בית משפט השלום בחדרה גזר קנס כספי פעוט ומאסר על תנאי על שני תושבי ג'סר א-זרקא, שהורשעו בשבוע שעבר בהתעללות בכלביהם. במרס 2007 נערך חיפוש בבתיהם של הנאשמים, בני 38 ו-41, בכפר. במהלך החיפוש נמצאו חמישה כלבים, ביניהם רוטוויילר, דוברמן ושני כלבים מעורבים שעברו התעללות קשה ואכזרית.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד נורית זקן גבעתי ממדור הגנת הסביבה, השניים התעללו בכלבים בכך שהחזיקו אותם בחצר, במצב רזון מתקדם, ללא מזון ושתייה וללא התייחסות ותשומת לב.
כן נטען, כי הכלבים היו מלאי פרעושים, קרציות, טפילים תת-עוריים ודלקות עור, וכי הם גילו סימני פחד אל מול תנועות ידיים. כן נטען כי לשניים מהכלבים ניוון שרירים ברגליהם האחוריות, מה שמעיד על חוסר פעילות קיצוני.

שני הנאשמים הורשעו בעבירה של איסור התעללות בבעלי חיים. "היסודות עליהם מושתתות ההגנות על בעלי החיים נעוצים בשניים", הסבירה עו"ד גבעתי שביקשה להחמיר עם הנאשמים גם בגלל שמנעו מהכלבים טיפול רפואי הנדרש על פי הדין. "היסוד האחד - תחושת הלב האנושית, והיסוד השני מושתת על העיקרון כי מצווים אנו שלא לצער בעלי חיים, שמא יהפוך האדם אכזר ושלא תשחט נפשו במעשה אכזריות".

מנגד טען בא כוח הנאשמים, עו"ד יוסף עמאש, כי הם רכשו את הכלבים כדי שישמשו אותם כחיות מחמד. לדבריו, הנאשמים החזיקו אותם בתנאים שלהערכתם ולמיטב הבנתם, הם סבירים ונעילתם של חלק מהכלבים בתוך כלוב לא נועדה לשמש כמקום החזקה וגידול אלא לצורכי הרבעה.

השופט מוחמד מסארווה ציין בגזר הדין כי העבירה בה הורשעו הנאשמים אינה נובעת מהתעללות פיזית אקטיבית בבעלי החיים אלא בעיקר מהזנחה, דבר העלול לשקף נורמה אישית ופרסונאלית, "שהרי מי שטוב לבעל החיים בעיני האחד, עלול להיות רע ושלילי בעיני האחר".

על הנאשם הראשון גזר השופט תשלום קנס כספי בסך 1,500 שקלים או 10 ימי מאסר תחתיו, שלושה חודשי מאסר על תנאי וחתימה על התחייבות. על הנאשם השני נגזר קנס בסך 1,000 שקלים, חודשיים מאסר על תנאי וחתימה על התחייבות.