בתחנת חדרה המומים - גילם של החשודים הולך וקטן. השבוע נתפסו שני ילדים, הגדול בן 10 והשני רק בן 7, כשהם פורצים לכלי רכב במטרה לגנוב מתוכם.

ותיקי החוקרים בתחנת חדרה התקשו לעכל את גילם של הפורצים החדשים, כאשר רק לפני כשלושה שבועות עיכבה תחנת חדרה חמישה ילדים כבני 11 בחשד שפרצו בשתי הזדמנויות לרכב שחנה בעיר.

אם בתחנת חדרה נדהמו לאחר שנודע להם על גילם של הפורצים בני ה-11, מתברר כי פורצים אלו נחשבים ל"מבוגרים" לעומת שני הילדים שנתפסו השבוע בגין חשד לפריצה
בכלי רכב ברחוב מילנר בשכונת בית אליעזר.

הכל החל ביום שני השבוע, בשעות הצהריים, לאחר שהתקבל דיווח בתחנת חדרה מתושב הרחוב על כך שישנה מכת פריצות שמתרחשת בשיטתיות לרכב בשכונה.

בזמן שניידות המשטרה עשו את דרכן למקום האירוע, הצליח אותו אזרח לתפוס את אחד הילדים הפורצים "על חם", בעוד שחברו נמלט מהמקום.

השוטרים שהגיעו למקום וקיבלו לידיהם את החשוד, נדהמו לגלות כי מדובר בילד בן 10. לדברי סגן מפקד תחנת חדרה, רפ"ק רמי רז, מבירור עלה כי הילד השני שנמלט מהמקום הוא רק בן 7.

מחקירה שערכה תחנת חדרה עלה, כי שני הילדים הספיקו לפרוץ לשבעה כלי רכב שחנו ברחוב מילנר בשכונת בית אליעזר במטרה לגנוב מתוכם רכוש.

בקרבת המקום בו נתפסו הילדים, כשהם על פי החשד פורצים לכלי רכב, נמצא גם זוג אופניים. "הילד בן ה-10 הצביע לשוטרים על שבעה כלי רכב שפרץ אליהם יחד עם חברו", מסר רפ"ק רז.

יש לציין כי למשטרה אין סמכות לעצור או לחקור את הילד בן ה-10, מאחר שהוא מתחת לגיל האחריות הפלילית והוריו של הילד נקראו למקום ובנם נמסר להם להשגחה, לאחר שגורמי הרווחה עודכנו.

לדברי רפ"ק רז, זהותו של הילד בן השבע ידועה ופרטיו נמסרו אף הם לגורמי הרווחה על מנת שיטפלו בו. לדבריו "נבדוק אם הילדים נשלחו על ידי אנשים אחרים יותר מבוגרים מהם על מנת לפרוץ לרכבים".

בתחנת חדרה התקשו לעבור לסדר היום על האירוע. ותיקי השוטרים בתחנה לא זוכרים מתי נתפס ילד רק בן שבע, כשהוא פורץ לרכב. "מדובר בילדים למשפחות נורמטיביות. מצער שילדים מפתחים סוג כזה של מקצוע", אמר רפ"ק רז.

במקרה של ביצוע עבירה פלילית של ילד אשר גילו מתחת לגיל 12 ואינו נושא באחריות פלילית, האחריות לטיפול מועברת על ידי המשטרה לפקידת סעד לחוק הנוער בשירותי הרווחה.

הילד בן ה-10 שנתפס הועבר לטיפול רשויות הרווחה בעיריית חדרה. לדברי מנהלת אגף הרווחה בעירייה, זיוה גבאי, הילד והוריו הוזמנו לשיחה לצורך היכרות ובדיקת הקשיים ולצורך בניית תוכנית טיפול כוללת, גם להורים וגם לילד.

"תוכנית טיפול יכולה להיות למשל ליווי והדרכה הורית להורים או מסגרת משלימה לילד לשעות אחרי הצהריים, או תכנית ייחודית לטיפול רגשי לילד ולעתים הכל ביחד".

גבאי מציינת, כי ברור לה שאירוע של ילד בן 10 שנתפס בפריצה לרכב הוא אירוע חריג מאוד ואף מדאיג ביותר. "זה בהחלט מדליק נורה אדומה".

"חשוב לציין, שבמצב מעין זה יש להתערבות מול המשפחה גם אלמנטים של הרתעה, אזהרה והמשך מעקב בסמכות", מסבירה גבאי. "חובתנו לעשות הכל בכדי שהילדים יזכו לגדול כילדים ולמנוע מהם ההידרדרות לחיי פשע".