במהלך השבועיים האחרונים זרמו לתאגיד "מי חדרה" תושבים זועמים, שטוענים כי קיבלו חשבונות מים שגויים ומנופחים מאחר שמישהו בתאגיד החליט לצמצם את מספר הנפשות במשפחות שלהם.

חישוב חשבון המים נעשה בהתאם למספר הנפשות המתגוררות בנכס - ההקצאה גדלה ככל שמספר הנפשות במשק הבית גדל. מסיבה שאינה מובנת, בחשבון המים האחרון שהגיע לתושבים בעיר, על חודשים פברואר ומרס השנה, הפכה "מי חדרה" את משקי הבית, עם ארבע נפשות ויותר, לשתי נפשות בלבד. השינוי הוביל למצב בו משקי בית עם יותר משתי נפשות שרשומות בחברה כשתי נפשות, שילמו סכומים גבוהים.

חשבון המים לחודשים פברואר ומרס של משפחת אלגון, תושבי העיר, הגיע בשבוע שעבר. אב המשפחה, ארז, שם לב שחשבון המים הנוכחי גדל בכ-100 שקלים לעומת החשבון הקודם. האב לא הבחין בהרגלי צריכת מים שונים בקרב יושבי ביתו והתפנה לבדוק בקפידה את פרטי החשבון. מבחינת "מי חדרה", משפחתו אינה מונה עוד חמש נפשות אלא שתי נפשות בלבד ובהתאם המחיר למטר מעוקב זינק לכ-12 שקלים, כך גם ההקצבה.

אלגון פנה למשרדי החברה כדי לקבל חשבון מים לפי המספר האמיתי של הנפשות בביתו. בבואו למשרדי החברה גילה שהוא אינו היחיד. לדבריו, הוא התבשר כי מדובר בתקלה: "הסבירו לי שעקב תקלה במחשב מסד הנתונים ובו מספר הנפשות בכל בית, נמחק. נדרשתי להגיש מחדש את שמות המתגוררים בבית", אומר אלגון. "מדוע לא השתמשו במאגר מתוך העירייה שהוא נגיש ומעודכן?".

זאב גלמן, תושב העיר, הגיע למשרדי החברה וגם הוא שמע שבעקבות תקלה במחשב איבדה החברה את הנתונים על מספר הנפשות במשקי הבית.

לטענתו, הפקידה הוסיפה ואמרה לו שבגלל התקלה החברה רשמה לכל משק בית שתי נפשות בלבד. "המשפחה שלי במקרה צורכת מעט מאוד מים. חשבון המים שלנו קפץ בכ-30 שקלים. יש אנשים שבכלל לא יידעו שגובים מהם יותר כסף. לא כולם שמים לב", אמר גלמן.

חבר מועצת העיר ויו"ר הועדה לענייני ביקורת, צביקה גנדלמן, קיבל במהלך השבוע פניות רבות של תושבים המלינים על קבלת חשבונות מים שגויים ומנופחים. בשבוע שעבר העביר גנדלמן שאילתה לראש העיר, חיים אביטן, בה ביקש לברר, "מדוע לא פורסמה על ידי תאגיד 'מי חדרה' הודעה כי בשל תקלת מחשב אבד להם מסד הנתונים ועל כן מתבקשים התושבים את הנתונים".

מתאגיד "מי חדרה" נמסר: "לצערנו, חלק מהתושבים עדיין לא עידכנו במרכז השירות את מספר הנפשות המדויק בביתם ולכן, על פי דרישת החוק בלבד, חשבונם חויב לפי שתי נפשות בבית".