בשנים האחרונות השקיעה עיריית חדרה משאבים רבים בכדי להציב מיכלי מיחזור חדישים ברחבי העיר. המתקנים, הכוללים מיכלי מיחזור לבקבוקים ועיתונים, הוצבו בנקודות שונות במרכז העיר, בגבעת אולגה ובבית אליעזר על מנת שיקלו את מלאכת המיחזור על התושבים.

ואולם, בחודשים האחרונים עדים אנשי אגף מש"ב (משטר, שיטור וביטחון) בעירייה למעשי ונדליזם וגניבה במיכלי המיחזור. באגף, המחויב לדווח למוקד העירוני על כל השחתה או גניבה שכזו, סיפרו כי כמות התלונות בנושא עלתה במיוחד בתקופה האחרונה.

מנהל מחלקת התברואה בעירייה, עזרא משה, אמר השבוע: "יש מעשי ונדליזם רבים. זה מתחיל בכלובי המיחזור לבקבוקים שנמצאים הפוכים ברחובות. מלבד זאת, יש לנו גם כלובים למיחזור קרטון. אותם אנשים מציתים ויתרה מכך גם גונבים אותם".

באגף מדווחים, כי רק בארבעת החודשים האחרונים אירעו מספר תקריות שכאלה: שריפת כלוב עיתונים שהתרחשה בשכונת גני אלון, גניבת שני כלובי מיחזור עיתון בנפח 1,500 ליטר מלב העיר וגניבות כלובי מיחזור בקבוקים בשכונת גבעת אולגה. מקרים נוספים ורבים התרחשו במשך מספר ימים ממוקדים גם בשכונת בית אליעזר וליד בית הספר "תחכמוני". בנוסף, מיכל למיחזור שהוצב בשכונת חופים בעיר, נגנב כשבוע לאחר שהוצב.

אנשי האגף נשמעו השבוע מתוסכלים מכל מעשי הוונדליזם, וציינו כי מיכלים אלה נועדו בכדי לשרת את התושבים ולעזור להם למחזר בצורה הנוחה והיעילה ביותר. אי שמירה על הציוד עלולה להביא לאובדן רב של כסף ולמחסור בכלובי מיחזור.
השבוע נודע, כי לאחר שבעיר כבר הוצבו 10 משטחי מיחזור, עוד כ-38 משטחים כאלה צפויים להיכנס לעיר בחודשים הקרובים.

"המיכלים האלה הם למען התושב", מוסיף משה, "גם כדי לעמוד בחוק המיחזור וגם להוזיל את עלויות ההטמנה, פועל יוצא של איסוף המיכלים. בנוסף לכך, מתקני המיחזור נועדו להביא לידיעה ציבורית את חשיבותו. בחודשים הקרובים לדעתי, עם יציאת הנערים לחופש הגדול זה ילך ויגבר".

מעיריית חדרה נמסר בתגובה: "אירועי ונדליזם במתקני מיחזור גורמים עוגמת נפש לתושבים המעוניינים להשתתף בפרויקט המיחזור ולעירייה השמה דגש רב בתחום הגנת הסביבה. העירייה תעשה ככל שניתן על מנת לתקצב את המתקנים החסרים ולהציב חדשים במקום, כדי שהתושבים יוכלו להמשיך ולמחזר.

"העירייה תשמח לכל שיתוף פעולה מצד התושבים בנושא הוונדליזם על מנת למנוע נזק נוסף, וקוראת לתושבים לגלות עירנות ולדווח למוקד 106 על כל פעילות חשודה בסמוך למתקנים. בנוסף, יתוגברו סיורי האבטחה של הסיירת העירונית בכל רחבי העיר במטרה למנוע מעשי ונדליזם נוספים".

ממשטרת חדרה נמסר כי עד כה לא התקבלו פניות באשר לוונדליזם במתקני מחזור בעיר.