נלחמים בנזקי החתולים. בשירות הווטרינרי בחדרה מכתירים בהצלחה את מבצע סירוס חתולי הרחוב שיצא לדרך בתחילת השנה. המשרד להגנת הסביבה מימן את הפרויקט ב-35,000 שקל, ומתחילת השנה עוקרו או סורסו למעלה מ-400 חתולי רחוב ברחבי העיר.

הפרוייקט נוסד בעקבות תלונות תושבים על חתולי רחוב המשוטטים במוקדים שונים בעיר. הווטרינר העירוני, ד"ר יורם ולטר, שמפקח על המבצע, מסביר כי ריבוי של חתולים מהווה מספר בעיות.

לדבריו, חתולי הרחוב עושים את צרכיהם בארגזי חול ובמתקני שעשועים, מה שגורם לתחלואת ילדים. ריבוי חתולים מביא גם לקרבות על שטחים טריטוריאליים ועל מזון, מפר
את השקט הציבורי וגורם למפגעים סביבתיים ותברואתיים.

ד"ר ולטר: "מצד אחד חשוב לשמור על החתולים היות שהם תורמים למאזן האקולוגי בכך שהם טורפים מכרסמים למיניהם. מצד שני מספרם עולה בקצב מהיר, הם סובלים ממחלות, ורבים מהגורים מתים בשל תנאי הרחוב".

לדברי ולטר, פינוי החתולים אינו יעיל כיוון שאת מקומם ממלאים חתולים אחרים. "המבצע הנוכחי", מדגיש ד"ר ולטר, "שומר על המשכיות בריבוי החתולים לצד שמירה על מספר מבוקר של חתולים וכן על מצב בריאותם".

"בתיאום עם מאכילי חתולי רחוב בחדרה", מסביר הווטרינר, "נאספו החתולים למרפאה וטרינרית, שם הם עוקרו או סורסו. 90 אחוז מסך החתולות היו נקבות, ו-80 אחוז מתוכן היו בהיריון. בכך מנענו את המלטתם של כ-2,000 גורי חתולים".

לדברי ד"ר ולטר, עיקור וסירוס החתולים לא עשוי להביא להכחדתם בעתיד. לדבריו "החתולים שלא נלכדו ימשיכו את ההתרבות".