ישראל מתייבשת. במהלך השבועיים האחרונים מתבזבזים מדי יום במכון לטיהור שפכים בחדרה אלפי קוב מים יקרים שהיו אמורים לשמש להשקיה. הסיבה נעוצה בהזרמה של כלורידים (תמלחות) למערכת הביוב.

המכון לטיהור שפכים מיועד לשרת את חדרה, את היישובים הסמוכים לה, ואת המפעלים הממוקמים בכל אחד מן היישובים.

המכון מנקז אליו את השפכים באמצעות מערכת הביוב, מטהר אותם וכ-80 אחוזים מהמים המטוהרים משמשים להשקיה בחקלאות. השאר מוזרמים לנחל חדרה.

מנהלת אגף קרקע באיגוד ערים שרון כרמל, גלוריה אפרתי, ציינה, כי "במהלך התקופה האחרונה זורם למכון ריכוז של 500
כלורידים לליטר, בעוד הנורמה היא כ-250 כלורידים לליטר.

"בעקבות כך נפסלים בשבועיים האחרונים כ-25 אלף מטר קוב מים מטוהרים ליום מלשמש להשקיה בחקלאות והמים מוזרמים לנחל חדרה".

לטענתה ועל פי החשד, אחד מהמפעלים המזהמים חשוד בהזרמת הכלורידים אך באיגוד ערים מציינים, כי הם עדיין לא הצליחו "לתפוס את המזהמים 'על חם'".

לטענת האיגוד, במהלך תהליכי יצור משתמש המפעל בכמות גדולה של מלחים. את המלחים הללו צריך להפריד ולהזרים, לאחר טיפול, ולאחר קבלת רשות, לים.

מנכ"ל האיגוד, ירוחם לקריץ, ציין, כי "המפעל מתכנן לעקור בזמן הקרוב לדרום, שם הם בונים מפעל גדול. אם אכן מדובר במפעל, אז ככל הנראה, הוא מרגיש שאלו ימיו האחרונים באזור חדרה".

"אחרת קשה מאוד להסביר מדוע הוא מרשה לעצמו לא להקפיד על הנהלים באופן מספק. אלה מים שחסרים היום במדינה בצורה כל כך משוועת".

מנכ"ל המכון לטיהור שפכים, יפים רויזמן, אמר השבוע ל"ידיעות חדרה": "זו הבעיה של איגוד ערים. הם אלה שצריכים לבדוק את המפעלים. לנו אין סמכות לפעול בעניין".

"אם לא ימצאו את מקור הזיהום, זו באמת בעיה, מצב חמור. אנחנו מבחינתנו עושים את כל מה שביכולתנו כדי לטפל במים בצורה הטובה ביותר".

מנהל המפעל מסר בתגובה לחשדות נגדו: "לא נראה לי שזה אנחנו. אם היה משהו הייתי יודע על כך. כל המערכות עובדות באופן פה באופן תקין".