פתאום קם אדם בבוקר ומחליט שהוא רוצה לראות סרט בקולנוע. אם הוא תושב המרכז, אין לו שום בעיה. כל שעליו לעשות הוא לפתוח עיתון, ולבחור אחד מבין שלל הסרטים שמוקרנים באולמות הקולנוע הרבים שפרושים ברחבי האזור. לעומת זאת, אם מדובר בתושב חדרה, אור עקיבא או זכרון יעקב, צפייה בסרט קולנוע עתידה להיות בקרוב משימה לא פשוטה.

בחודש דצמבר הקרוב יירד המסך בפעם האחרונה בבית הקולנוע היחיד באזור - "רב חן" שבקניון "אורות" באור עקיבא. לסגירה שלו קדמה הסגירה של בית הקולנוע שפעל בקניון "לב חדרה" ונסגר לפני שש שנים. הרקע להחלטה לסגור את בית הקולנוע באור עקיבא: מכירת כרטיסים נמוכה, אי כדאיות כלכלית ושיפוץ הקניון.

כך קורה שכ-155,700 תושבי חדרה, אור עקיבא, פרדס חנה-כרכור, זכרון יעקב ובנימינה-גבעת עדה נשארים ללא בית קולנוע בקרבת ביתם. כתוצאה מסגירת בית הקולנוע, ייאלצו החושקים בצפייה בסרט קולנוע, לנסוע מרחק של יותר מ-40 ק"מ כדי ליהנות מבילוי כזה. מאחר שמדובר בבילוי שאמור להיות זול יחסית, הוצאות הנסיעה הארוכה מייקרות אותו והופכות אותו לבלתי כדאי בעליל למשפחות המשתכרות הרבה פחות מהשכר הממוצע במשק. שלא לדבר על חוסר הנוחות ובזבוז הזמן. התוצאה: תושבי האזור ייאלצו ברובם לוותר על חוויית הקולנוע.

אין ספק שסגירתו של בית הקולנוע הוותיק באור עקיבא, שהולך בעקבות בית הקולנוע לשעבר בחדרה, היא ביטוי נוסף למגמת ההתמעטות של בתי הקולנוע הקטנים בערים ובקניונים, שהופכים לרווחיים פחות ופחות. את מקומם תופסים מולטי-פלקסים - מרכזי קולנוע ובילוי גדולים שמקרינים מספר רב של סרטים, כדוגמת "סינמה סיטי" בהרצליה ו"גלובוס מקס" בקרית ביאליק.

קניון "אורות", שהוקם על ידי קבוצת אנגל בשנת 1993, נמכר בשנת 2005 לחברת "אמות השקעות". לפני מספר חודשים, החליטה הנהלת הקניון לשפצו בהשקעה של כ-51 מיליון שקלים, כשבין היתר מתוכננת הוספת קומת עסקים נוספת, המיועדת לבתי עסק נוספים, ושדרוג מאסיבי של המבנה בכללותו, הן מבחינה אסתטית והן מבחינת עסקית.

תקופה אחרת
מנכ"ל קניון "אורות", קובי פוליקמן, טוען שהמגמה היום בישראל ובעולם היא של ריכוז מספר גדול של אולמות קולנוע במקום אחד, בהיצע ומגוון רחב של סרטים. הדוגמאות הבולטות לכך הן ה"סינמה סיטי" בגלילות, ו"יס פלאנט" בקניונים לב המפרץ בחיפה ואיילון ברמת גן.

פוליקמן: "כששיווקו את הקניון, בשנות ה-90, לא הייתה כאן טלוויזיה רב-ערוצית, לא היו כאן מערכות קולנוע ביתיות, בקושי היה אינטרנט ועוד לא ידעו שניתן יהיה להוריד באמצעותו סרטים בקלות. השיקולים שנשקלו באותה תקופה היו נכונים לזמנם, אבל התקופה השתנתה".

פוליקמן מודה, כי כמות האנשים המבקרים בבתי הקולנוע קטנה, הזמנים השתנו, יש שינוי בצרכים, ואנשים מעדיפים ללכת למקומות שיש בהם הצע של 20 או 25 בתי קולנוע עם סרטים מגוונים מכל סוג שהוא.

"אני לא מאוכזב", הוא אומר, "אני חושב שהלקוחות יקבלו קניון שונה. אנחנו נשפץ אותו מתחילת נובמבר, נביא אותו למצב של קניון חדש עם חנויות מחודשות ודברים אטרקטיביים. הקולנוע כבר לא היה רווחי כמו פעם, וצריך לשאול את מפעילי הקולנוע. אנחנו לא אחראים לכך. הקולנוע שגשג בעיקר בסופי שבוע (שישי-שבת), אבל גם זה לא מצדיק את המשך קיומו במתכונת הקיימת, ולא נותר אלא לסגור אותו לצמיתות".

עוגן עסקי
בעבר שימשו בתי הקולנוע בקניונים מעין עוגן עסקי שהביא הרבה לקוחות לקניון - לקוחות שהגיעו לצפות בסרט ובאותה הזדמנות ערכו קניות. פוליקמן בטוח שסגירת בית הקולנוע לא תפגע בהצלחת הקניון. למעט תקופות מסוימות, כמו בחגים, בחול המועד ובימי החופשות מבתי הספר, כפי שקורה בכל הארץ - אין היום תנועה גדולה של לקוחות שרוכשים כרטיסים, הוא מסביר ומוסיף: "במהלך שבוע רגיל כמות מכירת הכרטיסים היא נמוכה מאוד ואין הצדקה כלכלית להפעיל בתי קולנוע במהלך השבוע. קיבלנו החלטות ארוכות טווח, כחלק משיפוץ הקניון, שאמור לצאת לפועל בחודשים הקרובים - לא להמשיך עם בתי הקולנוע. הצעד לא יפגע בלקוחות ולחלופין, אנו נציע ללקוחות הרבה יותר אטרקטיביות בקניון, כמו למשל חנויות יותר מפוארות".

גורם בעיריית אור עקיבא אמר כי "לעירייה אין סמכות להתערב בתמהיל העסקים והמסחר בקניון 'אורות'. אולם, יחד עם זאת, העירייה והעומד בראשה, שמחה יוסיפוב, רואים חשיבות רבה בקיומו של בית קולנוע בעיר וקוראים להנהלת הקניון ולבעליו להשאיר את בתי הקולנוע פועלים לטובת אוהבי הקולנוע ותושבי האזור".

גם בספסלי האופוזיציה בעיריית אור עקיבא נשמעות קריאות ברוח דומה. יו"ר סיעת "כח חדש", שלומי אבני, מצר על סגירת הקולנוע, ואומר, כי מדובר בפגיעה קשה בתרבות בעיר, שתיתן את אותותיה על התושבים. אבני: "הקולנוע סיפק חיי חברה ותרבות לאלפי משפחות ועשרות אלפי אנשים