זהירות, טפיל הורג. שלושה מקרים של הדבקות בחיידק מקרציית כלב, טופלו במרכז הרפואי "הלל יפה", בחודש האחרון.

מנהל היחידה למחלות זיהומיות של המרכז, ד"ר גרשון קרן, מציין, כי מדובר במחלה שנמצאת בשכיחות גבוהה, בעיקר באזור חדרה והסביבה והוא קורא לציבור הרחב לשים לב לתסמיני המחלה ולבצע פעולות מניעה.

נציין, כי מקרה דומה עלה לכותרות לאחר שהזמר מאיר אריאל נפטר מהמחלה לפני 11 שנה.

בשבוע החולף אושפזה במחלקת הילדים ב"הלל יפה" ילדה כבת 14 מאזור חדרה, עם סימנים של סחרחורות, הקאות וערפול הכרה. בדיקה מהירה של רופאי המחלקה
העלתה, כי היא סובלת מקדחת הבהרות.

מנהלת המחלקה, ד"ר עדי קליין, מספרת, כי הילדה טופלה באנטיביוטיקה, התאוששה ושוחררה לביתה, ביום שבת האחרון.

מקרה זה מצטרף לשני מקרים נוספים של חולים בקדחת הבהרות, שאושפזו בשבועות החולפים במרכז הרפואי. ד"ר קרן, רואה לנכון לצאת בקריאת אזהרה לציבור הרחב לנקוט באמצעי זהירות ולבצע פעולות מנע.

"מדובר במחלה שבמדינת ישראל יש לה שכיחות בעיקר בשני אזורים: צפון השרון, דהיינו חדרה והסביבה, ואזור הנגב", הוא מציין.

"בחודשי הקיץ, היא הופכת שכיחה יותר בגלל מזג האוויר וכן בשל הנטייה שלנו לשהות יותר בחוץ, בטבע, במדשאות ועוד".

ד"ר קרן מסביר שקדחת הבהרות נגרמת מחיידק שמועבר מהכלב החולה לקרצייה, והקרצייה החולה מעבירה את החיידק לאדם.

בניגוד לאדם, שמהרגע שנעקץ גם יחלה במחלה, הכלב עצמו יכול להיות רק נשא של המחלה, או לפתח את תסמיניה באופן קל, כך שבעליו אפילו לא ישים לב לכך.

חשוב להדגיש שהמחלה אינה מידבקת. הטיפול בקדחת משעה שאובחנה, הוא על ידי אנטיביוטיקה. ככל שמתחילים בטיפול אנטיביוטי מוקדם יותר, המחלה קלה יותר והחום עשוי להיעלם תוך פחות מיממה".

ד"ר קרן מוסיף ש"התסמינים של הקדחת יכולים לחקות תסמינים של מחלת שפעת: חום גבוה מלווה בצמרמורות, כאבי שרירים ועצמות וחולשה כללית".

"אלו יופיעו יומיים או שלושה אחרי ההידבקות. כעבור שלושה עד חמישה ימים מהופעת הסימנים יופיעו הבהרות, שהן מקור שמה של המחלה".

"הבהרות הן כתמים קטנים, אדומים ובהירים, בעלי צורה לא סדירה, שעל פי רוב מופיעות בהגבלה לאזור הפנים ולאזור כפות הרגליים וכפות הידיים, בצידן הפנימי".

לדברי ד"ר קרן, "אם החולה אינו מאובחן והמחלה אינה מטופלת בטיפול אנטיביוטי מתאים, עלול מצבו הבריאותי של החולה להידרדר עד לכדי סיבוכים נוירולוגיים, דלקות ריאה, הפרעה בתפקודי הכליות, דלקות בשריר הלב ובמקרים חמורים אף מוות".

על מנת להימנע ככל הניתן מעקיצת קרצייה, ממליץ ד"ר קרן לבצע טיפול ואיבוק סביבתי במלונת הכלב ובמקומות המרבץ שלו.