ברוגז ברוגז לעולם? המתיחות בין ראש עיריית חדרה, חיים אביטן, ליו"ר ש"ס בעיר, סמי לוי, הגיעה השבוע לשיא חדש במסגרת חגיגות המימונה.

בחגיגות, שנערכו ביום שני בערב בביתו של רב העיר הספרדי, הרב שמעון ביטון, התארחו אישי ציבור ותושבים רבים, אולם ראש העירייה בחר להדיר את רגליו מהאירוע ולא לאחל בו את הברכה המסורתית "תרבחו ותסעדו".

העדרותו של אביטן צרמה לרבים מהנוכחים, לנוכח קשרי הידידות העמוקים בינו לרב ביטון. עם זאת, גורמים בשני הצדדים ציינו כי אביטן העביר את ברכתו לרב.

מתיחות נוספת נרשמה מאוחר יותר בחגיגות המימונה שנערכו באולמי "ארמון דוד" בעיר. לקראת סיום הערב הגיע לוי למקום והתעלם בהפגנתיות מאביטן.

השניים לא החליפו ביניהם מילה, וכעבור כרבע שעה עזב לוי את המקום והמשיך לדרכו. אורחים שנכחו במקום העידו כי
"את המתח באוויר ניתן היה לחתוך בסכין".

המשבר בין ש"ס לאביטן נוצר בעקבות דרישת ש"ס להדיח את מנכ"ל העירייה, איקי צור, מתפקידו. כמו כן, דורשת ש"ס תקציבים נוספים למגזר החרדי ואת ניהול מנגנון כח האדם בעירייה.

לאור התנגדותו של אביטן לדרישות, המתח בין הצדדים כלל בין היתר החרמה של חברי סיעת ש"ס את ישיבות מועצת העיר ואיומים של יו"ר הסיעה לפרוש מהקואליציה.

על פי גורמים במערכת הפוליטית, אם סיעת ש"ס אכן תממש את החלטתה לפרוש מהקואליציה, עשוי לוי להגיש את התפטרותו מתפקיד מ"מ ראש העיר כבר בימים הקרובים.

לגבי הדרישה לתוספת תקציב, ציינו גורמים בעירייה כי התקציבים למגזר החרדי יועברו אך ורק בהתאם ל"חוק נהרי", הקובע קריטריונים ברורים וחד משמעיים להעברת התקציבים למגזר זה.

בכיר בהנהלת העיר הוסיף: "ראש העירייה עסוק אך ורק בענייני ניהול העיר השוטפים ובקידום תנופת הפיתוח בחדרה, ולא בנושאים פוליטיים שוליים ובדרישות לא מובנות ולא ריאליות של סיעה כזו או אחרת".

סיעת ש"ס הסמיכה השבוע את חבר סיעתה, בנצי נורדמן, כדי שינסה לגשר ולפשר במשבר שנוצר בין אביטן ללוי. מדובר במינוי מפתיע שנעשה על ידי מועצת החכמים של ש"ס.

נורדמן מייצג את הזרם האשכנזי, והחבירה של יהדות התורה בהנהגתו של נורדמן לסיעת ש"ס אירעה רק בסמוך לבחירות האחרונות.

נורדמן אמר כי אינו מעוניין להגיב על הדברים. לוי סירב להתייחס השבוע לנושא ואמר בלקוניות: "אני לא מעוניין להגיב. בקרוב נכנס מסיבת עיתונאים ונגיב על הכל".