כיבו את האור: לאחר שדישדשה מספר חודשים, עמותת על"ם לילדים ונוער במצבי סיכון, סניף חדרה, סגרה ביום רביעי שעבר את הסניף, מאחר שהעירייה לא עמדה בהתחייבויות הכספיות שלה כלפי העמותה.

העמותה פועלת בערים רבות וזוכה לגיבוי מצד הרשויות. על פי רוב, הרשות מממנת כחצי מפעילות העמותה, סכום שנתי המסתכם בכ-60 אלף שקלים. עמותת על"ם מקיימת את פעילותה בעיר מזה שנתיים, ועד היום עיריית חדרה לא חתמה עימה על שום הסכם עבודה והיא עדיין לא החליטה מי אמור לשלם - האם העירייה צריכה לחתום על ההסכם מול העמותה ולפעול מולה כגוף עירוני, או שאולי העירייה צריכה להעביר את התקציב לעמותה לתרבות הפנאי שתחתום על ההסכם.

בעוד העירייה מתחבטת בסוגיה המשפטית, 25 המתנדבים שעסקו עם בני נוער בסיכון נאלצו להיפרד מהם בלב כבד.
עמותת על"ם הפעילה בעיר את תוכנית "דרך המלך", פרויקט שהציע לבני נוער במצבי סיכון, מצוקה ועבריינות, תמיכה וסיוע לחזור לחיים נורמטיביים ותקינים.

את בני הנוער ליוו מתנדבים ששימשו עבורם כ"מאמנים לחיים". הם יצרו עימם קשר בין אישי וסייעו להם להיחלץ מהמצב הקשה בו היו שרויים. "יש לנו נתוני הצלחה מאוד טובים מהפרויקט", מציינים בעמותה. "מדובר במסגרת מאוד תומכת ועוטפת ויש המון סיפורים מאוד מרגשים על נערים שעשו מהפך אמיתי בחיים שלהם", הם אומרים.

תמר אריה, תושבת העיר, נרתמה לפעילות העמותה כבר בתחילת הדרך וליוותה את א', אז נערה בת 16. היום א' מתנדבת בשנת שירות וחונכת בעצמה נערים בסיכון. "קיבלתי לידיי נערה מתבגרת שהייתה נתונה במצב של סיכון. פגשתי אותה במסגרת בית הספר ולאט לאט התקרבנו וליוויתי אותה גם בשעות אחר הצהריים.

"היום היא בת 18 ועושה שנת שירות בעיר אחרת", מציינת אריה. "השבוע היא צלצלה אליי וסיפרה לי שהיא שלחה לי במייל מכתב תודה, בו היא מסכמת את התקופה בה בילינו יחד. המכתב היה מרגש וסוחט דמעות. היא כתבה שהייתי דמות מאוד משמעותית בחיים שלה. שהייתי חלק נכבד מכל ההחלטות שהיא קיבלה, בזה שהיא הלכה לשנת שירות ובזה שהיא היום בעצמה מתנדבת וחונכת נערים", אומרת אריה ומוסיפה: "לאורך הדרך הייתי שם בשבילה ונתתי לה חום ואהבה שחוללו שינוי בחייה. לדעתי, זה איום ונורא שהפעילות בעיר נסגרת. אני לא מבינה איך הרשות מאפשרת שיקרה כזה דבר. המתנדבים נאלצו להיפרד מהילדים באמצע הדרך, וכולם נשארו חסרי אונים".

מעיריית חדרה נמסר: "העירייה רואה בחיוב רב את פעילותה של על"ם בחדרה, ותעשה ככל שניתן כדי להסדיר את הנושא".