דרמה במועצת עיריית חדרה. יו"ר סיעת ש"ס במועצת העיר ומ"מ ראש העיר, סמי לוי, מימש את האולטימטום שהציב בפני ראש העירייה, חיים אביטן, פרש השבוע מהקואליציה יחד עם חמשת חברי סיעתו, והתיישב על ספסלי האופוזיציה.

כאילו שלא די בכך, גם חבר המועצה, אמיר ימין ("הצעירים"), עשה כמותו ושינה לחלוטין את המפה הפוליטית בעיר.

מאזן הכוחות כעת במועצת העיר הוא כדלקמן: 10 חברי אופוזיציה לעומת תשעה חברי קואליציה בלבד. לנוכח מאזן הכוחות החדש, מתפקדת המועצה כ"מועצת עיר לעומתית". משמעות הדבר שהיא מועצה שרוב חבריה מחזיקים כמעט
באופן קבוע בעמדה המנוגדת לכאורה לעמדת ראש העיר.

מדובר במצב לא פשוט, שבעטיו עשוי ראש העיר להיתקל בקשיים בהעברת החלטות ובאישורן בהצבעות המועצה, כגון העברת התקציב העירוני (שטרם אושר, י"ד), וכדומה.

עד לפני למעלה מחודש נהנה אביטן מקואליציה רחבה, יציבה ואיתנה. הסדקים הראשונים, לכאורה, במערכת החלו להיווצר, לכאורה, עם כניסתו של איקי צור לתפקיד מנכ"ל העירייה.

במהלך השבועות האחרונים דרש לוי מאביטן לממש את ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו, לטענתו, לאחר הבחירות העירוניות לפני כשנה וחצי בין סיעות הליכוד וש"ס.

על פי ההסכמים אמור היה, לכאורה, לוי לקבל לידיו את תיק כוח אדם בעירייה. לצד דרישה זו, שכאמור לא מומשה, טוענים בש"ס כי העירייה מתעלמת משכונת גבעת אולגה "הזוכה ליחס סוג ב'".

מדובר היה בקו פרשת המים. בקרבתו של ראש העיר מציינים כי לוי הפריז בדרישותיו ואף תבע, לדבריהם, את פיטוריו של מנכ"ל העירייה איקי צור.

לכך אביטן לא היה מוכן להסכים. "יש גם גבול לדרישות של שותפות קואליציוניות, ורק ראש העיר קובע את מצבת כוח האדם בעירייה", נמסר מהעירייה בתגובה.

בסביבתו של אביטן תמהים לנוכח דרישתו של לוי לקבל לידיו את תיק כוח אדם, כפי שסוכם ונחתם בהסכם הקואליציוני.

השבוע החל לוי בפעולות על מנת לגבש סביבו סביבה פוליטית תומכת ואוהדת. הראשונים שהוזמנו לפגישות עמו היו יו"ר האופוזיציה, צביקה גנדלמן, וחברת המועצה חדוה יחזקאלי.

כמו כן נפגש לוי גם עם נציג רשימת "הצעירים", אמיר ימין, וביקש גם ממנו את תמיכתו. בסופם של שיחות מרתוניות אל תוך הלילה הוחלט על הצטרפותם של ש"ס ושל ימין לאופוזיציה.

בראיון שהעניק לוי לאחר המעבר לאופוזיציה הוא מונה את הסיבות שהובילו, לדבריו, לפרישתו, מנסה לנבא את הבאות וגם לא חוסך את שבטו מראש העיר.

בהתייחסו למה שהוא מכנה 'אי-כיבוד ההסכם הקואליציוני', לכאורה, אמר: "ראש העיר אינו אדם חדש בפוליטיקה ובמערכת העירונית. הוא מכהן וגם כיהן כראש עיר, היה סגן ראש עיר וחבר מועצה שנים רבות".

"לכן הווא יודע מה המשמעות של כיבוד הסכמים. לא יעלה על הדעת שלא ניתן יהיה לקיים הסכמים מול הסיעה הגדולה בחדרה, סיעת ש"ס, שכוללת חמישה חברים ומייצגת שליש מהאוכלוסייה בעיר, ואף הביאה את ראש העיר לכס המלוכה".

אתה וראש העיר הייתם שנים רבות ביחד. קשה להאמין שבגלל זה תפרקו את החבילה.

"כנראה קרה משהו לאביטן בזמן האחרון, זה לא ראש העיר שאני מכיר. הוא השתנה במידה מסוימת ואני מקווה שהוא יתפכח עם הזמן".

הגולל נסתם או שמא יש סיכוי שתחזרו ביום מן הימים לקואליציה?

"הכל פתוח. אם אביטן יקיים את ההסכמים בינינו, אנחנו נשקול ומועצת חכמי התורה תתכנס ותשקול בשנית".

מעיריית חדרה נמסר באשר לצור: "מנכ"ל העירייה פועל במסגרת הסמכויות החוקיות המוקנות לו בחוק ומממש את מדיניות ראש העירייה והנהלת העיר ככתבה וכלשונה".

"המנכ"ל אחראי על ההתנהלות הארגונית של העירייה ודאגתו היא להביא את הארגון למימוש יכולותיו למתן שירות איכותי ומקצועי לתושבים, ובכך עיקר עיסוקו".

השבוע אמר אביטן: "אני לא מתרגש. רצונם כבודם. אני מצטער מאוד שבש"ס החליטו לעזוב את האופוזיציה אך אני גם מכבד את ההחלטה. יש גם גבולות לדרישות של שותפות קואליציוניות".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות חדרה"