בניין עיריית חדרה יש שלוש קומות, אבל אין מעלית. ככה זה היה מאז ומעולם. נכים בעיר טוענים ששלושה ראשי העיר בקדנציות האחרונות נדרשו לשאלת המעלית, שהרי מדובר בחובה על פי חוק, אולם בפועל לא קרה דבר.

במבחן התוצאה, כשהם שמבקשים לסדר את ענייניהם בעירייה או לשוחח עם מי מהפקידים או נבחרי הציבור, הם צריכים להמתין בלובי הכניסה לבניין עד שאלו יואילו בטובם לרדת אליהם.

הנכים מאוכזבים וממורמרים, שלא לדבר על קשישים, ילדים, נשים בהיריון או סתם חסרי כושר שנאלצים לשרך רגליהם במדרגות, לא עלינו.

אבל כל זה היה יכול להימנע בקלות אם העירייה הייתה משכילה להוציא מכיסה, זאת אומרת מכספי הציבור, רק 82 אלף שקלים להקמת המעלית. לא, אל תרוצו להשוות מחירים,
שהרי בניית מעלית עולה כמה מאות אלפי שקלים.

"ידיעות חדרה" מגלה, שלפני שמונה שנים הסכימו במוסד לביטוח הלאומי להשתתף בסכום - 600 אלף שקלים, שלמרבה הצער נשכחו ואיש לא השתמש בהם.

בביטוח הלאומי אומרים כי תוכנית שהוגשה להתקנת המעלית הוחזרה לעירייה לתיקונים אך זו החזירה אותה לקרן לפיתוח שירותים לנכים במוסד לאחר ארבע וחצי שנים - דהיינו רק לפני שנה וחצי.

מה שמכעיס הוא שלאור הסחבת שנקטה העירייה, הרכבת פוספסה מאחר ובקרן החליטו במהלך השנים שלא לסייע יותר בהתקנת מעליות בבניינים ציבוריים.

כעת תיאלץ העירייה, אם תבחר להתקין מעלית סוף סוף לרווחת התושבים, לשלם את מלוא הסכום מכספה. אם זה לא חלם, אז מה כן?

לפני כחודש נשלח מכתב רשמי למהנדס העירייה, אבישי קימלדורף, מהאגף לפיתוח שירותים וקרנות, הקרן לפיתוח שירותים לנכים של המוסד לביטוח לאומי.

על פי המוסד הסבסוד הגדול אותו העניק בעבר לעירייה לטובת הקמת המעלית - לא קיים יותר. "אמנם בעבר אושר סיוע לעירייה עבור התקנת מעלית, אך לאור התנהלות העירייה בזמנו, בוטל הסיוע, וכאמור כיום אין אנו מסייעים בתחום זה".

עם השנים ניסו ראשי העיר בעבר לקדם את הנושא. גם ראש העיר הנוכחי, חיים אביטן, מנסה. השבוע הוא אמר: "הבטחתי מעלית בעיריית חדרה ואעמוד בהבטחתי. אני מפעיל לחץ כבד על משרד הפנים לאשר את התב"ר לפרויקט"

אבל לא כולם מתרשמים מפעילותו של אביטן. גורמים בעיר המעורים בנושא, ציינו השבוע כי אילו היה נדרש להקים גן או מבנה למוסד חרדי בעיר, לא הייתה בעיה להעמיד את התקציבים הראויים ומיד.

את חבר מטה מאבק הנכים בישראל ומנהל עמותת "קהילה נגישה" בחדרה מזה 13 שנים, ישראל ג'רבי, ההסברים של העירייה באשר למעלית לא ממש מספקים.

"אם לא תהיה מעלית בעיריית חדרה, אני אבוא לשבות כמו שעשו הנכים בשביתות בירושלים וכמו שעשו בתקופה של ישראל סדן. לא יכול להיות שאני צריך לצעוק מלמטה שיירדו אליי", הוא אומר.

לפני כשבוע וחצי, שלחה חברת המועצה חדוה יחזקאלי, שאילתה לאבטין בנושא. השבוע אמרה: "זהו ביזיון וזה הזוי כשנכים מגיעים לעירייה ומחכים שאנשי המקצוע ירדו אליהם. זה מראה על אוזלת ידה של העירייה".

?תגובת הביטוח הלאומי: "הקרן לפיתוח שירותים לנכים בביטוח הלאומי, אישרה לפני שמונה שנים תוכנית להתקנת מעלית בעיריית חדרה".

"העירייה הגישה כעבור כשנתיים תוכנית ביצוע חלופית שאושרה אך הוחזרה ע"י הנהלת הקרן לעירייה לתיקון ולאישור מחודש. אלא שהעירייה חזרה לקרן עם תוכנית ביצוע חדשה רק לפני כשנה וחצי".

"על פי המדיניות והחלטות הנהלת הקרן, הקרן לא מסייעת מזה כחמש שנים להתקנת מעליות בבניינים של משרדי ממשלה, עיריות ורשויות מקומיות. ולכן אינה מאשרת כיום השתתפות במימון התקנת מעלית בבניין העירייה".

הסיפור המלא מתפרסם בגיליון סוף השבוע של "ידיעות חדרה"