לא לומדים לקח. עשרות מסמכים ובהם נתונים על אחוזי נכות, מצב משפחתי, אבטלה, דמי מזונות, תשלום עבור ימי מילואים הכוללים פרטים אישיים של רבים מתושבי חדרה, נמצאו בשבוע שעבר פזורים סמוך למבנה הביטוח הלאומי בעיר.

המסמכים היו מונחים סמוך לפח האשפה ברחוב, במשך ימים רבים. כל בר דעת יכול להבין שמדובר בפגיעה קשה בצנעת הפרט, מפני שהמסמכים שהושלכו ברחוב היו גלויים לכל דורש.

במנגנונים הציבוריים נהוג לעשות שימוש במערכות גריסה מיוחדות לחומרים מיוחדים המוגדרים עם הזמן כבלתי רלבנטיים. חומרים שעדיין משתמשים בהם מתויקים בדרך כלל בצורה מסודרת.

המוסד לביטוח לאומי הוא ללא ספק אחד מהמוסדות הרגישים ביותר בכל הקשור לצנעת הפרט. במקום מקבלים מדי יום, בין השאר, אמהות חד הוריות, נשים שזקוקות לדמי מזונות,
נכים המתקיימים מקיצבה, גימלאים ועוד.

הפונים נדרשים על ידי הפקידים להמציא מסמכים רלבנטיים ולמלא דוחות מקיפים ומפורטים אודות אורחות חייהם. באופן תמוה, הפכו, במהלך הימים האחרונים, מסמכים דיסקרטיים וחשאיים, המכילים פרטים אישיים של עשרות פונים, לגלויים וחשופים לעיני ציבור העוברים והשבים.

מבדיקה עולה כי אחד מפחי האשפה הסמוכים למבנה המוסד עלה על גדותיו ותכולתו, דהיינו המסמכים הרבים שהושלכו, נשפכו על המדרכה.

עשרות עוברים ושבים שחלפו בסוף שבוע שעבר, בסמוך למתחם, הבחינו במסמכים הדיסקרטיים, הציצו בתוכנם והשתוממו מדוע הם הושלכו ברחוב.

ע', תושב חדרה בן 32, שפוקד מדי שבוע את המוסד לביטוח הלאומי, נדהם לגלות את המסמכים והזדעזע מהמחשבה שאולי אחד או יותר מהמסמכים הפזורים מכיל את פרטיו האישיים או של בני משפחתו.

"אני לא מאמין", אמר. "השערות בידיים סומרות לי כשאני חושב על האנשים שאולי עיינו בפרטים האישיים שלי. מדובר בפרטים על מצבי הבריאותי והכלכלי".

תושב אחר בעיר נדהם מן העובדה שבביטוח הלאומי לא מכבדים את צנעת הפרט, לדבריו. "אני המום מהקלות בה ניתן לעיין בחומרים עם פרטים אישיים ודיסקרטיים, לך תדע מי יעיין בזה מחר".

"איך ייתכן מצב שבו מסמכים כאלה מסתובבים ברחוב ונתונים אך ורק לחסדי הרוח? במוסד כל כך קשוב ורגיש, שמושקעים בו מיליוני שקלים, לא שמעו על גריסת חומרים אישיים ועל צנעת הפרט?".

ב"ד, עובדת במוסד לביטוח לאומי, אמרה בשיחה שקיימנו עימה לאחר שעות העבודה, כי לצערה נראה שישנם עובדים שלא הפנימו את ההוראות.

"קיימת הנחיה ברורה וחד-משמעית לגרוס מסמכים שאין בהם שימוש ושלא צריך אותם גם בעתיד", היא אומרת. "לצערי, ככל הנראה, יש גם פקידים ש'מצפצפים' על ההנחיה, עושים לעצמם עבודה קלה ומשליכים את המסמכים כמו שהם לפח האשפה".

מהמוסד לביטוח לאומי נמסר: "הנושא ייבדק. לא ידוע לנו על מקרה כזה. ביטוח לאומי מקפיד על שמירת כל המסמכים והניירות על פי החוק והנהלים. בעקבות האירוע ירענן המוסד לביטוח לאומי את הנהלים כדי למנוע הישנות המקרה".