הקהל שרכש כרטיסים למופע "מלחמת העולמות", שאמור היה להתקיים במבצר שוני בבנימינה ביום שישי הקרוב, יתאכזב לגלות כי המופע בוטל. לדברי מפיק המופע, דובי ברוך, הסיבה היא חוסר ההיענות של הקהל, ולא הגילוי של העיתונאי רז שכניק, שהתפרסם במוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות" בשישי
האחרון, לפיה המופע הועלה בישראל ללא שנרכשו לו זכויות היוצרים מחו"ל.

המופע המושקע, שאמור היה לעלות גם בפארק רעננה, מבוסס על האלבום הקלאסי של המוזיקאי ג'ף וויין, שהתבסס בתורו על ספרו הידוע של ה"ג וולס בעל שם זהה על פלישתם של בני המאדים לכדור הארץ. הסיפור המסופר בגוף ראשון המדווח על חוויה השליטה של כוחות נעלים מאיתנו, הדורסים את האנושות כחלק ממסע לחיפוש עולמות חדשים.

ב-1978, בעקבות האלבום של ג'ף וויין, נולד גם מופע, ששילב בין מוזיקה, תיאטרון, מולטי מדיה ואפקטים ויזואליים מרהיבים, ומילא אצטדיונים ברחבי העולם.

המפיק החיפאי דובי ברוך, שעמד מאחורי שני מופעים דומים שעלו בישראל - "החומה" ו"המיטב של קווין" - החליט לעלות את המופע בארץ בגרסה ישראלית, עם תזמורת סימפונט רעננה, להקת הרוק "The Martians", אקי אבני בתפקיד הקריין (שנכנס לנעליו של השחקן ריצ'רד ברטון ז"ל שמילא את התפקיד באלבום המקורי), קטעי וידיאו-ארט, תלבושות מושקעות ועוד. המופע הראשון עלה לפני כמה שבועות באמפי שוני בבנימינה - וככל הנראה הוא יהיה גם האחרון.

דובי ברוך טוען כי לביטול המופע לא היה שום קשר לגילוי שלא נרכשו זכויות יוצרים למופע מקבוצת ג'ף וויין בחו"ל. "הקהל פשוט לא בא", הוא אומר. "התגובות של הקהל שצפה במופע הראשון בשוני לא היו נלהבות, ורוב הקהל הגדיר אותו כ'נחמד', וזהו".

ומה הסיבה לכך, לדעתך?
"הסיבה העיקרית לדעתי היא שמדובר בסיפור אנכרוניסטי משהו, שלקהל היה קשה מאוד להזדהות איתו. הספר של ה"ג וולס היה אלגוריה מעשית על האימפריאליזם הלבן, וכנראה שלתקופתנו זה לא מתאים".

זה לא הפריע לסרטו של שפילברג מ־2005 לגרוף מיליוני דולרים.
"הייתה סיבה נוספת. הקהל מתרשם בעיקר מהחלק השני של המופע - ובמקרה הזה הייתה ירידת מתח, הן מבחינת המוזיקה והן מבחינת העלילה. משהו לא עבד שם מבחינת העריכה, וזה הפך למעין מסטיק".

ייתכן פשוט שהקהל הפוטנציאלי כבר ביזבז את תקציב המופעים שלו על מדונה וליאונרד כהן?
"קשה לומר, כי לא מדובר באותו סדר גודל של מופע ולא באותם המחירים. מצד שני, קשה מאוד לנבא את התנהגות הקהל. מי היה מאמין למשל, שהמופע של ליאונרד כהן, המבוסס על שירים מלפני 25 שנה, בלי שייצא אלבום חדש, יצליח למכור את כל הכרטיסים כבר ביום הראשון לפתיחת הקופות?

"חבר מהבראנז'ה שדיברתי איתו יום לפני פתיחת הקופות למופע של כהן, קבע נחרצות שמפיקיו עומדים ליפול על הראש - והנה, הפתעה. חוץ מזה, עובדה היא שהמופעים הישראלים האחרים, בייחוד בקיסריה, מצליחים".

לא תנסה שוב להעלות את "מלחמת העולמות", אולי בשינויי עריכה מסוימים?
"כנראה שלא. בכל זאת, אני צריך להתפרנס מהמופעים האלה"

אפרופו פרנסה, בעבר נשמעו טענות מצד הנגנים במופע "המיטב של קווין" שהם לא קיבלו את שכרם. הנגנים של "מלחמת העולמות" יזכו להתייחסות נאותה יותר?
"משרד כרטיסים גדול היה שותף בהפקת 'המיטב של קווין', והוא משום מה עצר את התשלומים מסיבות השמורות עימו. אני מאמין כי בסופו של דבר הנגנים יזכו בכספם".

ואתה מה תעשה, תחזור להפקת סרטים?
"קשה לדעת מה יהיה בעתיד. אשתדל לא לקחת סיכונים כספיים גדולים מדי".