לגן בחדרה, ולכך אני לא מסכים".

לדבריו, אם ישלח את הבת שלו ללמוד בגן בחדרה, יהיה לה קשה מאוד להשתלב בשנה הבאה בכיתה א' בבית ספר דובר ערבית. "בגן לומדים בשפת האם שלהם ויהיה קשה לבת שלי להשתלב בשנה הבאה בכיתה א' בבאקה. מצידי, שיפתחו גן לילדים הערבים בחדרה וכך נחסוך את ההסעה והטרטור שלהם כל יום בבוקר".

לדברי מוחמד אלנבארי, אב לילדה אחרת, מעולם לא היו בעיות עם ההסעות לידי גן החובה. "השנה אני אישית פניתי כמה פעמים לעירייה ושמעתי מהם רק הבטחות", הוא אומר. אלנבארי מספר, כי מאז תחילת השנה הוא נאלץ להסיע את הבת שלו ברכבו עד באקה ולהביא אותה בחזרה. "הבת שלי כל הזמן שואלת אותי למה היא יושבת בבית ולא הולכת לגן והאמת, אין לי תשובה בשבילה. החלטתי להוציא אותה מהשיגרה של הבית ולקחת אותה לגן, אבל אני לא עושה את זה כל יום, כי יש לי עבודה. הילדים שלנו פשוט מאוד נתקעו מתחילת שנת הלימודים עד עכשיו ללא פתרון".

ההורים טוענים לרשלנות וזלזול מצד העירייה בטיפול בבעיה זו. "לא יכול להיות שהעירייה נותנת לנו אישור ללימודי חוץ מחודש אוגוסט ולא לוקחת בחשבון את נושא ההסעה, למרות שאנחנו הערנו על כך ודיברנו על כך שיש להסדיר את הנושא מבעוד מועד", אומר קיסי.

ההורים אינם מתכוונים לשתוק יותר וכבר מתארגנים ללחוץ על העירייה ולארגן הפגנה מול משרדיה. "את שני האוטובוסים המלאים בתלמידים נדאג להביא אותם ולהציבם מול העירייה".

מעיריית חדרה נמסר בתגובה: "עיריית חדרה מסיעה עשרות ילדים המתגוררים בחדרה לבתי ספר ביישובים אשר בהם מתקיימים לימודים בשפה הערבית. זו השנה הראשונה שלאגף החינוך הגיעו בקשות להסעת גם ילדים בגן חובה, מה שמחייב היערכות ואישורים מיוחדים ממשרד החינוך. אף על פי שבקשותיהם של ההורים הגיעו רק לאחרונה, כחודש לאחר תחילת שנת הלימודים, הגיש האגף בקשה דחופה לוועדת הסעות חריגים במשרד החינוך. כעת אנו ממתינים לתשובה ולהנחיות".