עטלפים, מזרקים, קונדומים, צחנה בלתי נסבלת ומבנה אחד נטוש שהפך להיות מזבלה עירונית. כך הפך להיות המבנה, שהיה אמור לשמש את השוק העירוני החדש בחדרה, שנבנה לפני שנים, למפגע ומטרד הממוקם סמוך לרחובות הרברט סמואל ויצחק רבין, במתחם "מגדלי באך".

חייהם של התושבים באזור כבר אינם אותם חיים מאז המבנה ננטש. גינאדי ומריה גורונוב המתגוררים בסמוך למבנה, מספרים כי כבר שנים המקום משמש כמזבלה אחת גדולה. "הריח בלילה נוראי, המרפסת שלנו חיצונית ובלילה אנחנו מפחדים לשבת שם כי העטלפים שנמצאים פה מגיעים אלינו, הם מלכלכים לנו את המכונית ועושים רעש בעיקר בלילה. המקום הפך למזבלה והילדים, שאין להם לאן ללכת לבלות, מתרכזים שם וזה פשוט מסוכן, לא צריך לחכות עד שיקרה פה אסון".

העטלפים אינם הבעיה היחידה של תושבי האזור. גם לא הזוהמה שמצטברת במקום. לטענתם, בשעות הלילה המאוחרות, מתאספים במבנה הומלסים, נרקומנים ודרי רחוב, שמחפשים מקום לישון בו. צעירים שמבלים שם את שעות הערב משתכרים ומשתוללים במקום והשכנים חוששים.

אלכסנדר שוורצמן תושב המתגורר גם הוא בסמוך למבנה, מתאר: "יש פה טיפוסים מסוכנים. אשתי פוחדת לרדת למטה ויש לי שני ילדים בני 10 ו-15 ואני מפחד שהם יעברו שם. חוץ מזה, אנחנו לא יכולים למכור את הדירות שלנו. בגלל המבנה הזה - ערך הדירות ירד".

מתוך מצוקתם, התושבים פנו מספר פעמים אל חברי מועצה שונים וכמובן אל המוקד העירוני, אך תלונותיהם נפלו על אוזניים ערלות.

תחילת סיפורו של המבנה לפני למעלה מ-20 שנה, אז, נבנה המקום על שטח פרטי בבעלות משפחה קבלנית שהתחילה בבנייה והפסיקה אותה עם השנים. כך, הפך המקום ל"פיל לבן". בשנים האחרונות החלה עיריית חדרה לנקוט פעולות מול המשפחה שבנתה את המבנה ובין היתר פנו לבית המשפט, הטילו קנסות אבל דבר לא הועיל.

בינתיים, הנכס הועבר לידי כונס נכסים - עו"ד סולי ואנו, מחיפה. לפני כשבועיים, הוצע הנכס במכרז למכירה. אברהם לוי, קבלן מפתח תקווה, זכה לאחר שהתחייב לשלם 12.5 מיליון שקל על הנכס והוא אמור, כעת, להמשיך בבנייה.

מכיוון שמדובר בשטח פרטי, העירייה טוענת שהיא לא יכולה לנקוט באף צעד כדי למגר את המפגעים המתחוללים בתוכו. יש לציין כי בתקופתו של נחמיה להב, ראש העיר דאז, היה אמור המבנה לשמש כשוק העירוני החדש, אך מפני שהממונה על המחוז לא אישר את החוזה המקורי, המשא והמתן התמשך אבל הצדדים לא הגיעו להסכמה, לכן לא אושר ההסכם.

בינתיים, המפגעים מטרידים את מנוחת השכנים והם מתפללים שהיזם החדש יפריח את השממה ויסלק את כל המזיקים האחרים שבסביבה.

מעיריית חדרה נמסר בתגובה: "מדובר בשטח פרטי שהעירייה מנועה מבחינת החוק להיכנס אליו. למרות זאת, פועל ראש עיריית חדרה חיים אביטן בשנים האחרונות למציאת פתרון למצב מתמשך כתוצאה ממחדל שבוצע לפני יותר מ-20 שנה. בזכות הלחץ שמפעילה העירייה, שכלל פנייה לבית המשפט וקנסות נגד בעל הנכס, הועברו זכויות הטיפול במבנה לכונס נכסים ולאחרונה לחברה קבלנית.

"בד בבד, אף על פי שכאמור מדובר בנכס פרטי, דאגה העירייה לגדר את המבנה, להציב שלטי אזהרה, לקיים מבצעי ניקיון בסמוך לו, וכמו כן תגברה העירייה את סיורי הביטחון העירוני באזור".