משרד המשפטים בודק תלונה של חולות בבית החולים הפסיכיאטרי "שער מנשה" לפיהן הן הוטרדו מינית בין כותלי המוסד.

במשרד פנו להנהלת בית חולים ובתום בדיקה יינקטו הליכים משפטיים במידת הצורך. לכתבתנו נודע כי בני משפחתה של לפחות חוסה אחת פנו לייעוץ משפטי בנושא אצל עורכת הדין מיטל יצחקי מנתניה.

מעדויות וממצאים נוספים שנאספו מעובדים ומטופלים במוסד עולה, לכאורה, כי אין מדובר במקרה בודד אלא במציאות כואבת בה כופים מטופלים יחסי מין על מטופלים אחרים, בעיקר מטופלות, חסרות
ישע, שאינן מסוגלות להגן על עצמן.

במהלך הבדיקה שערכנו הגיעו לידינו מסמכים המתארים מסכת של אירועים בעיתיים. כך למשל, בדוח ועדה פסיכיאטרית פנימית של בית החולים מינואר השנה, מתארת אחת החולות את ההטרדות המיניות שחוותה.

"...אני מבקשת אשפוז יום, כי המחלקה מפחידה אותי", מעידה החולה בדוח. "הבנים קצת נדבקים אליי וזה מפחיד אותי. היום הצוות ראה איך מישהו בא, החמיא לי וזה לא היה נעים. זה קשה לי, שירותים ומקלחת עם אנשים שעושים דברים".

בית החולים הפסיכיאטרי "שער מנשה", הסמוך לפרדס חנה-כרכור, נוסד ב-1949, והוא כיום המוסד הרפואי הגדול בישראל לחולי נפש. יש בו 12 מחלקות אשפוז, חדר מיון וניתן לקבל בו שירותי מרפאה. בבית החולים מטופלים כ-2,500 בני אדם בשנה.

בבית החולים קיים אגף לביטחון מירבי הכולל גם שיקום ומגיעים אליו חולים בצווי אישפוז מטעם בית המשפט, בהם גם חולים אלימים במיוחד.

מחלקה פ"מ 1 נחשבת לקשה ביותר בבית החולים. מדובר במחלקה מעורבת שמאושפזים בה גברים ונשים ומטפלת במקרים קשים מאוד של מחלות פסיכיאטריות.

לדאבון ליבן של המטופלות, טוען גורם בבית החולים, תגובת צוות המחלקה למסכת ההתעללויות המיניות, לכאורה, למצוקתן ולהחמרת מצבן הנפשי, נעה בין אדישות, ניסיון להמעיט בממדי חומרת האירועים ועד להאשמתן בנסיבות האירועים.

לגורמים המעורבים בפרשה לא ידוע כי המקרים עליהם מדווחות המטופלות לצוות דווחו למשטרה או לגורמים רלוונטיים אחרים שמוסמכים לטפל בנושא בצורה חוקית ולמצות את הדין עם האחראים.

עו"ד יצחקי נחשפה למציאות בבית החולים לפני כמה שבועות. "משפחתה של ר', ביקשה להעביר את ביתם למוסד אחר בדחיפות. מדובר בבחורה עם הרבה בעיות שסובלת גם מפיגור וגם מבעיות נפשיות"

"כששאלתי את ר' למה היא רוצה לעבור, היא סיפרה לי שכל הזמן מטרידים אותה מינית ושהיא חוששת להישאר במחלקה בגלל ההטרדות. בדקתי זאת והממצאים שהגיעו לידי לא השאירו מקום לספק. המחלקות המעורבות של בית חולים 'שער מנשה' אינן בטוחות, בעיקר עבור החוסות".

"ר' סיפרה לי שבמהלך שהותה במחלקה היא עברה מספר אירועים של תקיפות מיניות מצד מטופלים. החל מתקיפות קלות שכללו נגיעות, חיבוקים, ונגיעות במקומות אינטימיים ועד לתקיפות מיניות של ממש".

במסמך אחר שאנו חושפים מתארת רופאת מחלקה את שאירע בפברואר השנה: "החולה נתפס על ידי אנשי הצוות בחדר המצלמות כאשר הוא מקיים יחסי מין אוראלים עם מטופלת אחרת. לדבריו היא יזמה את יחסי המין".

"פניתי למנהל המחלקה ואמרתי לו: 'תגיד לי מה זה, מה הולך פה?'", סיפר השבוע ב', גורם המעורב בטיפול בחוסים.

"המנהל אמר לי 'מה אתה רוצה שאני אעשה? זה ידוע, ואין לי מה לעשות'. אני יודע שמדובר באנשים מאוד חלשים ולכן לפעמים מאוד קל לא להתייחס אליהם כמו לבני אדם.

ב"שער מנשה" מסתפקים בתגובת משרד הבריאות. ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "בשני המקרים האחרונים שלגביהם קיבלנו פנייה מזוהה, ההודעה הועברה לפקיד הסעד, על פי חוק".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "במסגרת הייצוג אותו מעניקה הלשכה לסיוע משפטי במחוז חיפה, הגיע לידיה מידע אודות תלונות של חולות המאושפזות בבית החולים 'שער מנשה' על הטרדות מיניות כלפיהן".

"ראש הלשכה לסיוע משפטי בחיפה, עו"ד יעל פלד-פלפל, פנתה במכתב למנהל המרכז לבריאות הנפש 'שער מנשה'. לשכת הסיוע המשפטי בחיפה בודקת כל מקרה לגופו ותשקול במידת הצורך נקיטת הליכים משפטיים".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות חדרה"