לעידו ארניק בר שבתאי (30) מחדרה יש חלום: הוא רוצה להקים גינת כלבים בעירו. נשמע פשוט, אך מסתבר שזו משימה לא פשוטה בכלל. עם לא מעט אמביציה וחזון הוא נלחם בבירוקרטיה, אך עד עכשיו המאמצים היו לשווא. שבתאי, פיזיותרפיסט במקצועו, עובד עם אנשים בעלי מוגבלויות, מקדיש את זמנו לאחרונה למציאת פתרונות עבור בעלי הכלבים.

"גיליתי שכל הכלבים ובעליהם מאזור חדרה והסביבה נפגשים בגן יהושע, שזה מקום לא מגודר ולא מתאים לכלבים באופן עקרוני", הוא אומר. "התחלנו לדבר והגענו למסקנה שיש פה בעיה. מה שחשוב לי הוא שיהיו לכלבים כאן תנאים טובים".

שבתאי אומר כי בכל עיר גדולה ומכובדת, כבר ניתן למצוא גינת כלבים מוכרזת. "בחדרה אין גינות כלבים בכלל. אני עשיתי מחקר קטן וגיליתי שבתל אביב יש קרוב לחמישים גינות כלבים. בנתניה יש גינת כלבים מאוד יפה. בפתח תקווה, באשקלון, בירושלים, בקריות, בכל המקומות האלה יש גינות כלבים, והרבה".

שבתאי פנה למנכ"ל העירייה, איקי צור, וביקש להיפגש איתו. "הוזמנתי לשיחה אצלו בלשכה, ואם לומר את האמת, התאכזבתי. הוא אמר לי שזה לא יקרה, אבל אולי כדאי שאדבר עם מנהל מחלקת שירותים וביטחון, שאחראי על הווטרינר העירוני ד"ר יורם ולטר. גם איתו קבעתי פגישה והוא הציג בפניי את העובדה שהם רק התחילו עם פרויקט לכלבים של שקיות לאיסוף הצרכים. משהו שהולך בארץ כבר שנים בכל עיר מתוקנת. בכל אופן, הוא שלח אותי להיפגש עם הווטרינר העירוני".

גם אצל הווטרינר העירוני שבתאי לא מצא את הפיתרון. "קבענו פגישה, נפגשנו ודיברנו. הוא אמר לי שזאת פעם ראשונה שמעלים בפניו את האפשרות הזאת של גינות כלבים".

לדברי שבתאי, בכוונת העירייה היה להקים ועדה שתדון בנושא, והוא היה אמור להיות נציג האזרחים. אך שבועיים אחרי הפגישה עם ד"ר ולטר, שלחו לו אי-מייל מהעירייה, בו נכתב ששולי לוי, מנהל המחלקה, הועבר מתפקידו ולכן כל הנושא הוקפא.

שבתאי אומר כי לא ברור לו כיצד בחדרה מתעלמים מהאפשרות של גינת כלבים. "יצאה הוראה לפני כמה שנים של ראש אגף הווטרינריה ברחובות, שבו הוא הוציא חוזר לעיריות שקורא להקים גינות כלבים. היו גם מחקרים שטענו שגינות כלבים מורידות את האגרסיות של הכלב, זה מעלה לו את איכות החיים.

"לכלב שלי יש זכויות, והיחס של העירייה כלפי בעלי החיים הוא מחפיר. בתורה יש כזה דבר שנקרא "צער בעלי חיים", וזו עבירה חמורה שאנחנו עוברים עליה. יש כאן מלא כלבים, יש 6,000 כלבים בחדרה, ואלה הם רק הכלבים שרשומים עם שבב. גינת הכלבים הזאת יכולה לתרום כל כך הרבה לכלבים".


גינת כלבים מסודרת בהרצליה. בחדרה אפשר רק לחלום צילום: יוגב עמרני