המערכת הפוליטית בחדרה סוערת בעקבות חשיפת "ידיעות חדרה" בסוף השבוע לפיה דוח שהזמינה העירייה מגלה שבמהלך שנת 2008, העבירה העירייה כשישה מיליון שקלים מכספי הציבור למוסדות חרדיים בעיר, וזאת בניגוד לחוק נהרי.

בשנת 2009 שכרה עיריית חדרה את שירותיה של חברת ייעוץ ובקרה חיצונית בשם "טלדר", בניהולה של רואת החשבון טלי וינטר, ששימשה בעבר כגזברית העירייה. המטרה הייתה לבדוק, בין היתר, כמה כספים מועברים למוסדות החינוך החרדיים בעיר, כתוצאה מיישום חוק נהרי.

על פי חוק נהרי, על הרשויות המקומיות חלה חובה לתקצב מוסדות חינוך "מוכרים שאינם רשמיים", בשיעור של 75 אחוז מהשתתפותן בתקציבי מוסדות חינוך רשמיים דומים הפועלים בתחומן, עם אופציה למימון 100 אחוז. על פי הדוח, חלק מהתלמידים החרדיים בעיר מקבלים הרבה מעבר ל-100 אחוז.

העירייה, כך טוען יו"ר וועדה הביקורת, צביקה גנדלמן, התעלמה מפניותיהם ומפניות חברי האופוזיציה שניסו לקבל לידיהם את המסמך, ללא הצלחה. בעיריית חדרה, לעומת זאת, מדגישים כי תוכנו של הדוח היה ידוע לחברי האופוזיציה בכל תקופת הדיונים על התקציב.

"אמות מידה אחידות"
הדוח מסביר כי על פי חוק כל מוסד חינוכי שבמסגרת "חינוך המוכר שאינו רשמי" אמור לקבל סכום דומה לזה שמקבל מוסד חינוכי ממלכתי. בתי ספר יסודיים באופן דומה ובתי ספר תיכוניים באופן דומה.

אולם בפועל, נכתב למשל, כי המוסד החינוכי העל יסודי "קריית המתיבתא" של רשת ש"ס בניהולו של חבר המועצה מסיעת ש"ס, עמנואל ביטון, מונה 117 אברכים ועל פי חוק נהרי - כפי שהוא מופיע בדוח, היה זכאי לקבל, בשנת 2008, כ-40 אלף שקלים מהרשות המקומית.

הכנסות העירייה ממשרד החינוך למוסד החינוכי, כך על פי הדוח, הסתכמו בכ-5,000 שקלים לאותה שנה, אלא שהעירייה העבירה מקופת הציבור לא פחות מכארבעה מיליון שקלים - פי מאה מהמצוין בחוק. פר תלמיד, מדובר ב-35 אלף שקל לעומת 330 שהייתה
העירייה צריכה לתת בפועל על פי חוק נהרי.

באשר לחובת העירייה לפעול על פי חוק נהרי אומרת עורכת הדוח, רו"ח וינטר, השבוע: "החוק מופיע בפעם הראשונה ב-30 במאי 2007 בספר החוקים. שרת החינוך, פרופ' יולי תמיר, נתנה את התקנות וקבעה את אמות המידה למימוש החוק כבר בצדמבר 2007.

"חוזר מנכ"ל של משרד הפנים בעניין חוק נהרי יצא באפריל 2008 והרשויות המקומיות היו אמורות לעשות תיקונים לתקציב 2008 כדי לעמוד בהוראת החוק".

בעיריית חדרה אומרים בתגובה לדברים כי "התקציב לחינוך החרדי לא בא על חשבון התקציב של החינוך הממלכתי וכי ראש העירייה הורה לפעול על פי ממצאי הדוח".

גורמים שונים בעיריית חדרה טוענים כי הקרע שנוצר בין ראש העיר, חיים אביטן, לבין ממלא מקומו, ראש סיעת ש"ס, סמי לוי, התחיל, ככל הנראה, בעקבות תוצאות הדוח.

לוי עצמו אומר בתגובה לדברים: "המחלוקת שנוצרה ביני לבין ראש העיר לא נוצרה בגלל תקציב למוסדות חינוך אלא בגלל אי קיום ההסכם הקואלציוני בעניין תיק משאבי אנוש. זו הסיבה שיצאנו מהקואליציה. מעולם לא היה ויכוח על תקציב או משאבים".

אותם גורמים בעירייה ממשיכים לטעון כי אחת הסיבות, ככל הנראה, שמנכ"ל העירייה, איזי ענבר, התפטר מתפקידו בינואר השנה, הייתה בין השאר חילוקי הדעות על תוצאות הדוח של טלי וינטר והשלכותיו. ענבר סירב להגיב לדברים.

הדוח הזה, שהפך עם הזמן ל"מבוקש" ביותר, שרבים ניסו לשים עליו את ידיהם, הודלף בסופו של דבר ואפילו הוגשו בגינו תלונות ליחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרת ישראל.

להחזיר את הכספים
השבוע, כאמור, לאחר חשיפת הפרשה פנו חברי סיעת הירוקים, חדווה יחזקאלי ועו"ד אוהד מרחב, במכתב לראש היחידה לחיוב אישי במשרד הפנים, עידו צ'פניק.

במכתב כתבו כי "אין ספק כי זוהי לכאורה גניבת כספי ציבור שנעשתה בהוראתו של ראש עיריית חדרה, חיים אביטן, ולכן אנו דורשים להביא את הנושא לדיון ביחידה לחיוב אישי ולחייב את נותן ההוראה באופן אישי ולדרוש ממנו להשיב את הכספים לקופה הציבורית", כתבו השניים.

במקביל עביר גנדלמן, מכתב לשר הפנים, אלי ישי, ולבכירים נוספים במשרד. גנדלמן ציין: "עכשיו, לאחר שפורסם הדוח ולמדנו על מהותו, ברור בעליל מדוע הסתיר ראש העירייה את הדוח ממני ומחברי הועדה לענייני ביקורת".

"עכשיו גם ברור, מדוע לא הצליח ראש העירייה להביא לאישור מועצת העירייה, את תקציב העירייה לשנת 2010 במועד החוקי, וזאת בגלל שלא הצליח למלא את רצונם של שותפיו בקואליציה העירונית להם התחייב לכאורה לפני הבחירות בעניין זה".