הישג משמעותי לעמותת "צלול" במאבק להצלת נחל חדרה: בשבוע שעבר יושם השלב הראשון בשיקומו של נחל חדרה באמצעות הפעלת מכון טיהור השפכים (מט"ש) בקה אל ע'רביה-ג'ת. עד כה זרמו שפכי בקה אל ע'רביה-ג'ת, לנחל חביבה ולנחל חדרה והיוו את אחד מגורמי הזיהום העיקריים של הנחל.

עמותת "צלול" ניהלה בחצי השנה האחרונה קמפיין רחב היקף בחדרה וביישובי האזור להצלתו ולשיקומו של נחל חדרה, המוגדר כמזוהם ביותר בארץ.

במסגרת פעילותה פנתה "צלול" בדרישה למשרדי הממשלה השונים, המשרד להגנת הסביבה, משרד הפנים ורשות המים, להפעיל לאלתר את סמכותם כנגד מזהמי הנחל. במקביל, רתמה העמותה למאבק את תושבי האזור והחתימה אותם על עצומה הקוראת לרשויות המקומיות ולמשרדי הממשלה לפעול ללא דיחוי להפסקת הזיהום ולהפעיל את המכונים לטיהור שפכים שהוקמו בהשקעה של עשרות מיליונים.

כשל סביבתי
לאחר מאבקים ממושכים באזור, הופעל לראשונה מט"ש בקה אל-ע'רביה ג'ת, אשר הושלם לפני למעלה משנה ובהקמתו הושקעו כ-40 מיליון שקל.

יישובים נוספים, אשר שפכיהם מזהמים את הנחל וטרם השלימו את הקמת מט"ש, הם יישובי המועצה האזורית מנשה, אום אל-פחם, קציר-חריש, עירון, ערערה ויישובים אחרים. יש לציין, שהתופעה של אי-הפעלת או אי-השלמת מכונים לטיהור שפכים (מט"שים) באזור גורמת לכשל כלכלי ולכשל סביבתי עצום. לאחרונה, ובעקבות פעילות "צלול", החל המשרד להגנת הסביבה לפעול כנגד המזהמים.

מנהלת קמפיין הנחלים בעמותה, דליה טל: "הגיע העת שיישובי האזור יפסיקו להתנער ממחויבותם לטהר את שפכיהם, כפי שעשו עד כה, ישלימו בהקדם את הקמת המכונים לטיהור שפכים ויחדלו באופן מיידי מזיהום הנחל. העובדה שמכונים לטיהור שפכים מוקמים, בעלות של עשרות מיליונים, אך אינם מופעלים, היא שערורייה שבאחריות משרדי הממשלה, אשר יש לשים לה קץ באופן מיידי. המשך אי-הטיפול בשפכים גורם לא רק לאובדן מים יקרים וכסף, אלא גם לזיהום מי התהום, חופי הים ונחלי הארץ".