אקורדים צורמים. בקיץ שעבר הכריזה על עצמה חדרה - או ליתר דיוק, העירייה - כעל בירת הזמר העברי. אבל הכרזות, פרסומים והצהרות לחוד ומעשים לחוד.

להקת הזמר הייצוגית של העיר מזה עשרות שנים, "קולות חדרה", שאמורה להצדיק את התואר ולייצג את תפארת הזמר בעיר, סובלת מהעדר תקציבים, ומהתנערות ומהתעלמות מוחלטת.

החבורה יוזמת בעצמה את הפעילויות שלה, קובעת את הופעותיה, מארגנת בכוחות עצמה כנסי חבורות זמר בעיר, קונה מכספה את התלבושת האחידה
שמיועדת להופעות ומממנת את הנסיעות.

בצעד תמוה, הקימה בשנה שעברה העמותה לתרבות הפנאי בעיריית חדרה, להקת זמר נוספת, שלטענת מקהלת "קולות חדרה", משפיעה ומכרסמת במשאבי החבורה הקיימת.

להקת "קולות חדרה" מזמרת כבר 30 שנה ומוכרת בארץ. היא מונה כ-25 חברים. ב-14 השנים האחרונות פועלת הלהקה בניהולו המוזיקלי של ד"ר יואב נטע, והגיעה להישגים רבים.

ותיקי המקהלה נזכרים שכאשר היא הוקמה, בחרה העירייה למנות את המנצח צביקה כספי, מעמודי התווך של המוזיקה הישראלית.

"היו בחינות כניסה מאוד קשות למקהלה וזה היה ממש חיל ורעדה", מתארת אחת מעשרה חברים במקהלה, שמלווים אותה מאז ועד היום.

לפני עשר שנים, כשנפתחה העמותה לתרבות הפנאי בחדרה, הפסיקו חברי הלהקה להינות מאוזן קשבת. "כשהמקהלה הייתה שייכת למחלקת התרבות בעירייה היה לנו טוב. מנהל המחלקה דאז, כושי עפגין ז"ל, היה מאוד פתוח", מספר אחד החברים בלהקה.

"לפני כעשר שנים התבשרנו שעומדים להקים את העמותה לתרבות הפנאי. אמרו שיפרידו את התקציב של כל מה ששייך לתרבות מהתקציב השוטף ולא נצטרך לסבול מהגירעונות של העירייה", הם מספרים.

"אבל משום מה קרה בדיוק ההיפך. העמותה נכנסה לגירעונות. התקציב שלנו הלך והתכווץ ומשנה לשנה קיבלנו פחות ופחות תקציבים".

חברי המקהלה המשיכו להיתקל בדלתות סגורות. בשנה שעברה גילו להפתעתם שהעמותה לתרבות הפנאי הקימה מקהלת זמר נוספת, עם חברים צעירים ובניצוחו של עדי רון, בנו של עמנואל רון, מנהל מחלקת התרבות בעירייה.

"ההיגיון אומר, שאם אין תקציב אז מחזיקים מקהלה אחת ומשקיעים בה", אומר אחד החברים. "העירייה הקימה מקהלה נוספת והחליטה לחלק בינינו את המשאבים שאין".

לפני מספר שבועות פנו חברי הלהקה למנהלת מטעם העמותה וביקשו תקציב לנסיעה לכנס חבורות זמר עירוניות ביסוד המעלה. החברים קיבלו כמובן תשובה שלילית.

לכנס חבורות זמר שהתקיים לאחרונה בהרצליה הם כבר נסעו כל אחד ברכבו הפרטי, שם ייצגו את העיר חדרה. גם כסף לתלבושות הם לא העזו לבקש וקנו אותן מכספם.

"ניסינו לקבוע פגישות עם ראש העיר, חיים אביטן, ולשאול אותו, אבל עד היום הוא לא קיבל אותנו כדי לענות לנו על השאלה", אומרים בלהקה.

מהעמותה לתרבות הפנאי נמסר: "מדובר במקהלה מוערכת מאוד וגם בתוכניות העבודה ובתקציב 2010 של העמותה מקומה המכובד של הלהקה לא נגרע".