מהומה בחדרה. מועצת עיריית חדרה דחתה אתמול (יום ד') את הצעת תקציב העירייה ובכך ייתכן שחרצה סופית את גורלה ומשרד הפנים עשוי לפזר אותה.

המועצה הייתה צריכה לאשר את התקציב בדצמבר 2009 ומשלא עשתה כן, ניתנה לה ארכה בת שלושה חודשים ולאחר מכן ארכה נוספת שמסתיימת היום.

במשך חצי השנה האחרונה מנהלים חברי האופוזיציה במועצת העיר מאבק ארוך, חלקו משפטי, נגד ראש העירייה, חיים אביטן. עד כה הצליחו להשיג צווי מניעה נגד נסיונות של אביטן להעברת התקציב באמצעים לא חוקיים, לטענתם.

אמש, כאמור, נערכה ההצבעה המכרעת במועצת העיר, הצבעה ממנה נעדר אביטן בשל שהות בחו"ל. הצעת התקציב נפלה ברוב של שמונה חברי מועצה נגד שבעה שתמכו. בין המתנגדים היו מ"מ
ראש העיר מטעם ש"ס, סמי לוי, וחברי סיעתו.

על פי פקודת העיריות, משלא אישרה מועצת העיר את התקציב מוטל על שר הפנים לסיים את כהונת המועצה ולמנות ועדה קרואה או חשב מלווה לעירייה.

על פי ההערכות האופוזיציה ייאלץ השר ישי להכריז על בחירות חדשות כבר בתחילת 2011. אלא שלטענת עיריית חדרה, בהתאם לחוק ועל פי החלטת ראש העיר ישיבת המועצה מאמש מבוטלת.

לטענת העירייה ביום ראשון הקרוב תתכנס המועצה לדון מחדש על התקציב. על פי גורם בכיר בעירייה: "מ"מ ראש העיר, סמי לוי, ניצל את שהותו של אביטן בחו"ל והצביע ביחד עם חברי סיעתו כנגד אישור תקציב העירייה לשנת 2010".

"בכך יצר לוי רוב חוסם ביחד עם האופוזיציה כנגד אישור התקציב העירוני. למרות זאת אביטן ביטל את החלטות ישיבת המועצה האחרונה וביום ראשון הקרוב תתכנס המועצה על מנת לדון באישור התקציב, בצורה עניינית ומסודרת".

הגורם מוסיף: "בין אביטן ללוי פרץ בחודשים האחרונים משבר חמור שאף הוביל לפרישתה של הסיעה מהקואליציה. במהלך החודש האחרון לוי חזר לתפקידו והתקבל הרושם שהכל חזר למקומו. עכשיו מסתמן שהמשבר הבא היה רק עניין של זמן".

יו"ר האופוזיציה, צביקה גנדלמן, שבשעה ששוחחנו עימו לא עודכן בהתפתחויות האחרונות, ציין: "אנו מצפים משר הפנים לפעול על פי החוק ולהורות על סיום כהונת מועצת העיר וראש העיר".

"הדבר האחראי לעשות כעת הוא למנות ועדה קרואה למשך זמן מוגבל ואנו מעריכים כי כך ייעשה. עם זאת, בגלל גודלה של העיר וחשיבותה הגדולה של עירייה מתפקדת, אנו קוראים לשר הפנים לא להשתהות ולהכריז על בחירות חדשות לאלתר".

מעיריית חדרה נמסר: "בהתאם לחוק ועל פי החלטת ראש העיר ישיבת המועצה מאמש מבוטלת. ישיבת התקציב בהשתתפות כל חברי המועצה תתקיים בצורה עניינית ומסודרת ביום ראשון".