לא מעט פדיחות רשמו על שמן העיריות ברחבי הארץ בשנת תש"ע. גם העומדים בראשן צברו לזכותם קילומטראז' נאה של אמירות ומעשים שהיו שמחים לשכוח. כתבי mynet אספו עבורכם את הפדיחות המייצגות מהערים בכל רחבי הארץ. לגזור ולשמור - עוד 3 שנים לבחירות המקומיות.

הטיסה לסין
דווקא בישיבה המכריעה על תקציב עיריית חדרה לשנת 2010 שנערכה ב-14 לשביעי השנה בחר ראש הערייה, חיים אביטן, לשהות בסין. בדיעבד הסתבר שהשהות הזו עלתה לו ביוקר שכן מ"מ ראש העיר, סמי לוי, חיכה ככל הנראה לשעת כושר כדי להפגין את כוחו ויחד עם האופוזיציה הצביע נגד התקציב והצליח להפיל אותו, כל זאת בזמן שאביטן, כאמור, נמצא בחו"ל.

הצעת התקציב נפלה ברוב של 8 חברי מועצה, נגד 7 שתמכו. כזכור, בין אביטן ללוי פרץ בחודשים האחרונים משבר חמור שאף הוביל לפרישתה של ש"ס מהקואליציה. אמנם טרם ישיבת התקציב המכרעת לוי חזר לקואליציה והתקבל הרושם שהכל חזר למקומו, אבל מתחת לפני השטח הוא כבר הכין את המשבר הבא.

גורמים בכירים בעירייה ציינו שאביטן לא האמין שהתקציב לא יעבור באותה ישיבה ולכן הרשה לעצמו לנסוע לסין. תוצאות הישיבה גרמו למבוכה גדולה בקרב הקואליציה, אביטן מיהר לחזור לארץ והצהיר שהישיבה ממנה נעדר בטלה ומבוטלת. כידוע, עדיין לא ברור מה עלה בגורל התקציב.

כבוד לאזרבייג'ן
במרץ השנה החליט ראש העיר, חיים אביטן, לחזק את קשריו דווקא עם אזרבייג'ן, מדינה מוסלמית שאין לה בכלל שגרירות בארץ, ולהנציח את שמו של נשיא המדינה לשעבר, גיידר אלייב, בשדרה בעיר.

מדוע דווקא אזרבייג'ן? כי בנו של הנשיא לשעבר, נשיאה הנוכחי של המדינה, המבקש להנציח את שם אביו המנוח בכל העולם, תורם שני מיליון שקלים לשיפוץ השדרה.

"אנו מקווים שפרוייקט יהפוך לפנינה של חן ושל הנצחה בליבה של חדרה", ציין אביטן בטקס הנחת אבן הפינה לשדרה על שם אלייב, שהיה חבר בפוליטבירו ועמד בראש הקג"ב במדינתו.

תושבי חדרה עדיין תוהים על איזה יחסים מדבר ראש העיר ויש מי שעוד נטע עצים בשדרה ברחוב הרצל (ההוא, חוזה המדינה), וטוען שהחלטת העירייה פוגעת ומבזה את תושבי העיר.

הדירה של הבן
בינואר השנה התפרסמה במוסף לשבת של "ידיעות אחרונות" כתבה לא מחמיאה, בלשון המעטה, בין היתר על עסקאות לא כשרות לכאורה בהן היו מעורבים קרוביו של ראש העיר, חיים אביטן.

על פי התחקיר שנערך, קבלן בשם מוחמד עבד אל קאדר, המנהל קשרים עסקיים עם יועץ ראש העיר, נחום ויקטור, מכר שתי דירות גג צמודות אחת לשנייה בבניין שברחוב ניצנים בשכונת בית אליעזר, לבנו של ראש העיר, עומר אביטן ולבתו של נחום, עינב.

לפי הסכם המכירה שנחתם בין הצדדים באפריל 2009 הדירה של אביטן נמכרה ב-445 אלף שקלים. ביולי 2009 נמכרה הדירה הצמודה, לנחום, בכ-448 אלף שקלים. לטענת שמאים ושכנים המתגוררים בבניין מדובר במחירים אינם סבירים בעליל.

העניין הוא שהבן של ראש העיר קנה דירה מול הבת של האדם המקורב ביותר לראש העיר, בהפרש של שלושה חודשים ובמחירים כמעט זהים, אך לטענתם הם לא ידעו אחד על השני. נחום טען עוד שבכלל לא ידע שבתו מתכוונת לרכוש דירה במקום.

כיכר המשטרה
לפני כשנתיים התפאר ראש העיר בשדרוג פני כיכר המשטרה, שדרוג שכלל הרחבת צירי התנועה, תאורה, טיפוח חזות הצומת וגולת הכותרת – עץ זית עתיק שננטע במרכז הכיכר.

כעת, רוב ההשקעה תרד לטימיון שכן במשרד התחבורה ובחברה הלאומית לדרכים מתכוונים להפוך את הכיכר המפורסמת לצומת מרומזר. מסתבר שכבר שנים רבות קיימת במשרדי הממשלה תוכנית לבצע במקום הפרדה מפלסית ומעבר תת קרקעי, המוכר יותר כמינהור, תוכנית המוכרת היטב לעיריית חדרה.

עכשיו נשאלת השאלה מדוע לבזבז משאבים יקרים על רימזור הצומת ולא לבצע כבר עכשיו את המינהור? התשובה מקופלת בדברים שמסר יו"ר החברה הלאומית לדרכים, מיכה גולדמן:

"העירייה ישנה כבר 20 שנה. כבר מזמן יש תוכנית להשקיע את כביש 4 במקום הכיכר הקיימת, אבל זה תקוע בגלל אינטרסים מקומיים של כמה בעלי עסקים הנמצאים בכיכר, שמונעים לפתח את חדרה ולתרום לבטיחות התושבים".