כל מעלים מס בא יומו? במבצע ביקורות ניהול ספרים שערך בשבוע שעבר משרד השומה חדרה בענפי המסחר, השירותים והתעשייה באזור, נמצאו ליקויים חמורים בשמונה אחוזים מהעסקים. אי רישום תקבולים נמצאו ב-24 אחוזים מהם.

המבצע, שנועד לשפר את רמת הציות לדיני המס, בדק, בין השאר, את איכות ניהול הספרים, רישום ההכנסות, דיווח על פתיחת עסק ופעילות עסקית. כהכנה למבצע נערך מיפוי של העסקים המיועדים לביקורת ונערכו כמאה קניות ביקורת מקדימות.

על פי רשות המסים, כ- 95 ביקורות נערכו ביום המבצע ביישובים חדרה, אור עקיבא, בנימינה, פרדס חנה, זכרון יעקב, גבעת אולגה, אום
אל פחם, באקה אל ג'רבייה, ג'ת וישובי זמר.

במהלך ביקורת באולם אירועים בחדרה, נמלט מהמקום אחד העובדים כשבידו יומן שנתי, לפיכך הוזמנו חוקרים ושוטרים. כעבור חצי שעה, שב העובד לאולם אך ללא היומן. בביקורת נמצאו אי רישום תקבולים בסך 154,010 שקלים. בעל האולם הובא לחקירה ולאחר מכן זומן למשרדי חקירות מס הכנסה חיפה.

כשביקשו המבקרים לבדוק את ספריו של מורה לנהיגה מחדרה, הוא טען שהם בביתו. המבקרים והמורה עשו דרכם לביתו וכשהומצאו הספרים נמצא כי התקבול האחרון נרשם לפני כארבעה חודשים. המורה נשאל לגבי רישום התקבולים והסביר שרשם בפנקסי כיס קטנים שבמכוניתו.

בביקורת נמצאו אי רישום תקבולים בסך 193,850 שקלים. מורה הנהיגה הסביר: "התכוונתי לרשום את התקבולים בספרים אך פשוט מתוך רשלנות לא עשיתי זאת". הוא נחקר וזומן להמשך חקירה במשרדי חקירות מס הכנסה.

החוקרים שמעו גם תירוצים נוספים. "פנקס חשבוניות המס אבד לי", הסביר סוכן סיגריות מחדרה שלא רשם תקבולים בסך 122,634 שקלים.

בביקורת במסעדה בצומת מענית נמצא כי התקבולים נרשמים על גבי נייר, בעלת המסעדה טענה כי הקופה התקלקלה ונשלחה לתיקון. הרישום בסך 1,310 שקלים בוצע על גבי נייר למרות שבמסעדה היו פנקסי קבלות וחשבוניות מס.

"אני פה לבד גם במטבח וגם משרת את הלקוחות", טען הבעלים של מסעדה בזכרון יעקב, שלא רשם את קניית הביקורת. בתצפית בפיצריה בחדרה נראה הבעלים מוכר מגש פיצה ומשלשל את התקבול למגירת הקופה שהיתה פתוחה. בעל הפיצריה נחקר והוזמן להמשך חקירה בחקירות מס הכנסה.

בבית קפה בבאקה אל ע'רביה נערכה קניית ביקורת ותצפית ביום שבת. בביקורת, שלא נמצא רישום התקבולים טען בעלי בית הקפה כי הוא אינו עובד בשבתות. הוא חזר בו, כשהוסבר לו שנערכה קניית ביקורת ותצפית. לדבריו: "חשבתי לרשום את הפדיון של השבתות בסוף השנה".